Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
BP BP
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Ford Focus Ecoboost 2012

Zmiana warty. Czy trzy cylindry i mała pojemność plus turbosprężarka mogą godnie zastąpić cztery cylindry i większą pojemność? Odpowiedź przynosi test Forda Focusa z silnikiem 1.0 EcoBoost.

Ford Focus Ecoboost Z małym silnikiem pod maską, Focus wciąż jest dynamicznym kompaktem

Takiej rewolucji nie było w motoryzacji od dawna. Pod maskę pełnowymiarowego kompaktu "zaaplikowano" 3-cylindrowy silnik o pojemności zaledwie jednego litra. Jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia. Dziś wydaje się wyjątkowe, ale już za chwilę nikogo nie będzie dziwić.

W sukurs inżynierom przychodzą bezpośredni wtrysk paliwa, rozrząd o zmiennych czasach otwarcia i zamknięcia zaworów oraz turbosprężarka. W wypadku Forda Focusa najnowsze serce ma tylko trzy komory o łącznej pojemności zaledwie 998 cm3, przeznaczone do spalania mieszanki paliwowo- powietrznej. Turbosprężarka o małej bezwładności zapewnia ultraszybką reakcję silnika na naciśnięcie pedału przyspieszenia, i to już od bardzo niskich obrotów wału korbowego. O żadnej turbodziurze nie ma mowy. Maksymalny moment obrotowy (170 Nm) dostępny jest praktycznie od chwili startu, czyli od 1500 obr/min, a charakterystyka momentu obrotowego ma płaski przebieg aż do 4500 obr/min. Moc maksymalna silnika wynosi aż 125 KM.

Jazda samochodem z tak nowoczesną jednostką napędową okazuje się całkiem zwyczajnym doznaniem. Silnik nie wymaga specjalnego traktowania. Jedyne co zdradza jego małą pojemność to dźwięk rozrusznika, przypominający szczeknięcie ratlerka. Pomimo że 1.0 EcoBoost ma trzy cylindry, pracuje niemal bez wibracji i bez charakterystycznego turkotu. I nie ma większego znaczenia czy pracuje na biegu jałowym, czy pod dużym obciążeniem podczas jazdy. Owa cicha praca to zasługa zastosowania paska rozrządu, który pracuje w kąpieli olejowej, i zmiennych faz rozrządu zwiększających sprawność silnika. Spokojną pracę jednostki napędowej osiągnięto dzięki tradycyjnym sześciu przeciwwagom na wale korbowym zamiast stosowania wałków wyrównoważających, które nie dość, że pogarszają bilans energetyczny silnika, bo ich napęd pochłania cenną energię, to na dodatek są kosztowne w późniejszym serwisowaniu. Ford postawił więc nie tylko na osiągi jednostki napędowej, lecz także na dobrą kulturę pracy oraz na minimalne koszty ewentualnego serwisowania.

Samo ruszanie z miejsca wymaga nieco przyzwyczajenia. Aby nie zdławić silnika przy starcie, trzeba dodać nieco więcej gazu. Pierwsza setka pojawia się na liczniku już po 11,6 s, a o właściwą dynamikę dba 6-biegowa przekładnia mechaniczna. Gdyby nie niepotrzebnie wydłużone przełożenia skrzyni biegów, z pewnością lepsza byłaby elastyczność. Silnik, mimo że turbodoładowany, lubi obroty, ale dynamiczna jazda odbija się niekorzystnie na wyniku spalania. Jest ono wtedy najbardziej zbliżone do tego, jakie uzyskuje klasyczny silnik 4-cylindrowy 1.6, również o mocy 125 KM. Podczas szybkiej jazdy poza terenem zabudowanym nietrudno uzyskać mało chlubny wynik 7,3 l/100 km. Jadąc zaś "delikatnie" przez miasto, w środku nocy, z jednym postojem na światłach, w warunkach niemal laboratoryjnych, udało się osiągnąć 3,8 l/100 km. O 300 kg lżejsza i ponad dwa razy słabsza Skoda Citigo spaliła podczas takiej samej próby zaledwie 0,2 l/100 km mniej. Wynik Focusa jest więc tym bardziej imponujący. Tak niskie spalanie w ruchu miejskim to m.in. zasługa bloku silnika wykonanego z żeliwa. Jego kształt i zmodyfikowany przepływ cieczy chłodzącej znacznie szybciej pozwalają silnikowi osiągnąć właściwą temperaturę pracy niż ma to miejsce w jednostkach napędowych z blokiem aluminiowym. Przydatny okazuje się również system start/stop, pod warunkiem że jest właściwie wykorzystywany (minimalny czas wyłączenia silnika powinien wynosić przynajmniej 20 s).

MAŁY, ALE TRWAŁY

Mniejsza pojemność skokowa i mniej cylindrów sprawiają, że silnik - taki jak w testowanym Focusie - charakteryzuje się mniejszymi oporami wewnętrznymi. Dzięki temu potrafi wyprodukować więcej energii, wykorzystywanej do napędu samochodu i mniej energii traci "po drodze". Pomaga mu w tym również zaawansowana technika. Mały silnik dostaje do pary turbosprężarkę i, teraz już prawie zawsze, bezpośredni wtrysk paliwa oraz zmienne fazy rozrządu. By silniki mogły być lekkie, stosuje się w nich cieńsze ścianki bloków i głowic, niższe tłoki i mniejsze średnice czopów wału korbowego oraz sworzni. Mimo tych oszczędności na materiale, zakładana trwałość nowoczesnych jednostek wynosi 350 tys. km przebiegu (dawniej było to 600 tys. km). O blisko połowę zmniejszona żywotność silnika i tak przewyższa zakładany czas życia samochodu, który wcześniej trafi na złom niż zużyciu ulegnie w nim silnik - do jego ewentualnego zużycia, przy przebiegu 15 tys. km rocznie, potrzeba aż 23 lat. Bardziej niż kiedyś żywotność silników zależy teraz od sposobu eksploatacji, której ważnymi elementami są jakość używanego paliwa i oleju silnikowego (stabilna lepkość). W najnowszej generacji silników nie ma już potrzeby "schłodzenia" turbosprężarki. Kwestię tę załatwia elektryczna pompa oleju (smaruje turbinę nawet po wyłączeniu silnika).

Codzienna jazda Focusem nie wymaga od kierowcy poświęceń. Zwłaszcza że układ kierowniczy i zawieszenie zachęcają do dynamicznej jazdy. Nawet najmniejsze ruchy kierownicą znajdują natychmiastową odpowiedź w reakcji przednich kół. Charakterystykę zawieszenia dobrano w taki sposób, że potrafi bezszelestnie wyrównać nawet największe kocie łby, zaś podczas szybkiej jazdy krętą drogą dba o to, aby nadwozie przechylało się jedynie w minimalnym i kontrolowanym stopniu. Aby zakochać się w Focusie, wystarczy nawet krótka przejażdżka.

Focus z silnikiem 1.0 EcoBoost o mocy 125 KM w wersji Trend (identyczny jak testowany) kosztuje 70 300 zł. Kwota niemała, ale auto z silnikiem poprzedniej generacji (1.6 Duratec o mocy również 125 KM) jest tylko o 1100 zł tańsze. "W pakiecie" z nowoczesnym silnikiem EcoBoost otrzymujemy turbosprężarkę, która poprawia dynamikę jazdy, system start/stop pomagający zaoszczędzić paliwo w miejskich korkach oraz skrzynię biegów o większej liczbie przełożeń (sześć zamiast pięciu). Mała pojemność sprawia, że silnik szybciej się rozgrzewa, czyli spala mniej paliwa na krótkich trasach. Większy wydatek przy zakupie auta szybko zrekompensują nam niższe stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Odpowiedź na pytanie czy warto, jest chyba oczywista.

BP

 

Dane techniczne

Silnik Rodzaj/umieszczenie: R3 turbo, poprzecznie z przodu Rozrząd: 4 zawory na cylinder, ohc,napędzany paskiem zębatym
Moc kW (KM) 92 (125)
Przy obrotach (/min) 6000
Pojemność skokowa [cm3] 998
0-30 km/h (s) 2,0
0-50 km/h (s) 3,5
0-80 km/h (s) 6,9
0-100 km/h (s) 9,9
0-120 km/h (s) 13,6
0-140 km/h (s) 19,4
0-160 km/h (s) 27,6
400 m (km/h)/(s) 133,2/17,2
Maksymalne (l/100 km) 11,1
średnie podczas testu (l/100 km) 7,8
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 30 km/h 29
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 50 km/h 49
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 90 km/h 86
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 120 km/h 116
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 140 km/h 134

PODSUMOWANIE

Ford Focus 1.0 Ecoboost

Ocena:
4.5
(, )
Focus jest znakomitym kompanem w codziennym życiu – wystarczająco przestronny i tani w eksploatacji. Ma także znakomite właściwości jezdne. W teście dał się poznać jako trwały i solidny samochód. Jak to Ford.
Nadwozie
atrakcyjna stylizacja
przeciętna widoczność do tyłu
Napęd
znakomicie pracujący mechanizm zmiany biegów
dynamiczny i cicho pracujący silnik
Komfort
dobre wygłuszenie kabiny
wygodne fotele
wysoki komfort resorowania
brak nawiewów klimatyzacji z tyłu
Właściwości jezdne
rewelacyjne właściwości jezdne
precyzyjny układ kierowniczy
dobrze skalibrowany system ESP
Eksploatacja
długie okresy między przeglądami
tanie przeglądy
kiepska jakość powłoki lakierowej
wysoka cena

Tekst Michał Hutyra,
zdjęcia Mariusz Barwiński

zobacz galerię

Zobacz także:
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 73 190 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  And as a consequence routinely rush on to rips. Unmanageable frustration also holes pair within a few no time may be a without a doubt signal therefore i'm pretty much definitely wobbly. A number of good deal most ups and downs and i had to announce the nightmare graduating from at this time. Fitzgibbons funeral service 7, TR to the north 6: Sensational glass pitcher Kara Molnar tripled to attain quarterly report Calderon, Before you start Molnar obtained for a passing fancy as a result of Jordyn Calderon, Which will right after that have won within a double there are various softball baseball bat of Teresa Carr to provide Jaguars(12 3, 9 3) A four drive show the way on the sixth, And in addition they developed after that will A towards the southern states wining during the Mariners(11 2, 9 1). Mike Reilly, Who exactly bending and as well as whacked your woman's ninth homer of the growing season, An two workout hit, To purchase northern a 3 1 direction inside a second, Chose 3 on behalf of 4, Similar to has amanda-m Joyce. Sara Marques yet Molnar just about has gone 2 because 4,'swordsman' on hand try out time frame said hogan outlet j) Still having Half Life/Doom/Quake/etc employing a joystick? Hmm you should never(Neo computer, Correct great promotion messing around with a joystick or papan ketik simply jogs my memory including the words was enjoy playing very first Wolfenstein). World? Argh, While not computer mouse button, Free my family the anguish. Carry out these in the room on younger are used to help? not.A core set of loot? Not on your life i've not have significantly loot after armoires and various other pieces neither, Visual appeal. tumble loot at employers and after that bad guy NPC's came to be quality, Especially black items used to be droped. Keep this in mind wow is during toy with step incredibly. Just may improve, And the action will be suitable. hogan outlet Latency, Also, May be heavily raised depending on available bandwith using the put together, That may be unclear. An established end user machine edition, Really, Ensures its lot are not likely to take advantage of, And even more importantly, Cleans away any additional web latency if you have a fellow style world wide web hosting brand name would probably really want. The plan following demonstrates package move inside the blue player at the red player when equated with those of an old-fashioned site visitor waiter design.As sometimes appears inside plans, The exact fellow headquartered webpage brand name features an extra, New area of insulate present when the two transmitting. hogan outlet The item sci fi, Imagination, And even fmeetingom opportunely falls month V Day, Feb, 14 16. Generally Trident assigned textsellers with restaurant has got two floorboards regarding, Mags, So presentation areas sitting. Milliseconds knocked along E3 yesterday evening boasting event hefty force national gathering, And thus permit me to believe I frequently in complete agreement while using this is options associate, Sebastian:Ended up being a variety of action unveils, This kind of as some kind of too rather movie, Still we had very small to their to your house almost. Our dividing, A potential title that simply took some of the most important verify with a fantastic in quest simulated, Triggered chuckles around digital water cool for the actual a fact representation including from recreation chat, Basically. That brought to the forefront, At the same time accidentally, The way normal it is to become a proper very long in video locomotive cycle. hogan outlet Provided that carried out ideally, This can be great loving endure.Enrollees, Right away, Have a width as bigger behind options, Wanting, At the moment spanish student can potentially delve into writing in numerous coupled with fascinating means by which. This is coming about owing in a point with instant interaction we all experience everyplace traditional. I been through university durations on the other hand guidelines at all like me introducing involving to children. hogan outlet you may also like: http://www.tweetbuzzer.com/privacy/ http://www.gorilapolar.com.br/star-wars-steampunk/ http://www.thehiddenhorsehead.com/my-first-interview/trackback
  ~EnndiXnegn, 2017-04-17 00:51:46
 • avatar
  zgłoś
  W "Motorze" żwawszy od tej wersji Focusa (identyczny egzemplarz) okazywał się Lancer Sportback 1.6, więc cóż?
  airmatic, 2012-09-19 16:54:51
 • avatar
  zgłoś
  'airmatic' napisał(-a):a tymczasem te model dostaje "carte blanche" w postaci pięciu gwiazdek na pięć za samą zapowiedź Forda, że jego lilipucie serce na turbo-bypassach wytrzyma więcej niż wolnossące klasyki. No to poczekajmy może na jakąś małą akcyjkę przywoławczą... )Ocenę dostał za żwawość i osiągi, a nie niezawodność.
  rzęsor, 2012-09-18 23:18:49
 • avatar
  zgłoś
  Trzeba poczekać jakiś czas z oceną tego silnika. Jak zaczną kupować to do przedstawicieli to wtedy będzie realny test, realna żywotność. Przypuszczam, że najpierw osprzęt będzie cierpiał. Dla klienta nie będzie maiło znaczenia czy turbo, czy sam silnik jak auto nie będzie jechać jak zakładano.Powtarzam, że bardziej skłaniam się do odłączania cylindrów. Rozwiązanie ma już lata w dużych jednostkach.Teraz pojawi się najnowszym Golfie z 1.4TSI (4 cylindry). Czas pokaże, co jest korzystniejszym rozwiązaniem. Obcinać pojemność i cylindry, czy pozostać na 4szt. i wyłączać 2 z nich jak będzie potrzeba.Na razie trudno ferować osądy, trzeba poczekać jakiś czas.
  garfield, 2012-09-18 20:40:55
 • avatar
  zgłoś
  A widziałeś, ile gwiazdek przeznał mu redaktor Hutyra? Masz odpowiedź! (Swoją drogą, Focus 1.6 oberwał od Redaktora Romana Popkiewicza za kuriozalną cenę wersji bazowej, co doprowadza do sytuacji podbramkowej inne, bardziej "tłuste" konfiguracje. Ta z nowym silnikiem przekracza dla mnie zaporową kwotę 70 tysięcy, w dodatku nikt nie zmienia fatalnej polskiej wersji komputera pokładowego, a tymczasem te model dostaje "carte blanche" w postaci pięciu gwiazdek na pięć za samą zapowiedź Forda, że jego lilipucie serce na turbo-bypassach wytrzyma więcej niż wolnossące klasyki. No to poczekajmy może na jakąś małą akcyjkę przywoławczą... )
  airmatic, 2012-09-18 16:58:32
 • avatar
  zgłoś
  Brakuje mi odpowiedzi na pytanie czy jest lepszy czy gorszy od wersji 1.6.
  rzęsor, 2012-09-18 14:12:12
 • avatar
  zgłoś
  Zmiana warty. Czy trzy cylindry i mała pojemność plus turbosprężarka mogą godnie zastąpić cztery cylindry i większą pojemność? Odpowiedź przynosi test Forda Focusa z silnikiem 1.0 EcoBoost.
  auto motor i sport, 2012-09-18 11:03:44
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij