Mercedes Vito i Viano – same zmiany

Po ośmiu latach produkcji, osobowo-dostawcze modele Mercedesa - Vito i klasa V - odchodzą na emeryturę. Od najbliższej jesieni w salonach Mercedesa będą oferowane dwa nowe auta.

Mercedes Viano
Nowe Viano dzięki swojej dynamiczniejszej linii na pewno będzie się odróżniało od konkurentów. Znakiem szczególnym są duże, pionowe, tylne lampy
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 130 134 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

 

Wersja towarowo-dostawcza zachowa nazwę Vito, natomiast odmiana osobowa będzie się nazywać Viano. W przeciwieństwie do klasy V, Mercedesy Vito i Viano charakteryzują się klasycznym układem napędowym z silnikiem umieszczonym wzdłużnie z przodu i napędem na tylne koła.

Viano w porównaniu ze starym modelem Vito czy klasą V jest praktycznie całkiem nowym samochodem. Zyskało nie tylko dynamiczny, lżejszy kształt, ale również znakomity współczynnik oporu powietrza, który wynosi zaledwie 0,33. Nawet podstawowy model o nazwie Compact jest teraz większy od poprzednika, a w ofercie będą również wersje przedłużone - Long i Extra-long. Mimo że na długość wersja Compact przybrała tylko 9 centymetrów, rozstaw jej osi jest większy aż o 20 cm w porównaniu z wymiarami obecnego Vito.

Wnętrze Viano wykonano z materiałów o dobrej jakości. Tablica rozdzielcza bardziej przypomina deskę osobowych modeli Mercedesa niż zgrzebnych aut dostawczych czy ciężarowych. Przed oczami kierowcy rozciąga się duża, czytelna i funkcjonalna tablica rozdzielcza z dobrze czytelnymi wskaźnikami. Wkomponowaną w konsolę środkową dźwignię zmiany biegów wyposażono w mechanizm zmiany przełożeń, który pracuje precyzyjnie, choć wymaga używania sporej siły. Z ręczną zmianą przełożeń trzeba się jednak zmagać tylko w modelach wyposażonych w silniki wysokoprężne, do których przekładnia automatyczna jest oferowana jako wyposażenie dodatkowe. W wersjach benzynowych jest ona montowana seryjnie.

W porównaniu z wnętrzem modelu klasy V, wnętrze Mercedesa Viano daje się kształtować na więcej sposobów. Główna w tym zasługa systemu szyn z gęsto rozstawionymi zatrzaskami, które zwiększają swobodę w przesuwaniu foteli bądź kanap. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pojedynczy fotel ze zintegrowanym pasem bezpieczeństwa i zagłówkiem waży aż 29 kg. Częste roszady w ustawieniu foteli mogą zatem zastąpić nawet ćwiczenia na siłowni.

Już w chwili debiutu Mercedes Viano będzie dostępny w czterech wersjach silnikowych do wyboru - dwóch wysokoprężnych z wtryskiem typu common-rail drugiej generacji (o mocy 109 KM i 150 KM) oraz dwóch benzynowych V6 (o mocy 190 KM i 218 KM).

Poziom rodem z osobowych modeli Mercedesa, Viano prezentuje także pod względem wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa aktywnego. Obok ABS-u Viano standardowo będzie wyposażony w układy - ASR, BAS, EBV i ESP. Niestety w wyposażeniu seryjnym znajdzie się tylko jedna poduszka powietrzna. Airbagi boczne i kurtyny powietrzne będą oferowane za dopłatą.

Specjalnie do produkcji modeli Viano i Vito przebudowano i powiększono zakłady DaimleraChryslera w miejscowości Vitoria w Hiszpanii. Wybudowano całkiem nową halę produkcyjną z 550 nowoczesnymi robotami, nową lakiernię oraz linię montażową.

Póki co ceny Mercedesa Viano nie są znane. Wiadomo jedynie, że w Polsce auto pojawi się w sprzedaży pod koniec października.

Tekst: Tomasz Bielanów
amis 9/2003

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz także:
REKLAMA