Honda FR-V - Wbrew tradycji

Producenci aut przyzwyczaili nas, że sześciu pasażerów podróżuje w trzech rzędach foteli. Wyjątkiem jest tu Fiat Multipla - drugim będzie Honda FR-V.

Honda FR-V
W sylwetce auta zwracają uwagę spiczasty przód, wznosząca się ku górze linia bocznych okien oraz szerokie tylne drzwi z mocno pochyloną szybą.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 93 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 8/2004

Sukces Multipli okazał się wątpliwy. Wiadomo na pewno, że auto za sprawą swej stylistyki nie trafiło w gusta klientów. Niektórzy twierdzili, że przekombinowane wnętrze i sześć nikomu niepotrzebnych foteli przesądziło o porażce. Są jednak sześcioosobowe rodziny (ja również z takiej pochodzę), które czasami chcą podróżować jako cała "podstawowa komórka". Po co kupować drugie auto, czy korzystać z minivanów, które przy komplecie pasażerów nie mają już bagażnika? Lepiej wsiąść do Hondy FR-V - jest ciut szersza od tradycyjnych samochodów, a z powodzeniem mieści sześciu pasażerów i przewiezie dodatkowo całkiem spory bagaż.

W sylwetce auta zwracają uwagę spiczasty przód, wznosząca się ku górze linia bocznych okien oraz szerokie tylne drzwi z mocno pochyloną szybą. Wszystko to tworzy sportowy i dynamiczny wizerunek, odbiegający od standardów segmentu MPV.

Auto skonstruowane jest na płycie podłogowej Hondy CR-V, a powiększony rozstaw osi sprawia, że wnętrzem może się równać z limuzynami segmentu D. Kabina FR-V, do której dostosowano wielkość każdego z trzech foteli, ma szerokość 1380 milimetrów - nie należy więc do najszerszych w swojej klasie. Do budowy foteli zastosowano bardziej kompaktową ramę, dzięki czemu przy mniejszej szerokości zapewniają wysoki komfort podróżowania. Ilość miejsca na nogi dla kierowcy i pasażerów jest wystarczająca, ale osoby słusznego wzrostu zmieszczą się jedynie na środkowych fotelach, które mają większy zakres regulacji poziomej. Dwa rzędy siedzeń, z niezależnymi trzema fotelami w każdym z nich, umożliwiają tworzenie dowolnych aranżacji wnętrza. Oparcie środkowego fotela przedniego składa się na płask tworząc wygodny podłokietnik albo przydatny podczas przerwy w podróży blat stołu. Siedzisko fotela jest dzielone, a po obróceniu jego przedniej części o 180° otwiera się schowek. Pod siedzeniem zamontowano dodatkowy pojemnik na płaskie przedmioty.

Wiele elementów podwozia Hondy FR-V zostało zaprojektowanych specjalnie dla tego modelu. Poza tym pojazd wykorzystuje sprawdzone już zawieszenie, bardzo podobne do zastosowanego w modelu CR-V. Z przodu zamontowano kolumny McPhersona i wysoko umieszczoną przekładnię kierowniczą z centralnie wyprowadzonymi długimi drążkami kierowniczymi, w tylnym zawieszeniu - drążki reakcyjne. Auto w czasie jazdy zachowuje się stabilnie, karoseria nie przechyla się zbytnio na boki, a standardowy dla wersji 2.0 system stabilizacji toru jazdy - VTC - nie napracuje się zbyt wiele.

Do wszystkich wersji wyposażenia Hondy FR-V są oferowane dwustopniowe przednie poduszki gazowe, poduszki boczne oraz kurtyny, sześć trzypunktowych pasów bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami siły napięcia, oraz mocowania dla fotelików dziecięcych Isofix. Skuteczne zaś zatrzymywanie samochodu zapewniają cztery hamulce tarczowe (przednie wentylowane) oraz systemy ABS, EBD i BA.

Tekst: Michał Hutyra
Zdjęcia: Honda

DANE TECHNICZNE

Model1.7 SOHC VTEC2.0 DOHC i-VTEC2.2i CDTi
DANE TECHNICZNE
Model 1.7 SOHC VTEC 2.0 DOHC i-VTEC 2.2i CDTi
Pojemność skokowa cm3 1668 1998 2204
Moc silnika kW (KM) 92 (125) 110 (150) 103 (140)
przy obrotach 1/min 6300 6500 4000
Maks. moment obrotowy Nm 154 191 340
przy obrotach 1/min 4800 4000 2000
Długość x szerokość x wys. mm 4285 x 1810 x 1610
Pojemność bagażnika l 439/1049
Prędkość maksymalna km/h 182 195 b.d.
Przyspieszenie 0-100 km/h s 12,3 10,5 b.d.
Średnie zużycie paliwa l/100 km 7,95 8,9 b.d.
Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA