Prawie Coupé

Nizoral to szampon do włosów, choć nazwa sugeruje, że może to być płyn do płukania ust. Podobnie jest z Peugeotem 407 Coupé, którego wygląd i nazwa sugerują, że jest to coupé. A to tylko dwudrzwiowa limuzyna dla czterech osób.

Peugeot 407 Coupe
Dynamika jazdy znakomita - od 0 do 100 km/h „407" Coupé rozpędza się poniżej 9 sekund.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 64 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nigdzie lwy nie stają na tylnych łapach. Nigdzie, chyba z wyjątkiem aren cyrkowych i Francji. Nigdzie też lwom nie wyrastają z boku rekinie otwory skrzelowe. Z wyjątkiem Francji. To tyle na temat "zoologicznej" stylistyki Peugeota 407 Coupé z charakterystycznie rozdziawioną paszczą ∫ la... Ferrari. Choć trzeba przyznać, że "407" Coupé bardziej ona pasuje niż sedanowi.

REKLAMA

Przed fotelem kierowcy znajduje się wielka kierownica, pasująca raczej do mieszczańskiej limuzyny, niż do samochodu o sportowych aspiracjach. Środkowa konsola wygląda jak część kokpitu wymontowanego z airbusa, z masą przycisków do obsługi m.in. klimatyzacji, telefonu, radioodtwarzacza i nawigacji satelitarnej. Ta ostatnia działa nawet w Polsce na niektórych trasach. Gdyby jeszcze komunikaty przekazywała w języku innym niż ten, którym posługiwał się Napoleon...

Francuskie coupé klasy średniej ma bardzo wygodne fotele z przodu oraz mniej wygodne dwa miejsca na tylnej kanapie. Żeby się do niej dostać, trzeba wykonać głęboki skłon i pozostać w nim tak długo, aż nie zajmiemy z tyłu miejsca. Gdy na przednich fotelach siedzą długonogie osoby, nie należy liczyć na zbyt wiele przestrzeni na kolana. A zatem mamy już dwie cechy typowe dla coupé - układ foteli dwa plus dwa oraz niezbyt dużo miejsca z tyłu.

Ten samochód ma też coś zaskakującego jak na tego typu pojazd - bagażnik mierzący aż 400 l; w nim zaś znajdziemy praktyczną siatkę oraz dwa zamykane schowki.

Pod maską testowego egzemplarza - zasługujący na najwyższe uznanie, wysokoprężny widlasty sześciocylindrowiec z bezpośrednim wtryskiem paliwa typu common- rail, o mocy 204 KM. Ale co tam moc... Ta jednostka już przy 1000 obr/min osiąga 340 Nm, a gdy wskazówka obrotomierza dotrze do liczby 1900, moment obrotowy uzyskuje maksymalną wartość 440 Nm!

REKLAMA

REKLAMA

Dynamika jazdy znakomita - od 0 do 100 km/h "407" Coupé rozpędza się poniżej 9 sekund. Elastyczność rewelacyjna, choć nie mierzona ze względu na automatyczną skrzynię biegów. Ale co to za skrzynia!

Ma sześć przełożeń do przodu. Bardzo dobrze reaguje na kickdown. A gdy przyjdzie nam ochota na "mieszanie" biegami i przesuniemy dźwignię w pozycję zmiany sekwencyjnej, zaskoczy nas nadzwyczaj szybką reakcją. Ten peugeotowski automat to prawdziwy sprinter przy niektórych konkurentach ze strefy śródziemnomorskiej.

Peugeot 407 Coupé, jak przystało na limuzyn ę udającą sportowy samochód, ma zawieszenie komfortowo wybierające nierówności. Oczywiście, przyciskiem na środkowej konsoli można usztywnić amortyzatory, dostarczając sobie namiastkę doznań jazdy rasowym coupé. Ale nawet wtedy w bardzo szybkim i ostrym zakręcie możemy poczuć, jak ucieka nam lekko tył samochodu. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą też wyłączyć ESP, ale niech pamiętają, że po przekroczeniu prędkości 60 km/h włączy się ono samoczynnie.

Peugeot 407 Coupé z 204-konnym dieslem to kosztowna przyjemność. Za model podstawowy trzeba zapłacić 185 000 zł. A gdy jeszcze wpadnie nam pomysł, by wzbogacić go np. o nawigację - tak wyposażony był model testowy - cena wzrośnie do 192 200 zł. A przecież to tylko dwudrzwiowa, czteroosobowa limuzyna z obszernym bagażnikiem. Choć w nazwie ma ekscytujące słowo coupé.

Tekst: Jarosław Maznas
Zdjęcia: Tomasz Jaźwiński

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA