Skoda Octavia liftback - Do pary

Skoda Octavia liftback to jedno z ładniejszych aut koncernu VW w klasie kompaktów, do tego miana pretenduje również Octavia Estate.

Skoda Octavia liftback
Octavia drugiej generacji „powiela” urodę poprzedniczki, która z racji wyglądu i walorów użytkowych dobrze się sprzedawała.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 1/2005

Octavia drugiej generacji "powiela" urodę poprzedniczki, która z racji wyglądu i walorów użytkowych dobrze się sprzedawała.

Nowe kombi do drugiego słupka nie różni się niczym od liftbacka, lecz dalej linię dachu poprowadzono wyżej, co dało więcej miejsca nad głową pasa- żerom na tylnej kanapie. Sam tył, dzięki mocnemu pochyleniu tylnej szyby, przypomina ten z Fabii Combi. Do liftbacka upodabniają go wielkie czerwone lampy w amerykańskim stylu.

W Estate nie znajdziemy żadnych nowatorskich rozwiązań, nacisk położono na użytkowość wnętrza i funkcjonalność przestrzeni bagażowej. Jej wykorzystanie ma ułatwiać zwijana roleta. Może być ona wyposażona w schowek na parasol i siatkę zabezpieczającą. W opcji lub w standardzie (zależnie od wersji) jest dodatkowa sztywna podłoga - poprzez podniesienie jej części przestrzeń bagażnika można przedzielić; dostępne są też rozpinane w pionie i poziomie siatki. Kanapa jest dzielona na dwie niesymetryczne części, ale po jej złożeniu niestety nie uzyskujemy płaskiej podłogi, pozostaje sześciocentymetrowy próg.

Auto może być napędzane jednym z sześciu silników, takich jak w liftbacku. Do pierwszych jazd wybraliśmy auto wyposażone w motor o bezpośrednim wtrysku benzyny (1.6 FSI/115 KM) w wersji z automatem. Silnik ten jest lepiej wygłuszony niż w Golfie i pracuje z mniejszym wysiłkiem. W płaskim terenie dobrze sobie radził z masą pojazdu, co prawda obciążonego tylko dwiema osobami - całkowita ładowność to 660 kg, przy której auto osiąga masę prawie dwóch ton.


DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
Nadwozie5-drzwiowe kombi, długość x szerokość x wysokość 4572 x 1769 x 1468 mm, rozstaw osi 2578 mm, masa własna 1315 kg, ładowność 660 kg. Pojemność bagażnika 580/1620 l.
SilnikBenzynowy, rzędowy, DOHC, 4 zawory na cylinder, wtrysk bezpośredni, pojemność skokowa 1598 cm3. Moc maksymalna 85 kW (115 KM) przy 6000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy 155 Nm przy 4000 obr/min. Napęd na koła przednie.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 12,5 s Prędkość maksymalna 193 km/h Średnie zużycie paliwa 7,6 l/100 km
* - dane fabryczne

Włączenie trybu "sport" nieco poprawiło dynamikę a zmiany przełożeń następowały przy wyższych prędkościach obrotowych silnika. Pozytywne wrażenie szybko zweryfikowała autostrada przebiegająca przez wzgórza środkowych Czech. Dynamika spadała, a przy wciśniętym do oporu gazie auto nie chciało jechać szybciej niż 155 km/h, automat nie mógł się zdecydować, czy "ciągnąć" na czwórce czy na piątce. Zdecydowanie lepszy jest 140-konny dieslowski napęd z sześciobiegową przekładnią mechaniczną - ma znakomitą dynamikę i elastyczność, przy zużyciu paliwa nie przekraczającym 7,5 l/100 km. Ale sprawność nowoczesnych diesli nikogo dzisiaj już nie dziwi.

Nieco twardsze niż w liftbacku zawieszenie dobrze trzyma samochód na wybranym torze jazdy, niwelując sprawnie nierówności.

Wersja z napędem na cztery koła występuje tylko jako kombi. Dołączany automatycznie napęd tylnej osi jest realizowany poprzez wiskotyczne sprzęgło Haldex. Estate 4x4 jest oferowana z jednym z dwóch silników - 2.0 FSI (150 KM) lub 1.9 TDI (105 KM).

Tekst: Bogdan Czajkowski
Zdjęcia: Skoda

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA