Rolls-Royce Wraith: Moc jest z nim

Wraith ma najmocniejszy silnik, jaki kiedykolwiek zamontowano pod maską seryjnego Rolls-Royce’a.

Chociaż Rollsy nie są stworzone do tego, by ich właściciele sami zasiadali za kierownicą, to w tym akurat modelu chętnie odprawią oni szofera. 632 KM i 800 Nm wystarcza, żeby wcisnąć w fotel kierowcę, i to mimo że Rolls-Royce Wraith waży aż 2,4 tony. 4,6 sekundy mija błyskiem i na liczniku jest już setka. Nad doborem przełożeń ośmiostopniowej automatycznej przekładni czuwają kosmiczne siły, a konkretnie satelita krążący nad Ziemią w odległości 20 000 kilometrów i przekazujący Wraithowi dane GPS-u. Dzięki nim przekładnia „wie” jak szybko jedzie samochód oraz w którym kierunku i może z wyprzedzeniem wybrać najlepsze przełożenie.

Wright to odmiana coupé modelu Ghost, ale różni się od niego nie tylko nadwoziem. Układ kierowniczy jest precyzyjniejszy niż w innych autach tej marki, a podczas szybkiej jazdy w zakrętach auto znacznie mniej się przechyla niż można by przypuszczać.

Ale wyścigi nie są jego żywiołem – hamulce mają ograniczoną wydolność. Wraith świetnie się za to sprawdzi podczas podróży z Riwiery Francuskiej gdzieś do północnej Danii, najlepiej bocznymi drogami. Wtedy można w pełni poczuć komfort.

Wnętrze wykonano z takim pietyzmem i rzemieślniczą dokładnością, że niejeden nobliwy konkurent Rollsa wyda się przy nim po prostu zwyczajny. Miejsca dla czterech pasażerów jest mnóstwo, ale najlepiej podróżować Wraithem we dwójkę, bo auto ma tylko jedną parę drzwi, więc do tyłu nie wsiada się najłatwiej. Za to od razu zdradzają, z jaką marką mamy do czynienia, bo typowo dla Rollsa drzwi otwierają się przeciwstawnie do kierunku jazdy. Wystarczy 1,5 mln zł, by się tym autem cieszyć do woli.

naszym zdaniem

Roman Skąpski redaktor „auto motor i sport”

Rolls-Royce gra w lidze, do której przykłada się inną miarę. Ale czy na pewno? Salon w Warszawie sprzedaje też używane Rollsy z gwarancją.

to polubisz - funkcjonalność
Pokrętło systemu i-Drive pozwala szybko wybrać funkcję w komputerze. Co by na to powiedział Charles Royce?

tego nie - nie ma wyboru
Można wybrzydzać, że tylko dwoje drzwi i tylko automatyczna skrzynia, ale (szczerze) każdy i tak chciałby go mieć.

DANE PRODUCENTA Rolls-Royce Wraith

DANE PRODUCENTA Rolls-Royce Wraith

Cenaok. 1 500 000 zł
SILNIK I PRZENIESIENIE NAPĘDU
Rodzaj silnikabenzynowy, V12 turbo
Pojemność skokowa6592 cm3
Moc maksymalna632 KM
przy obrotach5600/min
Maksymalny moment obrotowy800 Nm
przy obrotach1500/min
Rodzaj napęduna tylne koła; 8-biegowa przekładnia automatyczna
OSIĄGI
0–100 km/h4,6 s
Prędkość maksymalna250 km/h
ZUŻYCIE PALIWA
Średnie14,0 l/100 km
Emisja CO2317 g/km
NADWOZIE 3-drzwiowe, 4-miejscowe coupé, długość x szerokość x wysokość 5269 x 1947 x 1507 mm, rozstaw osi 3112 mm, masa własna 2360 kg.

Roman Skąpski i Heinrich Lingner

amis

REKLAMA