Skoda Citigo – mniejsza niż Fabia (wideo)

W grudniu w Czechach, a w połowie przyszłego roku w całej Europie pojawi się supermaluch Skody. Ma wygodnie przewieźć czterech pasażerów, spalić niewiele ponad cztery litry paliwa na 100 km, wcisnąć się w ciasne miejsce parkingowe i niewiele kosztować.

Skoda, Citigo
Zachowawczy – to określenie chyba najlepiej oddaje styl w jakim  zaprojektowano przednią część auta
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

 

Skoda postawiła sobie ambitny cel: od 2018 r. chce sprzedawać rocznie 1,5 miliona aut. By go osiągnąć, szykuje całą serię nowych modeli, które muszą się świetnie sprzedawać. A żeby się świetnie sprzedawały, muszą być tanie, niezawodne i praktyczne. Pierwszym kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia sprzedaży 1,5 mln aut jest Citigo. To nic innego niż VW Up! w czeskim przebraniu. I producent wcale tego nie ukrywa, prezentując praktycznie identyczne wnętrze auta i tylko nieznacznie zmienione nadwozie.

Tak jak volkswagenowski bliźniak, Citigo jest zaskakująco przestronne - spokojnie może nim podróżować czterech dorosłych pasażerów, o ile nie są zawodowymi koszykarzami. Przestrzeń tę uzyskano dzięki wyciągnięciu kół maksymalnie blisko narożników auta - osie oddalono od siebie o 2,42 metra, a to jedynie o 4 cm mniej niż w Fabii. Kontynuując porównanie ze starszą siostrą - Citigo jest od niej aż o 43 cm krótsze (356 vs 399 cm), co widać głównie w bagażniku, który jest mniejszy o 64 litry (251 vs 315 l). Najciekawsze jest jednak to, że na szerokość auta różnią się jedynie o milimetr (164,1 vs 164,2 cm). Citigo ma niewiele mniejszą ładowność niż Fabia 1.2 (436 vs 455 kg), a mimo to na jego kanapie usiądzie tylko dwóch, a nie - jak w Fabii - trzech pasażerów. Usiądzie, jeśli będzie w stanie się na nią dostać.

Główna grupa docelowa, jaką określił producent, to młodzi kierowcy, szukający pierwszego auta i kierowcy w wieku "50+", czyli tacy, którzy podróżują w pojedynkę lub z jednym tylko pasażerem. Dla nich nadwozie 3-drzwiowe nie jest ograniczeniem funkcjonalności. Ale Ci, którzy kupują miejskiego malucha z myślą o wykorzystaniu wszystkich miejsc, raczej dopłacą do wersji pięciodrzwiowej, którą wiosną zobaczymy na Salonie w Genewie. Tak jak w Up!-ie, pod maską Citigo montowany będzie mały trzycylindrowiec o mocy 60 lub 75 KM. Młodzież wzdrygnie się na wieść o tym, że "sprint" do setki słabszej wersji zajmuje ponad 14 s. Dla grupy "50+" nie będzie to pewnie wielka wada, a wszyscy docenią średnie zużycie paliwa, które - jak obiecuje Skoda - ma zamknąć się w wartości 4,5 litra na 100 km; w wersji Green Tec - nawet 4,2 l/100 km.

Citigo jest małe z zewnątrz, ale ze sporym wnętrzem, nieszybkie, ale oszczędne. Praktyczności odmówić mu nie sposób, a znając Skodę pewnie okaże się też niezawodne. Czy będzie tanie? Czesi obiecują, że na pewno tańsze niż Up!. Musi być też tańsze od Fabii, a tę można mieć już za 30 tys. zł - z jej większym bagażnikiem, pięciorgiem drzwi i miejscem dla pięciu pasażerów. Ale taka, która pali średnio mniej niż 5 litrów na setkę kosztuje minimum 48 tys. zł. Może więc Citigo ma jednak sens...

tekst Adam Majcherek
amis 11/2011

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz także:
REKLAMA