Kot rasowy

Poza tym, że Peugeot 308 zachowuje oznaczenie poprzednika, nie ma z nim nic wspólnego. W teście wersja z benzynowym, 125-konnym silnikiem 1.6 turbo.

Nowy Peugeot 308 ma zgrabną sylwetką o bardzo klasycznym wyglądzie
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 92 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Warunki testowe
Temperatura: 15 °C
Nawierzchnia: suchy asfalt
Opony: letnie

"308" to kolejny, ostatni model Peugeota, który całkowicie zmienił wygląd. Ekstrawagancja wielkich wlotów powietrza i zachodzących daleko na błotniki reflektorów wraz z poprzednim modelem przeszła już całkowicie na rynek aut używanych, zastąpiona przez klasykę. Dawno u Peugeota nie widzieliśmy tak tradycyjnych linii i proporcji nadwozia. Nadwozie "308" ma nieprzerośnięty wzrost, pokrywę silnika oddzieloną od przedniej szyby wyraźnym załamaniem oraz bardzo krótki przedni zwis. W wypadku najnowszej "308" Peugeot zrobił Golfa. Wykończonego w swoim stylu, nowocześnie, z ostrymi krawędziami, lekko taliowanymi bokami i charakterystycznymi tylnymi lampami, ale jednak Golfa.

Oryginalne wnętrze – bardzo mocny punkt

Natomiast z kabiny cała klasyka została wyproszona. Deska rozdzielcza ma bardzo oryginalny układ kierownicy, zegarów i konsoli – taki, jaki od niedawna znamy z mniejszej "208". Największa różnica polega na tym, że na zegary patrzy się nie przez koło kierownicy, lecz ponad nim, natomiast całą klasyczną konsolę środkową zastąpiły piksele 7-calowego ekranu dotykowego. Wygląd deski rozdzielczej został "zredukowany" do minimum, jest czysty i bardzo nowoczesny, z kilkoma świetnie zestawionymi detalami, takimi jak osłony zegarów, wloty powietrza czy przetłoczenia. W porównaniu z rynkową średnią, kierownica ma o ok. 2,5-3 cm mniejszą średnicę – to bardzo dużo i natychmiast daje się odczuć w dłoniach. Jest też umieszczona niżej niż to wśród kompaktów typowe, co początkowo sprawia dziwne wrażenie, jednak szybko staje się naturalne.

W nietypowej kabinie Peugeota 308 jest pomysł i konsekwencja – dlatego szybko można się do niej przekonać

W całym tym nietypowym układzie są jednak pomysł i konsekwencja – i chyba właśnie dlatego można się do wnętrza "308" przekonać. Problem jest tylko jeden i dotyczy obsługi ekranu. O ile grafika okazuje się czytelna, a struktura menu dobrze rozplanowana, o tyle sam ekran działa z opóźnieniem. Poza samym przełączaniem często trzeba sprawdzać, jaki przyniosło ono efekt – a to podczas jazdy irytuje jak diabli.

Silnik – niezła dynamika jazdy

Egzemplarz testowy był napędzany benzynowym silnikiem 1.6 turbo, znanym z innych modeli, tyle że teraz w nowej wersji o mocy 125 KM. Na naszego nosa będzie to najpopularniejsza jednostka w ofercie "308" – wyżej w cenniku jest wyraźnie droższa odmiana o mocy 155 KM, niżej zaś trzycylindrowy, 82-konny silnik o pojemności 1,2 l.

1.6 turbo ma bezpośredni wtrysk benzyny, układ zmiennych faz rozrządu i zawory o zmiennym skoku, turbosprężarkę typu twin-scroll – oraz wyjątkowo zrelaksowaną naturę. Wyraźne opóźnienie w reakcjach na gaz i łagodne rozwijanie mocy sprawiają, że kierowca "w plecach" ma wrażenie, jakby niewiele się działo. Jednak obiektywne wyniki pomiarów są bardzo dobre – przyspieszenie do setki w 9,2 s to świetny wynik. Nieco gorsze są wyniki pomiarów elastyczności, które wynikają z długich przełożeń wyższych biegów, obliczonych wyraźnie na ekonomiczną jazdę. Właśnie zużycie paliwa to kolejna mocna strona silnika 1.6 HTP – np. w trasie bez większego wysiłku można zejść dużo poniżej 5 l/100 km, natomiast w całym teście "308" zużyła średnio 7,3 l/100 km.

Na drodze – dobre zawieszenie

Peugeot podaje, że nowy model jest w porównaniu z poprzednikiem lżejszy o 140 kg, czyli aż o około 10 procent. To ogromna różnica – i jest ona wyczuwalna podczas jazdy. Auto jest zwinne, chętnie zmienia kierunek jazdy i pomimo iż w okolicy środkowego położenia kierownicy reakcje "308" są spokojne, to kierowca pod palcami czuje, że większy ruch wywoła żywą reakcję. Układ kierowniczy, pomimo iż precyzyjny, jest jednak zestrojony jak na nasz gust trochę "bezpłciowo" i daje tylko przeciętne wyczucie tego, co iskrzy pod przednimi kołami. Przy gwałtownych manewrach szybko ujawnia się podsterowność, która jednak wraz z utratą prędkości znika tak szybko, jak się pojawia. Wyższe siły boczne w pierwszej chwili powodują wyraźny przechył nadwozia, większy niż można się spodziewać – wrażenie jest mniej więcej takie, jakby środek ciężkości znajdował się na wysokości dachu. Nie ma to jednak wpływu na stabilność auta, bo zawieszenie szybko "łapie" i neutralizuje ten ruch. Bardzo dobrze jest też zestrojony układ stabilizacji, który działa błyskawicznie, i nawet jeśli chwilami być może nieco zbyt ostentacyjnie, to jednak bardziej liczy się to, że w swojej robocie jest precyzyjny i bezwzględnie skuteczny. Wreszcie, Peugeot może się pochwalić bardzo dobrymi hamulcami – na zatrzymanie auta ze 100 km/h wystarcza zaledwie około 36 m.

Komfort – tylko koła "szesnastki"

Dużą zaletą Peugeota 308 okazuje się też poziom komfortu. Egzemplarz testowy miał opony o rozmiarze 205/55 na 16-calowych obręczach i pomimo iż Peugeot za dość atrakcyjną cenę oferuje "17" oraz "18" (dopłata odpowiednio 1400 i 2000 zł), to my, właśnie ze względu na komfort resorowania, jednoznacznie zostalibyśmy przy "szesnastkach".

Zawieszenie jest zestrojone niezbyt sztywno – i przy tym poziomie przyczepności, jakim dysponuje "308" okazuje się to jego dużym plusem. Nierówności nawierzchni są wybierane dość łagodnie, ale bez "echa", które powodowałoby ruchy nadwozia, a jednocześnie na tyle szybko, by nie tracić dobrego kontaktu kół z nawierzchnią. Mały minus należy się tylko za zbyt mocne drgania nadwozia przy bardzo gęsto usianych nierównościach.

Bardzo dobrze jest natomiast wyciszona kabina, zwłaszcza od najbardziej uciążliwych hałasów, czyli szumu powietrza i odgłosu toczenia opon – to kolejny argument za nieprzerośniętymi oponami.

Cennik – wyższe wyposażenie

Peugeot 308 wchodzi na rynek z tradycyjnymi dziewiątkami w cenie – w podstawowej wersji (Access) kosztuje 59 900 zł. Jednak cennik jest tak skonstruowany, by popchnąć klienta w kierunku którejś z dwóch wyższych odmian (Active lub Allure), tym bardziej że na naszym rynku średnia cena nowego auta tej klasy to około 70 tys. zł. Wersja podstawowa jest całkiem nieźle wyposażona (m.in. w klimatyzację manualną, radioodtwarzacz CD/MP3, tempomat, czujnik spadku ciśnienia w oponach), brakuje jej jednak kluczowego elementu w postaci wielofunkcyjnego ekranu. Ów, razem z gniazdami USB i AUX oraz łączem bluetooth, a do tego z dwustrefową automatyczną klimatyzacją, obręczami kół z lekkich stopów oraz paroma innymi drobiazgami, pojawia się w wersji Active. Natomiast na najwyższym wyposażeniowym poziomie (Allure) Peugeot ma dodatkowo reflektory w technologii LED plus LED-owe oświetlenie wnętrza oraz możliwość dołożenia m.in. systemu monitorowania martwego pola, kamery cofania czy sprzętu audio firmowanego przez Denona.

Nie te dodatki jednak, ale nienachalny urok jest siłą Peugeota – urok, dzięki któremu "308" robi tak samo dobre pierwsze, jak i drugie oraz trzecie wrażenie. A jeśli do tego już na starcie jest lepszy niż jego poprzednik był w 2007 roku, to tym lepiej.

Roman Popkiewicz
redaktor "auto motor i sport"

Naszym zdaniem:

W tej klasie wiele rozbija się o relację treści do ceny. I pod tym względem silnik 1.6 THP właśnie w wersji o mocy 125 KM okazuje się znakomity. To daleko nie najbardziej dynamiczny z tych jakie znamy, z wyjątkowo leniwymi reakcjami na gaz, ale jednocześnie jeden z najbardziej przekonujących pod względem kombinacji osiągów i zużycia paliwa.

Zobacz także:
REKLAMA