Opony zimowe - gdzie w Europie są obowiązkowe?

Przepisy dotyczące opon zimowych w Europie są bardzo zróżnicowane. Jeśli wybieracie się na narty do jednego z europejskich krajów wato je poznać ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może podważyć wypłatę odszkodowania w przypadku nieprzestrzegania przepisów.

opony zimowe Fot. Shutterstock.com

 

REKLAMA

80 euro - mandat w tej wysokości otrzyma kierowca w Niemczech (również cudzoziemiec), którego auto utrudnia ruch ze względu na wyposażenie nieodpowiednie do warunków atmosferycznych.


W większości krajów europejskich jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od połowy jesieni do początku wiosny. W niektórych państwach nie określa się okresu, w którym taka jazda obowiązuje, lecz stosuje znaki nakazu, w innych kierowca musi dostosować auto do panujących warunków atmosferycznych, co wiąże się nie tylko z wymianą opon, ale też np. płynu do spryskiwaczy. W niektórych krajach bezpośredniego nakazu stosowania zimówek nie ma, ale jeśli z winy kierowcy dojdzie do wypadku z udziałem auta bez takich opon, to poniesie on jego finansowe konsekwencje. Może pojawić się też problem z wypłatą odszkodowania. Wszędzie tam, gdzie jest obowiązek jazdy na zimówkach, stosowane opony muszą być oznaczone albo płatkiem śniegu, albo literami M+S (tzw. opony całoroczne). Jedyne kraje w Europie, w których nie ma przepisów dotyczących stosowania opon zimowych, to Polska, Dania i Węgry.

 

W góry tylko na zimówkach

Do państw, w których często wypoczywamy zimą, bez opon zimowych nie ma się co wybierać – tak nakazują nie tylko przepisy, ale i rozsądek.

  • Austria Na oponach zimowych jeździ się od 1 listopada do 15 kwietnia. Dozwolone, a nawet zalecane, są łańcuchy. Można korzystać z opon kolcowanych.
  • Czechy Używanie opon zimowych to obowiązek od 1 listopada do 31 marca; minimalna wysokość bieżnika opony to 4 mm.
  • Francja Opony zimowe są zalecane, ale tam, gdzie postawiono odpowiedni znak – obowiązkowe. Bieżnik musi mieć wysokość co najmniej 3,5 mm. Tam, gdzie nakazują znaki, trzeba używać łańcuchów.
  • Niemcy Pojazd musi być wyposażony odpowiednio do warunków atmosferycznych. Oznacza to nie tylko obowiązek posiadania opon zimowych, ale również np. zimowego płynu do spryskiwaczy.
  • Słowacja Od 15 listopada do 15 marca trzeba jeździć na oponach zimowych.
  • Szwajcaria Zimówki nie są obowiązkowe, ale jeśli kierowca w aucie bez nich utrudnia ruch, musi się liczyć z mandatem.
  • Włochy Opony zimowe są obowiązkowe w zależności od regionu, od 1 listopada do 15 kwietnia (w regionie Val d’Aoste – od 15 października).

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA