Ford Kuga – owoc ewolucji

Ford Kuga jest jeżdżącym przykładem potwierdzającym tezę, że w trakcie ewolucji zanikają organy, które nie są używane.


Ford Kuga
Ford Kuga
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 118 800 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Kiedy w XIX wieku Karol Darwin przedstawiał założenia swojej teorii, na pewno nie spodziewał się, że sprawdzi się ona także w motoryzacji. W świecie samochodów, podobnie jak wśród zwierząt, pewne gatunki zaczynają dominować i adaptować się do warunków zewnętrznych. Przykładem niech będzie Ford Kuga.

REKLAMA

Podwoziowcy Forda włożyli sporo pracy w zestrojenie zawieszenia

Kompaktowe SUV-y, a takim jest przecież Kuga, zyskują coraz większą popularność i skutecznie rozpychają się na samochodowym rynku. Tracą jednocześnie część wyposażenia, jakiego jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu oczekiwaliśmy od samochodu, który choć „cywilny”, mógł służyć do wypadów w teren. Tracą, bo mało kto od nich dziś tego wyposażenia oczekuje.

 
Ford Kuga
Ford Kuga
Ford Kuga
Ford Kuga

Reflektory biksenonowe z funkcją doświetlania zakrętów oraz 17-calowe obręcze kół z lekkich stopów są w seryjnym wyposażeniem wersji Titanium

Ekran dotykowy ma przekątną 8 cali, ale jest zbyt zagłębiony i oddalony od kierowcy. System multimedialny SYNC3 działa szybko, ale jego obsługa nie do końca jest intuicyjna

Nie inaczej jest w przypadku Kugi. Auto nie ma reduktora, czy choćby przycisku, który na stałe blokowałby rozdział napędu między przednią i tylną oś w proporcji 50:50. Ford nie przewidział również montowania układu kontroli prędkości podczas zjazdu ze zbocza. Prześwit także nie jest imponujący – 18,7 cm powietrza pod podwoziem raczej nie zachęca do wypadów w teren.

Wystarczy jednak, by z powodzeniem zaatakować nawet wyższe krawężniki i przedrzeć się przez zasypaną drogę, która nie widziała pługu odśnieżającego.

REKLAMA

REKLAMA

Ford Kuga
Ford Kuga

Ford Kuga ma za to wszystko, czego od niego oczekują kierowca i jego goście. Przede wszystkim przestronną kabinę, przyjemną dla oka i w dotyku. Zarówno jadący z przodu, jak i z tyłu nie będą czuli się skrępowani. Przednie fotele są przeciętnie wyprofilowane, ale okazują się wygodne. Zajmujący miejsca na kanapie z tyłu mają sporo przestrzeni na nogi (plus za płaską podłogę) i nad głową.

REKLAMA

Ford Kuga
Ford Kuga

W oparciach przednich foteli zamontowano przydatne podczas dłuższych podróży stoliki typu lotniczego. Z przodu i z tyłu znajduje się sporo pojemnych schowków, a do zasilania urządzeń przenośnych służą dwa wejścia USB i gniazdo zapalniczki. Dobrze spisuje się dwulitrowy turbodiesel. Jego moc i spory moment obrotowy są harmonijnie rozwijane i łatwo dostępne już przy niskich prędkościach obrotowych. Nie ma potrzeby częstego sięgania do dźwigni 6-biegowej przekładni, aby uzyskać zadowalającą dynamikę.

REKLAMA

REKLAMA

Ford Kuga
Ford Kuga

Silnik nie uprzyksza przy tym życia niepotrzebnymi wibracjami i nadmiernym hałasem. Nie jest jednak wzorem oszczędności. Średnie zużycie paliwa wynoszące około 8 l/100 km na pewno nie zawstydzi konkurencji. Na zwiększony apetyt niebagatelny wpływ ma masa własna samochodu. Bez wyposażenia dodatkowego czteronapędowa Kuga waży 1702 kg.

REKLAMA

Ford Kuga
Wyprofilowanie kanapy nie zapewnia wygodnej pozycji pasażerowi siedzącemu w środku, jednak miejsca na nogi jest pod dostatkiem

Klasą dla siebie jest układ jezdny. Wyraźnie czuje się, że podwoziowcy Forda włożyli naprawdę sporo pracy w konstrukcję oraz zestrojenie zawieszenia. I absolutnie nie był to czas stracony, bo poziom amortyzacji jest bardzo wysoki. Nawet przez zapadnięte studzienki kanalizacyjne i zapuszczone przejazdy tramwajowe Kuga przejeżdża nie wytrącona z równowagi. Pasażerowie po podróży tym autem na pewno nie będą wstrząśnięci, nie będą też narzekali na hałas dobiegający od podwozia.

REKLAMA

REKLAMA

Ford Kuga
Ford Kuga

SUV Forda nie traci również rezonu na krętej drodze. Mimo kalibracji mającej zapewnić jak największy komfort, zawieszenie nie utraciło zdolności stabilizowania auta nawet przy zbyt dużej prędkości w chwili wejścia w zakręt.

REKLAMA

Dane producenta FORD KUGA 2.0 TDCI TITANIUM
Cena 122 500 zł
SILNIK I PRZENIESIENIE NAPĘDU
Rodzaj silnika turbodiesel, R4
Pojemność skokowa 1997 cm3
Moc maksymalna
przy obrotach
150 KM
3500/min
Maksymalny moment obrotowy
przy obrotach
370 Nm
2000/min
Rodzaj napędu na cztery koła; 6-bieg. przekł. mechaniczna
OSIĄGI
0–100 km/h 9,9 s
Prędkość maksymalna 192 km/h
ZUŻYCIE PALIWA
Średnie 5,2 l/100 km
Emisja CO2 135 g/km
NADWOZIE
5-drzwiowy, 5-miejscowy SUV, długość x szerokość x wysokość 4524 x 1838 x 1856 mm, rozstaw osi 2690 mm, masa własna 1702 kg, pojem- ność bagażnika 406/1603 l, pojemność zbiornika paliwa 60 l.
Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA