REKLAMA

Opel Astra Sports Tourer – niech żyje zgrabność!

Po Insignii kolej na Astrę - teraz ona pojawiła się w wersji kombi. Z zewnątrz jest większa i ładniejsza niż jej poprzednik Caravan, tylko przedział bagażowy trochę się skurczył.

Opel, Astra, Sports Tourer
Refl ektory biksenonowe AFL (dopłata 5200 zł) są bardzo efektywne w zakrętach
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 70 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

 

Astra Caravan odeszła, niech żyje Sports Tourer! Zniknęło pudełkowate nadwozie, pojawiło się opływowe, znacznie zgrabniejsze. I tylko - mimo że nowe kombi jest o 18 cm dłuższe niż poprzednik - pojemność bagażnika zmniejszyła się o 40 l. Jednak bez trudu pomieści on ekwipunek czteroosobowej rodziny. Chętnie przyjmie też długie przedmioty, bo oparcia tylnej kanapy po pociągnięciu uchwytu składają się na płasko, a pojemność bagażnika wzrasta wtedy do 1550 l, jego głębokość zaś do 1,85 m. W kabinie pasażerskiej też widać, że Astrę Sports Tourer stworzono jako rodzinny transportowiec - ma sensowne kieszenie w drzwiach, praktyczną półkę na środkowej konsoli i pojemny schowek przed pasażerem.

Dostępne za dopłatą tzw. ergonomiczne fotele świetnie przytrzymują ciała pasażerów o różnej posturze, a ponieważ nie są zbyt miękkie - pozwalają wygodnie podróżować na dalekie odległości. Podróżnymi nie wstrząsają nierówności drogi, co było powodem krytyki u poprzednika, który miał zbyt sztywne zawieszenie. Tym razem między komfortem i dynamiką udało się znaleźć kompromis. Wprawdzie nowa Astra kombi nadal ma z tyłu belkę skrętną, ale Opel ulepszył ją stosując mechanizm Watta, który usztywnia zawieszenie gdy na koła działają siły poprzeczne, czyli w zakrętach. Podczas jazdy na wprost mechanizm nie działa, a zawieszenie łagodnie tłumi nierówności.

REKLAMA

 

OPEL ASTRA SPORTS TOURER 1.4 TURBO

Opel Astra SPORTS TOURER 1.4 TURBO
Cena77 150 zł
KonkurenciVW Golf, Ford Focus
Silnikbenzynowy, R4, 1.4
Moc/przy obrotach140 KM/4900 obr/min
0–100 km/h10,5 s
Prędkość maksymalna200 km/h
Zużycie paliwa6,1 l/100 km
Emisja CO2144 g/km
Silnikpojemność skokowa 1364 cm3, 200 Nm przy 1850 obr/min, skrzynia biegów 6M, napęd na przednie koła.
Nadwozie5-drzwiowe, 5-miejscowe kombi, dł. x szer. x wys. 4698 x 1819 x 1535 mm, rozstaw osi 2685 mm, masa własna 1393 kg, poj. bagażnika. 500/1550 l.

Wskaźniki na tablicy rozdzielczej są czytelne i klasycznie okrągłe, na konsoli środkowej - w wersjach z bogatszym wyposażeniem - mogą się pojawić dodatkowe przyciski. Nie upraszcza to obsługi różnych funkcji na upstrzonej guzikami konsoli. Tablica rozdzielcza sprawia jednak przyjemne wrażenie, także w ciemnościach, gdy podświetlone przyciski oraz specjalne światło we wnętrzu tworzą atmosferę elegancji. Z kolei bezpieczeństwu służy dostępna za dopłatą funkcja pozwalająca wyświetlać na szybie przed kierowcą znaki drogowe, które auto właśnie minęło na drodze.

Wszystkie jednostki benzynowe mają bezpośredni wtrysk paliwa, nie oferuje się natomiast przekładni z dwoma sprzęgłami. Opel stawia na silniki wolnossące, a mocniejsze odmiany 1.4 i 1.6 doładowuje turbosprężarką. I tak silnik 1.4 o mocy 140 KM i 200 Nm momentu obrotowego mimo pewnej ospałości podczas ruszania potrafi być całkiem dynamiczny. O czym można będzie się wkrótce przekonać, ponieważ Astrę Sports Tourer można już zamawiać w salonach dealerskich.

Tekst Jörn Thomas
amis 1/2011

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 (7)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA