Rolls-Royce Ghost: (prawie) sam otwiera kierowcy drzwi

Na wrażenia z jazdy nowym Rolls-Roycem Ghostem przyjdzie jeszcze pora. Tymczasem tu i teraz cztery, naszym zdaniem, najciekawsze detale. Nie wszyscy będą nimi zachwyceni, ale każdy z pewnością robi wrażenie.

Rolls-Royce Ghost Fot. Jacek Hanusz
Rolls-Royce Ghost

Detal nr 1 – figurka Spirit of Ecstasy

Pozycja obowiązkowa w menu Rolls-Royce’a – w Ghoście jednak po raz pierwszy wysuwa się przez otwór w masce i nie okalają jej żadne przetłoczenia. W systemie multimedialnym jest funkcja schowania figurki, jej wysunięcia lub automatycznego wysuwania/chowania kiedy otwieramy i zamykamy samochód.

Rolls-Royce Ghost 2020Materiały prasowe
Rolls-Royce Ghost 2020

Detal nr 2 – podświetlana osłona chłodnicy

Oto szczegół, który, mamy takie wrażenie, lepiej wygląda na zdjęciach studyjnych niż w rzeczywistości. Jest to pozycja opcjonalna, ale nawet jeśli zdecydujemy się na nią, w systemie multimedialnym możemy wybrać, czy podświetlenie ma działać tylko podczas otwierania samochodu czy również kiedy stoimy (w czasie jazdy nie działa). Można je też na stałe wyłączyć. Co ciekawe, w fazie projektowania oświetlenia inżynierowie stwierdzili, że jest ono zbyt jasne. Zdecydowali więc, żeby wyszczotkować część metalowej osłony chłodnicy, by nie była tak odblaskowa. Ostatecznie żebrowanie „grilla” podświetla 20 żarówek.

Rolls-Royce GhostFot. Jacek Hanusz
Rolls-Royce Ghost

Detal nr 3 – Podświetlany napis na desce rozdzielczej

Wyjątkowy detal, nad którym inżynierowie spędzili tysiące godzin swojej pracy (RR podaje nawet, że konkretnie ponad 10 tys. godzin). Nazwa modelu wraz z otaczającymi ją gwiazdami (jest ich 850) to ewidentne nawiązanie do „rozgwieżdżonego” sufitu, który znamy już z innych modeli. Motyw gwiazd i napis Ghost stają się widoczne dopiero włączeniu podświetlenia. Źródłem światła są 152 żarówki LED umieszczone nad i pod deską rozdzielczą. Aby zapewnić równomierne oświetlenie wykorzystano światłowód o grubości 2 mm, którego powierzchnię stanowi pod 90 tys. laserowo wygrawerowanych kropek. Dają one również efekt migotania. Aby efekt był całkowicie niewidoczny przy wyłączonym oświetleniu zastosowano trzy warstwy kompozytów – pierwsza w kolorze fortepianowej czerni, druga pokryta czarnym lakierem i trzecia pociągnięta warstwą delikatnie zabarwionego, wyszlifowanego ręcznie lakieru.

Rolls-Royce GhostFot. Jacek Hanusz
Rolls-Royce Ghost

Detal numer 4 – Elektryczne wspomaganie otwierania drzwi

To kolejna opcja, którą widzimy po raz pierwszy nie tylko w Ghoście, ale i w Rolls-Royce’ie w ogóle. Pociągając za klamkę najpierw raz, a potem kolejny, elektryczne wspomaganie, niczym wirtualny lokaj, pomaga otworzyć je niemal bez wysiłku. Wciskając natomiast przycisk na zewnętrznej klamce (lub przycisk w kabinie) drzwi automatycznie się zamkną. Tradycyjnie dla Rollsa, drzwi można zatrzymać w każdej pozycji.

Rolls-Royce GhostFot. Jacek Hanusz
Rolls-Royce Ghost

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA