REKLAMA

Raport usterkowości - Dekra

Najnowszy raport usterkowości Dekry to ranking najbardziej niezawodnych aut – to dobra pomoc przy wyborze używanego modelu.

Shutterstock

Chociaż sprzedaż fabrycznie nowych modeli w 2017 roku osiągnęła rekord – 483 195 sztuk – popyt na używane nie maleje. Mimo to na jeden nowo kupiony samochód przypada 1,72 auta używanego, a jeśli z grona nowych wyłączyć samochody firmowe (które stanowią aż 70% sprzedaży) i wziąć pod uwagę jedynie te kupowane przez osoby prywatne, proporcja nowych do używanych wyniesie 1 do 5,78.

REKLAMA

Raport usterkowości aut używanych - jak to robi Dekra?

Zza granicy sprowadziliśmy w 2017 roku 935 000 samochodów używanych, a średni wiek takiego auta wynosi prawie 12 lat. Można mieć więc obawy o ich stan techniczny. Tu z pomocą przy wyborze przychodzi publikowany co roku „Raport Usterkowości” organizacji rzeczoznawców Dekra. Przeprowadza ona w Niemczech (a stamtąd importujemy do Polski najwięcej samochodów używanych) przeglądy techniczne i na ich podstawie sporządza raport.

Statystyki usterkowości opublikowane w 2018 r. oparto na wynikach przeglądów 15 milionów aut, wykonanych w ciągu dwóch lat. Żeby model został ujęty w zestawieniu, rzeczoznawcy muszą przebadać co najmniej 1000 egzemplarzy. Około 500 różnych modeli, które w sumie sprawdziła Dekra podzielono na klasy zależnie od ich rodzaju. Które auta okazały się najmniej usterkowe w danej klasie, można sprawdzić w zamieszczonym obok zestawieniu.

Zobacz także: najczęściej kupowane auta używane w Polsce

Raport nie klasyfikuje aut według wieku, lecz przebiegu, bo to przebieg ma główny wpływ na stan techniczny. Wyróżniono cztery kategorie: od 0 do 50 000 km, od 50 do 100 000 km, od 100 do 150 000 km i od 150 do 200 000 km przebiegu.
W zestawieniach najlepszych aut uwzględniono średnią z tych czterech kategorii przebiegu. Ocenie towarzyszy liczba opatrzona skrótem DMI. Wskazuje ona procent egzemplarzy danego modelu, które nie miały żadnych poważnych usterek w stosunku do tych, w których takie usterki stwierdzono. Im wyższa liczba DMI, tym większa niezawodność modelu. Pierwsze miejsca tegorocznego rankingu zdominowało Audi, marka, która wśród najchętniej sprowadzanych do Polski z zagranicy zajmuje trzecie miejsce – po VW i Oplu.

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA