Kia Soul – Porozumienie bez barier

Pierwszy taki crossover. Takiego auta na drogach jeszcze nie było. Chociaż przymierzało się do niego wielu, wyścig wygrała Kia.

Kia Soul
Miejsca na bagaż nie ma zbyt wiele - bagażnik razem ze schowkiem pod podłogą mieści tylko 222 l.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Kryzys? Jaki kryzys - żartują w Kii, która w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2008 roku sprzedała na świecie o 13% więcej aut niż w tym samym czasie w 2007 r. W Europie przyrost nie był dwucyfrowy, ale 5% na plusie - wobec dramatycznych spadków sprzedaży u innych producentów - pozwala Kii zachować dobre samopoczucie. Dzięki m.in. Soulowi, oferowanemu po obu stronach Wielkiej Wody, przyszłość koreańskiej firmy też ma być świetlana.

Takimi dziwacznymi crossoverami chwaliło się już kilku producentów, ale wyłącznie na wystawach samochodowych. Kia pierwsza wyjechała nim na drogi. Soul o kilka centymetrów przerasta na długość najbardziej wyrośniętych przedstawicieli segmentu B (Fiat Punto, Seat Ibiza) i tylko 13 cm brakuje mu do Cee'da, który reprezentuje klasę niższą średnią. Szerokość nadwozia, porównywalna z szerokością kompaktowego hatchbacka oraz spora wysokość Soula (1,61 m) sprawiają, że cztery dorosłe osoby mieszczą się w nim bez problemu i mają czym oddychać.

Chociaż z wyglądu Soul prezentuje się prawie tak samo groźnie jak mały SUV noszący nazwę Sportage, o napędzie na cztery koła może tylko pomarzyć. Zmodyfikowana płyta podłogowa Cee'da, na której został zbudowany nie daje możliwości zaimplantowania takiego napędu. Problemem Soula nie jest jednak ten brak, lecz bardzo mały bagażnik - 222 l, liczone razem ze schowkiem pod podłogą bagażnika, to w praktyce mniej niż oferuje przedział bagażowy małego Fiata Pandy - oraz słaby komfort resorowania nierówności.

Aby wysokie nadwozie nie bujało się na zakrętach, jak łódka na falach, zawieszenie Soula zestrojono dość sztywno. Na równej drodze zapewnia jeszcze zadowalający komfort pokonywania łagodnych nierówności i sprawia, że samochód szybko reaguje na polecenia wydawane kierownicą pokrytą skórą, ale bardzo plastikową w dotyku. Niestety, większe nierówności i dziury w jezdni trzeba przejeżdżać powoli, jedna po drugiej, żeby zminimalizować amplitudę wstrząsów nadwozia i pasażerów. Zmuszone do wytężonej pracy zawieszenie pracuje dość głośno. Na szczęście, poszczególne elementy wnętrza są solidnie zmontowane.

Soul to nie tylko nowy model Kii "ponad starymi podziałami", ale samochód o niespotykanej dotąd możliwości indywidualizacji wyglądu. Aby zapewnić aż tak bogaty wybór akcesoriów stylizacyjnych na zewnątrz i wewnątrz, potrzebne było specjalne porozumienie między producentem a sprzedawcami. To na dealerów spadnie ciężar montowania niektórych elementów, upiększających "surówkę", która trafi do salonu z fabryki. Miejmy nadzieję, że jakość montażu na tym nie ucierpi.

REKLAMA

DANE TECHNICZNE KIA SOUL

DANE TECHNICZNE KIA SOUL
Cenaod około45 000 zł
KonkurenciCitroën C3 Picasso
Silnikbenzynowy, R4, 1.6
Moc/przy obrotach124 KM/6300 obr/min
0-100 km/h11,0 s
Prędkość maksymalna177 km/h
Zużycie paliwa6,5 l/100 km
Emisja CO2153 g/km
Silnikpoj. 1591 cm3, 156 Nm przy 4200 obr/min, skrzynia biegów 5M, napęd na przednie koła.
Nadwozie5-drzw., 5-miejsc. hatchback, dł. x szer. x wys. 4105 x 1785 x 1661 mm, rozstaw osi 2550 mm, masa wł. 1170 kg, poj. bagażnika 222/700 l.
dane producentaTekst: Maciej Ziemek

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA