auto motor i sport 4/2005
Renault nie ograniczyło się do standardowego dostosowania nadwozia do aktualnie obowiązującej linii stylistycznej - w ramach face liftingu Laguny gruntownie przebudowało także jej wnętrze. Jak Francuzi sami podkreślają, jednym z celów dokonanych zmian była poprawa jakości i ergonomii. Ofiarą postępu padł między innymi hamulec ręczny, jego dźwignia musiała ustąpić miejsca panelowi sterowania systemem komunikacyjnym i nawigacyjnym. Hamulec postojowy uruchamia się teraz przycisko-dźwigienką (w więc nadal ręcznie, choć wystarczy jeden palec), umieszczoną na lewo od kierownicy. W większości wypadków działa on zresztą automatycznie - włącza się z chwilą wyłączenia silnika, a zwalnia w momencie ruszania. Właściwie, ręczna interwencja potrzebna jest jedynie gdy stajemy na wzniesieniu, nie wyłączając silnika.
O ile nie wszyscy lubią wynalazki w rodzaju automatycznego hamulca czy karty zamiast kluczyka (stosowanej w Lagunie już przed modernizacją), o tyle każdy powinien docenić poprawę wystroju wnętrza oraz jakości użytych materiałów. Górną część tablicy rozdzielczej pokrywa teraz miękkie tworzywo, przyjemne w dotyku, także dół kokpitu prezentuje się lepiej niż dotąd.
Ofertę wyposażeniową wzbogaciła usportowiona GT, dostępna tylko z benzynowym silnikiem 2.0 turbo. Ta interesująca odmiana jest dostępna w wersjach limuzyna i kombi, a z zewnątrz wyróżnia się większym wlotem powietrza z przodu, tylnym spoilerem (tylko hatchback) oraz chromowanymi felgami. Wewnątrz Laguny GT znajdziemy bardzo przyjemne fotele, ze skórzaną, dwubarwną tapicerką, dobrze leżącą w dłoniach kierownic ę z czerwonymi przeszyciami oraz aluminiową gałkę dźwigni zmiany biegów.
DANE TECHNICZNE
DANE TECHNICZNE | |
---|---|
Nadwozie | 5-drzwiowe, 5-miejscowe, długość x szerokość x wysokość 4598 x 1774 x 1433 mm, rozstaw osi 2748 mm, masa własna 1320 kg. Pojemność bagażnika 430-1340 l. |
Silnik | Rzędowy, 4-cylindrowy, z turbodo- ładowaniem, pojemność skokowa 1998 cm3, moc 150 kW (205 KM) przy 5000 obr/min, maksymalny moment obrotowy 300 Nm przy 3000 obr/min. |
Osiągi* | Przyspieszenie 0-100 km/h 7,2 s Prędkość maksymalna 235 km/h Średnie zużycie paliwa 8,5 l/100 km |
Poza wizualnymi "bajerami" wersja GT odróżnia się też innym, nieco twardszym dostrojeniem zawieszenia. Podczas jazdy po niezłych drogach nie odczuwa się istotnej różnicy w komforcie, natomiast w zakrętach GT trzyma się nieco lepiej niż "normalna" Laguna.
Clou programu Laguny GT to oczywiście silnik, będący modyfikacją jednostki z Mégane Renault Sport. W Lagunie rozwija on moc 205 KM, a ponieważ maksymalny moment obrotowy (300 Nm) jest osiągany już przy 3000 obr/min, nie trzeba go bardzo wysoko "kręcić", by płynnie jechać. Silnik brzmi przyjemnie, a przy 170-180 km/h w aucie jest jeszcze w miarę cicho. Prędkość maksymalna według danych fabrycznych wynosi 235 km/h.
Tekst i zdjęcia Tomasz Jaźwiński
Komentarze
~Czy to nie jakieś przypadkowe z, 2008-04-18 08:22:44
~zloty666, 2008-04-18 08:19:06
auto motor i sport, 2008-04-17 17:50:17
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?