Mazda CX-5 i 5 kluczowych dla niej słów

Po 5 latach od rynkowe debiutu Mazda zaprezentowała nową generację modelu CX-5. Na pozór niewielkie zmiany sprawiły, że japoński kompaktowy SUV stał się jeszcze bardziej wyrazisty.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 126 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Model CX-5 stanowi jedną czwartą światowej i europejskiej sprzedaży Mazdy. Od momentu debiutu w 2012 roku w 120 krajach sprzedano ponad 1,5 mln tych samochodów, a w Europie CX-5 jest najpopularniejszym modelem Mazdy. Sytuacja nieco paradoksalna, gdyż kompaktowy SUV jest najstarszym modelem w ofercie firmy.

KODO

Nadwozia samochodów Mazdy są stylizowane według filozofii KODO czyli duszy ruchu. W przekładzie na język polski oznacza to stylizację, której efektem ma być karoseria o eleganckich, wyrazistych kształtach i dynamicznej linii. W najnowszym wcieleniu CX-5 filozofia KODO zaowocowała cofnięciem i mocniejszym pochyleniem przednich słupków oraz smuklejszymi kloszami lamp z przodu i tyłu samochodu. Auto zyskało również na proporcjach. Nadwozie jest krótsze o 5 mm i niższe aż o 35 mm.

REKLAMA
Mazda CX-5 - test Test porównawczy - Mazda CX-5 i 10 konkurentów
 
Mazda CX-5
Stylizacja nadwozia skutecznie maskuje jego wymiary
 
Test kompaktowych SUV-ów 11 marek
   

Jinba-Ittai

Jinba-Ittai oznacza w Japonii jedność jeźdźca i konia. Kierowca CX-5 przetłumaczy to sobie jako pewność prowadzenia i wrażenie panowania nad samochodem. Przestrojone przednie zawieszenie z kolumnami McPherson, a z tyłu zastosowana konstrukcja wielowahaczowa skutecznie tłumią nierówności i podnoszą komfort jazdy. Powiększony rozstaw osi i większa o 15% sztywność karoserii oraz system płynnego rozdziału momentu obrotowego na każde z napędzanych kół pozytywnie wpływają na precyzję prowadzenia podczas jazdy krętą szosą.

REKLAMA

REKLAMA

 

Mazda CX-5 2017
Mazda CX-5

Komfort

To słowo nie pochodzi z języka japońskiego, ale jest zrozumiałe chyba w każdym języku świata. Już poprzedni model świetnie radził sobie z izolowaniem jadących od nierówności nawierzchni. W tej dziedzinie nie było więc wielkiego pola do popisu. Ogromny postęp nastąpił natomiast w wyciszeniu kabiny. W Maździe z silnikiem wysokoprężnym odgłosy pracy silnika są znacząco lepiej wytłumione niż w CX-5 poprzedniej generacji. Dodatkowe punkty także za ergonomię. W górę powędrowała konsola środkowa, a wraz z nią dźwignia zmiany biegów. Wyżej – na linii wzroku kierowcy znalazł się ekran multimediów i nawigacji. Jest tez coś dla ciała – tylna kanapa zyskała podgrzewanie. Tylna klapa zaś elektryczny mechanizm podnoszenia i opuszczania.

REKLAMA

 

Mazda CX-5 2017
Mazda CX-5

Siła

Do wyboru silnik benzynowy 2.0 o dwóch wariantach mocy – 165 KM (dla wersji przednionapędowych) oraz 160 KM dla CX-5 AWD lub diesel 2.2 również o dwóch poziomach mocy – 150 lub 175 KM. Najbardziej przekonywujący – czytaj: zapewniający frajdę z jazdy jest najmocniejszy silnik wysokoprężny. Jego 420 Nm momentu obrotowego gwarantuje szybkie rozpędzenie ze startu oraz na wyższych przełożeniach. Czas rozpędzania od 0 do 100 km/h wynosi 9 sekund, a prędkość maksymalna 208 km/h. Można go zestawić zarówno z mechaniczną skrzynią o 6 przełożeniach jak i 6-stopniowym automatem. Niestety można go zamówić tylko w najwyższej wersji wyposażeniowej SkyPassion w cenie od 158 900 zł.

REKLAMA

REKLAMA

 

Mazda CX-5 2017
Mazda CX-5

Takuminuri

Tak nazywa się technologia trójwarstwowego lakierowania karoserii Mazdy. Do tej pory wykorzystywano ją przy lakierowaniu aut w kolorach Soul Red i Machine Gray. Wraz z nową CX-5 pojawia się nowy lakier Soul Red Crystal o jeszcze bardziej żywej i głębokiej barwie. Niestety, kto chce błysnąć musi zapłacić. Nowy lakier wymaga sporej, bo wynoszącej 4500 zł dopłaty. W przypadku najtańszej Mazdy CX-5 z silnikiem benzynowym i przednim napędem za 95 900 zł dopłata wyniesie więc 5% ceny podstawowej.

Zobacz także:
REKLAMA