Subaru Forester 2.5 - Moc zaskoczenia

Szlachectwo zobowiązuje i dlatego Subaru Forester 2.5 o urodzie osiedlowego warzywniaka dysponuje już mocą 210 KM. I to jest ważne. A nie to jak wygląda.

Subaru Forester 2.5
Ten samochód z równie zadziwiającą lekkością daje się poprowadzić po zakrętach.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 156 767 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 4/2005

Czy jest choćby jedna smukła Alfa Romeo, jeden klasyczny Jaguar, czy też awangardowy Renault, które wzbudzałyby dziś tyle emocji, co pokraczne Subaru? Jak dotąd, prawie każdy czekałby np. na zmianę świateł na skrzyżowaniu, by tylko rzucić wyzwanie Subaru.

Wynik był zresztą do przewidzenia - z Imprezą nie miało się szans, ale Foresterowi można było dołożyć. Teraz warto spojrzeć, jakiemu Foresterowi chce się rzucić wyzwanie.

Jeżeli zobaczysz na masce wielki jak budka suflera wlot powietrza do chłodnicy turbiny, a na drzwiach bagażnika oznaczenie 2.5 XT - i jeżeli nie dosiadasz przynajmniej Aston Martina DB9 lub BMW M5 - odpuść. Udawaj, że się zagapiłeś, że musisz gdzieś natychmiast zadzwonić - wymyśl cokolwiek, tylko się z nim nie ścigaj. Bo poznasz gorzki smak upokorzenia, doczołgując się do stojącego już na następnych światłach Subaru Forestera 2.5 XT.

Jeżeli lubisz oglądać to, co nazywa się sportowym charakterem - kubełkowe fotele, mała kierownica, dodatki z aluminium - wnętrze Forestera 2.5 z pewnością rozczaruje. Podobnie jak widok karoserii nie odróżniającej się - może poza większą pokracznością - od karoserii zwykłego SUV-a.

Ale gdy tylko uruchomisz 210-konnego boksera, jego brzmienie zrekompensuje każdy widok, nawet wielkiego monitora od nawigacji nad środkową konsolą, który - jak Pałac Kultury i Nauki - sprawia wrażenie stwora z innej planety, ale jest i trzeba się przyzwyczaić.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
Nadwozie5-drzwiowe, 5-miejscowe typu SUV, długość x szerokość x wysokość 4450 x 1735 x 1585 mm, rozstaw osi 2525 mm, masa własna 1445 kg. Pojemność bagażnika 410 litrów.
Silnik4-cylindrowy bokser z turbiną, pojemność skokowa 2457 cm3, moc 155 kW (210 KM) przy 5600 obr/min, maksymalny moment obrotowy 320 Nm przy 3600 obr/min.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 6,3 s Prędkość maksymalna 226 km/h Średnie zużycie paliwa 11,0 l/100 km
Cena150 480 zł
* - dane fabryczne

Wcale nie trzeba dodawać gazu, żeby czuć drżenie przenoszone z silnika na całą karoserię. Ta wibracja jest jak wrząca woda w ciśnieniowym naczyniu, które zaraz eksploduje potężną siłą. Jak potężną? Wystarczającą, żeby 1,5 tony od 0 do 100 km/h rozpędzić w6,3 sekundy - wolniej rozpędzają się Alfa GT 3.2 V6, Jaguar XK8, a BMW X5 uzyskuje taki czas z 360-konnym silnikiem V8.

Pomimo zastosowania turbiny oraz bliskiego pokrewieństwa z jednostką napędową Imprezy WRX, silnik Forestera wkręca się nie tylko łagodniej, ale też z niższych obrotów.

Ten samochód z równie zadziwiającą lekkością daje się poprowadzić po zakrętach i po nierównych nawierzchniach, wprawiając w osłupienie tych, którzy nie raz już widzieli Subaru w takich akcjach. Ale wtedy to nie był jeszcze Forester.

Tekst Jarosław Maznas
Zdjęcia Tomasz Jaźwiński

Zobacz także:
REKLAMA