Fordy Mondeo i Focus C-Max - Stylowe mundurki

Oto dwa przepisy na to, jak "szaraka" zmienić w drogowego indywidualistę, czyli - Fordy Mondeo i Focus C-Max po tuningu.

Fordy Mondeo i Focus C-Max
Styliści z Wolfa wzbogacili Mondeo o spoiler przedniego i tylnego zderzaka oraz nakładki na progi.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 127 310 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 12/2004

Pierwszy z nich przeszedł kurację upiększającą w niemieckiej firmie tuningowej spod znaku Wilka. Styliści z Wolfa wzbogacili Mondeo o spoiler przedniego i tylnego zderzaka oraz nakładki na progi. Nadało to autu wręcz sylwetkę drapieżnika szykującego się do ataku. Niestety, srogi wygląd nie gwarantuje pełnego sukcesu. 115-konny, wysokoprężny silnik to, owszem, dobra broń, ale na upolowanie antylopy nie wystarczy. "Setkę" Mondeo osiąga aż w 11,2 s. Przydałby się mocniejszy silnik lub choćby delikatny tuning, który poprawi jego dynamikę.

Wolf zaostrzył Fordowi tak- że pazury - za pomocą sportowych, znacznie obniżających samochód, sprężyn oraz 17-calowych, opatrzonych znakiem Wilka, aluminiowych felg. Dzięki temu Mondeo jeszcze zwinniej i szybciej pożera kolejne kilometry krętych dróg. Oczywiście nie ma róży bez kolców. Podróżując "posadzonym" tak nisko nad ziemią autem, powinniśmy szczególnie wystrzegać się wysokich krawężników oraz dość stromo wyprofilowanych zjazdów, zwłaszcza do podziemnych garaży. Sprzyjają bolesnym urazom (włącznie nawet z urwaniem), jakich może doznać przedni zderzak.

We wnętrzu samochodu, sportowego ducha podkreślają aluminiowe nakładki na pedały oraz estetyczna gałka dźwigni zmiany biegów. Mało, ale z gustem i bez zbędnego przepychu.

Drugie z porównywanych aut to efekt "podrasowania" rodzinnego minivana - Focusa C-Maxa. W tym przypadku zewnętrzna stylizacja opiera się wyłącznie na fabrycznych elementach tuningowych Forda. Podobnie jak w Mondeo, dodano spoiler przedniego i tylnego zderzaka oraz nakładki progowe. Choć wygląd C-Maxa jest mniej agresywny, to i tak auto przypomina dobrze zbudowanego sportowca, którego muskulaturę podkreślają 17-calowe aluminiowe felgi.

Poddany stylizacji Focus C-Max to bogato wyposażona wersja Ghia. W środku, na pasa- żerów czekają prawie wszystkie udogodnienia z dziedziny komfortu oraz bezpieczeństwa. Tradycyjny ręczny hamulec zastąpiono elektrycznie uruchamianym hamulcem postojowym (EBP). Warto wspomnieć również o dodatkowym radiu dla osób podró- żujących z tyłu, do którego mogą podłączyć słuchawki, by nie zakłócać ciszy współpasażerom.

Wyposażony w dwulitrowy silnik TDCI o mocy 136 KM, Ford C-Max może z dumnie podniesioną głową przemierzać miejskie arterie oraz pozamiejskie szosy. 9,6 sekundy do "setki" to rezultat na miarę wyników niezłego sprintera. Jeżeli pod uwagę weźmiemy także bardzo dobre, lecz twarde zawieszenie Forda, okazuje się, że powstała groźna broń, której nie powstydziłby się nawet Mad-Max.

Miłośników ostrego brzmienia spieszę powiadomić, że w obydwu samochodach nie zmieniono nic w obrębie układu wydechowego. Szczególnie Mondeo nie zaszkodziłby mocniejszy, basowy pomruk silnika.

Dwa Fordy i dwie różne propozycje udoskonalenia ich wizerunku. Moim zdaniem, górą będzie Focus C-Max. Po pierwsze - na co dzień jest bardziej praktyczny; po drugie - nie odstrasza cenami dodatkowych elementów. Za pakiet stylizacyjny proponowany przez Forda zapłacimy 6640 zł, natomiast pakiet Wolfa to oferta dla osób o nieco grubszym portfelu - 10 942 zł (bez kosztów montażu i lakierowania) to pokaźna sumka. Kto z miłośników marki zdecyduje się na lifting swojego auta, nie musi szukać adresów firm tuningowych - wystarczy udać się do najbliższego dilera Forda i zamówić tam wybrany zestaw stylizacyjny.

Tekst: Tomasz Bielanów
Zdjęcia: Tomasz Jaźwiński

Zobacz także:
REKLAMA