Slim & Fit - Mazda 2

Nowa Mazda 2 zrywa z otyłością i nudą w klasie maluchów - waży niewiele i wygląda całkiem zgrabnie.

Mazda 2
Nowa Mazda 2 dobrze czuje się nie tylko w mieście.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 72 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Mazda coraz odważniej idzie pod prąd motoryzacyjnych trendów. Jako jedyna firma na świecie utrzymuje przy życiu silnik Wankla (w modelu RX-8) i stara się trzymać na wodzy rozmiary i masę swoich nowych modeli. Za chwilę w sprzedaży pojawi się nowa Mazda 2 - o cztery centymetry krótsza i o blisko 100 kg lżejsza niż jej poprzedniczka, ale nawet bardziej przestronna i komfortowa niż ona. Ponadto, nadwozie o lżejszej konstrukcji zapewnia jej bardziej dynamiczne właściwości jezdne i większą precyzję prowadzenia.

W ciągu ostatnich pięciu lat samochodowy segment B, jako jeden z nielicznych, zanotował 10-procentowy wzrost sprzedaży. A że konkurentów wciąż w nim przybywa, Mazda postanowiła zastąpić dotychczasowy model - praktyczny i przestronny, ale o wyglądzie pudła na kółkach - czymś, co budziłoby większe emocje i dawało więcej frajdy z codziennej eksploatacji. Faktycznie, dynamiczna sylwetka - z wznoszącą się ku ty- łowi dolną linią okien i uwypuklonymi przednimi nadkolami - zdecydowanie wyróżnia nową "2" na tle samochodowego planktonu.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
NadwoziePięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback, długość x szerokość x wysokość 3885 x 1695 x 1475 mm, rozstaw osi 2490, masa własna 960 kg, dopuszczalna masa całkowita 1485 kg, pojemność bagażnika 250/787 l. Pojemność zbiornika paliwa 42,8 l.
SilnikBenzynowy, rzędowy, 4-cylindrowy, umieszczony poprzecznie z przodu, dwa wałki rozrządu w głowicy, 4 zawory na cylinder, pojemność skokowa 1498 cm3, moc maksymalna 76 kW (103 KM) przy 6000 obr/min, maksymalny moment obrotowy 137 Nm przy 4000 obr/min. Napęd na przednie koła.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 10,4 s Prędkość maksymalna 188 km/h Średnie zużycie paliwa 5,9 l/100 km
CenaMazda 2 1.5 jeszcze nie ustalona
- dane fabryczne

Poza kilkoma litrami w bagażniku (250 l zamiast wcześniejszych 268 l) autko nic nie straciło na funkcjonalności. Wręcz przeciwnie. Schowków i kieszeni jest teraz więcej i są bardziej praktyczne. Wyższa pozycja dźwigni zmiany biegów sprawia, że nie trzeba jej szukać przy podłodze, bo sama wpada w rękę. Dzięki temu oraz za sprawą lepszej widoczności do przodu i na boki, manewrowanie Mazdą 2 i poruszanie się nią po mieście są łatwiejsze niż dotychczas. Sporo miejsca jest nie tylko na przednich fotelach, ale również z tyłu, gdzie swobodnie mogą czuć się pasażerowie nawet średniej postury.

Mocniejszy z dwóch benzynowych silników oferowanych początkowo do Mazdy 2 (1,5-litrowy o mocy 103 KM) sprawia, że auto jeździ tak jak wygląda, czyli dynamicznie. Prędkość maksymalna "2" z tym silnikiem wynosi 188 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h - nieco ponad 10 s. Maluch Mazdy chętnie nabiera prędkości i także na autostradzie zachowuje się pewnie. Niedługo po rozpoczęciu sprzedaży ofertę silników uzupełni diesel o pojemności 1,4 l.

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Mazda

REKLAMA