Lancia Phedra - Siła luksusu

Lancia to synonim motoryzacyjnego luksusu i dobrego smaku. Phedra dowodzi, że także w klasie vanów.

Lancia Phedra
 Przechyły nadwozia na zakrętach nie budzą niepokoju – dobry układ jezdny i elektronika czuwają.

auto motor i sport 10/2004

Należąca do grupy czterech bliźniaczych vanów, Phedra ma w standardzie prawie wszystko, co pozostałe w wyposażeniu dodatkowym, a jej wnętrze skomponowano z doskonałych materiałów o słonecznej barwie. Na przykładzie tego vana widać jak takie zabiegi potrafią przeobrazić kabinę auta w ekskluzywną salonkę.

Z zewnątrz Phedrę wyróżnia duża ilość chromu i charakterystyczna osłona chłodnicy. We wnętrzu królują prawdziwa alcantara i sztuczne drewno. Zamiast trzech zegarów umieszczonych pośrodku tablicy przyrządów (jak w pokrewnych Fiacie Ulysse, Peugeocie 807 i Citroënie C8) znajdziemy w tym miejscu emanującą zielonym światłem płytkę z dwoma zegarami i wyświetlaczem komputera. Przednie fotele, z ich bocznym trzymaniem, są wygodne, przyjemnie obejmują ciało. Auto może mieć nawet 7 miejsc, swobodnie będzie podróżować cztery lub pięć osób, za to z dużą ilością bagażu.

W obszernym wnętrzu jest cicho, doskonały diesel 2.2 konstrukcji PSA nie generuje drgań i nie jest słyszalny. Jedynie przy prędkości przekraczającej 130 km/h słychać szum opływającego powietrza. Samochód, dzięki oszczędnemu (średnio 8,5 l na 100 km) i elastycznemu silnikowi - przekazującemu napęd poprzez sześciobiegową mechaniczną przekładnię - umożliwia sprawne wyprzedzanie, mimo dużej masy własnej. Z układem napędowym współgra zawieszenie - ciche, dobrze tłumiące nierówności i pozwalające na szybkie, jak na gabaryty Phedry, przemieszczanie. Jedynie długie, powtarzające się poprzeczne garby potrafią ją rozkołysać.


DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
Nadwozie5-drzwiowy, 5-miejscowy van, długość x szerokość x wysokość 4750 x 1863 x 1752 mm, rozstaw osi 2823 mm, masa własna 1825 kg, dopuszczalna masa całkowita 2505 kg. Pojemność bagażnika 324**/2948 l.
SilnikTurbodiesel, z wtryskiem common- -rail, rzędowy, 4-cylindrowy, 4-zawory na cylinder, pojemność skokowa 2179 cm3, moc 94 kW (128 KM) przy 4000 obr/min, maksymalny moment obrotowy 314 Nm przy 2000 obr/min.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 12,6 s Prędkość maksymalna 182 km/h Śr. zużycie paliwa 7,4 l/100 km
** - w wersji siedmioosobowej

Na zakrętach auto niegroźnie się przechyla. Pomimo sporej wysokości, nie boi się bocznych podmuchów wiatru. Układ kierowniczy swoimi właściwościami jest bliższy tym z "osobówek" - ma dobrze dozowaną siłę wspomagania i jest dobrze wyczuwalny. Niezłe hamulce, zatrzymują samochód na odcinku trochę powyżej czterdziestu metrów. Jeszcze niedawno uznawano taki wynik za bardzo dobry.

Bogaty wystrój sprawia wrażenie kosztownego - i taka jest Phedra - lecz dzięki temu wyróżnia się w tłumie.

Tekst: Bogdan Czajkowski
Zdjęcia: Jacek Ociepko

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA