Seat Alhambra – rodzinna strzała

Na rynku pojawił się nowy zawodnik w mocno kurczącym się segmencie dużych, rodzinnych vanów. Czy znajdzie się wielu chętnych na ten wielki mały autobus?

Seat, Alhambra
Refl ektory mogą mieć system wyłączający światła drogowe, gdy „zobaczą” auto jadące z przeciwka
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 66 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

 

Trapezowaty grill w połączeniu z przetłoczeniami na masce i nisko osadzonymi reflektorami tworzy kształt, który spece od marketingu Seata określili jako "koncepcję strzały". To na pierwszy rzut oka jedyny element odróżniający Alhambrę od Volkswagena Sharana, którego nowa odmiana miała premierę zaledwie przed miesiącem.

Podobnie jak brat z Volkswagena, Alhambra jest dłuższa i szersza od swojego poprzednika (odpowiednio, o 22 i 9 cm) i ma powiększony rozstaw osi. Dzięki temu jest jeszcze bardziej przestronna i nawet w trzecim rzędzie można całkiem wygodnie usiąść - o ile ma się nie więcej niż 185 cm wzrostu i pasażerowie drugiego rzędu dadzą się namówić na przesunięcie kanapy o kilka centymetrów do przodu.

Nawet jeśli wszystkie miejsca są zajęte, w bagażniku znajdzie się miejsce na dwie spore walizki. A po błyskawicznym schowaniu dwóch ostatnich foteli w podłodze, robi się przestrzeń wystarczająca na spakowanie rodziny na dłuższy wyjazd.

I będzie to zapewne wyjazd przyjemny, o ile pod maską nie znajdzie się oferowany na polskim rynku benzynowy silnik 1.4 z kompresorem i turbosprężarką. 150 KM i 240 Nm wygląda dobrze na papierze, ale w trasie nie robi wrażenia. Przy czterech osobach na pokładzie i z walizkami w bagażniku auta, silnik musi się ostro napocić, by rozruszać ważący prawie 1700 kg pojazd, a zużycie paliwa odbiega wówczas drastycznie od tego, jakie podaje producent.

 

SEAT ALHAMBRA 2.0 TDI CR

Seat Alhambra 2.0 TDI CR
KonkurenciFord Galaxy, Renault Espace
Silnikwysokoprężny, R4, 2.0
Moc/przy obrotach170 KM/4200 obr/min
0–100 km/h9,8 s
Prędkość maksymalna204 km/h
Zużycie paliwa5,9 l/100 km
Emisja CO2154 g/km
Silnikpoj. skokowa 1968 cm3, 350 Nm przy 1750 obr/min, skrzynia biegów 6A, napęd na koła przednie.
Nadwozie:5-drzwiowy, 7-miejscowy van, dług. x szer. x wys. 4854 x 1904 x 1720 mm, rozstaw osi 2919 mm, masa wł.1776 kg, pojemność zbiornika paliwa 70 l, pojemność bagażnika 267/2297 l.
dane producenta

Zupełnie inaczej ma się sprawa w wersjach z silnikiem wysokoprężnym. Z dwulitrowym TDI o mocy 140 KM podróżuje się bardzo przyjemnie, a w wersji 170-konnej wręcz świetnie. Nie ma problemów z wyprzedzaniem, nawet obciążony samochód dobrze przyspiesza i trzyma się drogi.

Niezłe silniki wysokoprężne, obszerne wnętrze, mnóstwo schowków, elektrycznie odsuwane drzwi boczne oraz wysoki komfort podróżowania nawet dla siedmiu osób robią z Alhambry łakomy kąsek dla każdej głowy dużej rodziny. Tylko ile jest rodzin, które potrzebują miejsca dla siedmiu "pełnowymiarowych" pasażerów? Czy w dobie "ukompaktowiania" vanów (patrz 5008, Grand C4 Picasso) znajdzie się wielu chętnych na tego olbrzyma?

Pierwsze egzemplarze nowej Alhambry trafią do Polski jeszcze w listopadzie. Ciekawe jak polski importer będzie chciał skusić klientów, by wybrali ją zamiast Sharana.

Tekst Adam Majcherek
amis 11/2010

Zobacz także:
REKLAMA