Skoda Octavia 4x4 - Prysznic Skody

Idziemy o zakład, że większość producentów chciałaby mieć w ofercie auto takie jak Octavia. A ściślej - takie jak Skoda Octavia 4x4. Z jednym ale.

Skoda Octavia 4x4
Octavia 4x4 ma o 24 mm większy prześwit w porównaniu z wersją przednionapędową.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 5/2005

Zgodnie z polityką Skody, za porównywalne pieniądze Octavia zawsze oferuje więcej czegoś niż oferują rywale. Więcej miejsca, więcej bagażnika itp. Skodzie to jednak nie wystarcza i teraz wzbogaca ofertę o wersję, która może jeszcze więcej.

Symbol 4x4 zdobi kombi Octavii pierwszej generacji od 1999 roku. W nowej, napęd na cztery koła będzie oferowany również wyłącznie w wersjach z nadwoziem typu kombi. Przeniesienie napędu na tylną oś odbywa się za pośrednictwem sprzęgła typu Haldex.

O tym, jaką porcję momentu obrotowego trzeba w danej chwili skierować na tylną oś, decyduje sterownik układu - zależ- nie od prędkości obrotowej kół, momentu obrotowego silnika i jego prędkości obrotowej, stanu jazdy (przyspieszanie, hamowanie, jazda po łuku, manewrowanie itp.) oraz położenia pedału gazu. Czujniki wykrywają poślizg przednich kół i w mgnieniu oka załącza się Haldex; kierowca wie tylko, że niezależnie od warunków, właściwości trakcyjne Skody Octavii są pierwszorzędne.

Wersja 4x4 ma o 24 mm zwiększony prześwit (wynosi on 164 mm) i odpowiednio inną charakterystykę sprężyn i amortyzatorów. Zakręty pokonuje tak samo płynnie, posłusznie i niezwykle stabilnie, jak odmiana z przednim napędem. Kiedy sprzęgło Haldex wkracza do akcji, rozkład sił napędowych zmienia się płynnie - na nawierzchniach o słabej przyczepności układ żongluje siłą napędową posyłając ją tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Auto nie zachowuje się jak "przód z dołączanym tyłem", lecz jak pojazd ze stałym napędem czterech kół.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
Nadwozie5-drzwiowe, 5-miejscowe typu kombi, długość x szerokość x wysokość 4572 x 1769 x 1495 mm, rozstaw osi 2578 mm, masa własna 1430 kg, pojemność bagażnika 580-1620 l, pojemność zbiornika paliwa 60 l.
SilnikRzędowy, 4-cylindrowy, umieszczony poprzecznie z przodu; cztery zawory na cylinder; wyposażony w układ bezpośredniego wtrysku paliwa. Pojemność skokowa 1984 cm3, moc 110 kW (150 KM) przy 6000 obr/min, maksymalny moment obrotowy 200 Nm przy 3500 obr/min.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 9,7 s Prędkość maksymalna 202 km/h Średnie zużycie paliwa 8,4 l/100 km
Cena103 000 zł
* - dane fabryczne

Bagażnik wersji 4x4 ma teraz taką samą pojemność (580 l) jak w wypadku Octavii z napędem na oś przednią (poprzedni model 4x4 miał mniejszy bagażnik). Zasadnicza różnica jest jednak taka, że teraz Octavia 4x4 jest w ofercie Skody traktowana jako osobny model, ze specjalnym pakietem wyposażenia. Auto ma standardowo montowane niemal wszystko - od układu ESP z przyległościami (np. system wspomagania awaryjnego hamowania) począwszy, przez klimatyzację i chłodzone schowki, na czujnikach parkowania i radioodtwarzaczu CD skończywszy.

Napęd czterech kół jest oferowany w wersjach z silnikiem wysokoprężnym 1.9 TDI (105 KM) lub benzynowym 2.0 FSI (150 KM). O ile ten pierwszy pamięta jeszcze ubiegłe tysiąclecie, o tyle jednostka FSI, wyposażona w bezpośredni wtrysk paliwa, jest jedną z najnowszych konstrukcji koncernu Volkswagena. Jest mocna, cicha i osiąga wysoki moment obrotowy (200 Nm przy 3500 obr/min), a łagodne traktowanie nagradza niskim zapotrzebowaniem na paliwo. Obydwa silniki współpracują z 6- -biegowymi przekładniami mechanicznymi.

I mogłoby być pięknie, gdyby nie jedno ale. Auto jest dopracowane pod każdym względem, ale sześciocyfrowa cena za Skodę Octavię - tego jeszcze nie było. To jak zimny prysznic.

Tekst Roman Popkiewicz
Zdjęcia Skoda, autor

Zobacz także:
REKLAMA