Mazda 5 – dla Ciebie, dla rodziny

Tytułowe hasło reklamowało swego czasu jedną z sieci handlowych. Idealnie pasuje do nowej Mazdy 5, która jeszcze w tym roku trafi do polskich salonów.

Mazda, Mazda 5
Elektrycznie odsuwane drzwi boczne – idealne na ciasne parkingi
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 72 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

 

Twórcy Mazdy podkreślają, że to auto rodzinne, ale "zorientowane na kierowcę" - z myślą o nim tworzono konsolę centralną, w jego stronę skierowano wyświetlacz komputera. Z myślą o dużej rodzinie w kabinie wygospodarowano miejsce dla 7 osób i jeśliby przesunąć fotele drugiego rzędu odrobinę do przodu względem neutralnej pozycji, to w trzecim spokojnie usiądą nawet całkiem wysocy pasażerowie. Wówczas przestrzeń bagażowa mocno szczupleje, ale po złożeniu ostatnich miejsc mamy do dyspozycji 426 l bagażnika.

Podniesiono kanapę drugiego rzędu, by dzieci mogły łatwiej obserwować okolicę i zamontowano wyżej nawiewy powietrza, by zapewnić wydajne wietrzenie/ ogrzewanie kabiny. Fotele w trzecim rzędzie można jednym ruchem schować w podłodze i zyskać sporą przestrzeń na bagaże.

Nowa "piątka" idealnie wpasowuje się w rodzinę Mazdy. Charakterystyczny przód nawiązujący do "trójki" nie pozwala pomylić jej z innym samochodem. Z boku wyróżniają Mazdę 5 wyraźne przetłoczenia, które w zamyśle designerów miały symbolizować kształt, jaki tworzy się na powierzchni wody przy podmuchu wiatru. Z tyłu ukryty pod połaciami szyb czwarty słupek dachowy i światła zamontowane w poziomie mają odróżnić "piątkę" od "klockowatych" vanów. Podobnie jak w poprzedniej wersji modelu, dla wygody podróżujących auto wyposażono w elektrycznie odsuwane drzwi boczne - rodzicom łatwiej będzie dzięki nim posadzić dzieci w fotelikach i sprawnie opuścić auto nawet na ciasnych parkingach. Chwilę trzeba poczekać zanim drzwi się odsuną, więc dobrze, że można otworzyć je korzystając z przycisku na pilocie już zbliżając się do auta.


Kabina z Karakuri
Karakuri to pomysł Mazdy na aranżację wnętrza. W drugim rzędzie środkowe miejsce może służyć za podłokietnik, stolik albo pojemnik na drobiazgi. Kiedy na bocznych fotelach zamontujemy foteliki dla dzieci, środkowy można złożyć i w jego miejscu powstanie przejście do tyłu, skrajnych foteli nie trzeba przesuwać.

 

MAZDA 5 2.0

MAZDA 5 2.0
Konkurenc Ford C-Max, Renault Scénic
Silnikbenzynowy, R4, 2.0
Moc/przy obrotach150 KM/6200 obr/min
0–100 km/h11,0 s
Prędkość maksymalna194 km/h
Zużycie paliwa6,9 l/100 km
Emisja CO2159 g/km
Silnikpoj. 1998 cm3, maksymalny moment obrotowy 191 Nm przy 4500 obr/min, skrzynia biegów 6M, napęd na przednie koła.
Nadwozie7-miejscowy van, długość x szerokość x wysokość 4580 x 1750 x 1620 mm, rozstaw osi 2750 mm, masa własna 1474 kg, pojemność bagażnika 426/1597 l, pojemność zbiornika paliwa 60 l.
dane producenta

W świetnie wyciszonej kabinie prawie nie słychać odgłosów pracy układu napędowego. Dwulitrowy silnik sprawnie radzi sobie z rozpędzaniem ważącego prawie półtora tony samochodu, ale nie należy oczekiwać od niego ekscytującego przyspieszenia. Liczą się przede wszystkim wygoda i oszczędność - stąd wydłużone przełożenia sześciobiegowej skrzyni mechanicznej, z powodu których samochód nie przyspiesza tak jak można by oczekiwać po 150-konnym silniku benzynowym. Ale za to całkiem mało pali. Dzięki dłuższym przełożeniom i systemowi i-stop, wyłączającemu silnik gdy auto stoi na światłach, "piątka" zużywa średnio 6,9 litra benzyny na 100 km.

Na premierę nowej Mazdy 5 w polskich salonach musimy poczekać do ostatniego kwartału roku.

Tekst Adam Majcherek
amis 8/2010

Zobacz także:
REKLAMA