Suzuki SX4 1.6 AWD - stoliczku nakryj się

W odróżnieniu np. od Forestera, wyglądem wcale nie udaje, że został siłą oderwany od roboty w terenie. Czarne plastiki okalające nadwozie, zwiększona o 3 cm odległość od ziemi oraz do łączany napęd tylnych kół - to wyróżniki Suzuki SX4 w wersji 4x4.

Suzuki SX4
Wnętrze jest bardzo precyzyjnie poskładane, ale plastiki - przeciętne.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

"Trochę niefortunne" - to określenie pasuje najlepiej do miejsca (tunel środkowy), gdzie znalazł się przycisk regulacji napędu. Ustawiam go w położeniu AUTO. Do wyboru mam jeszcze tryby 2WD i LOCK. Ten ostatni rozdziela moment obrotowy po równo na obie osie i działa do prędkości 60 km/h, dlatego w mieście mógłbym jeździć wyłącznie na nim. Niestety, ma to swoje konsekwencje przy kasie (większe spalanie), pozostawiam więc opcję "dołącz się sam", czyli coś w rodzaju bajkowego "stoliczku nakryj się".

Po wydostaniu się z wiecznie zatłoczonego przyredakcyjnego parkingu, co w przypadku SX4 nie należy do czynności prostych (mocno ograniczona widoczność z miejsca kierowcy), czeka mnie kolejne wyzwanie - włączenie się do ruchu. Przy pierwszej okazji, prawą stopą wciskam gaz w podłogę i ostrą szarżą wbijam się pomiędzy jadące auta. Ani przez chwil ę nie przychodzi mi do głowy, by choć odrobinę popuścić cugle 107 KM, tłoczącym się pod maską, których temperament jest hamowany przez skrzynię biegów o nazbyt długich przełożeniach. Zastosowany w SX4 układ przeniesienia napędu, przy minimalnym poślizgu przednich kół, za pomocą elektronicznie sterowanego sprzęgła wielopłytkowego dołącza tył, co bardzo poprawia trakcję, w szczególności na śliskim. Lepsze prowadzenie daje się odczuć także w zakrętach, które SX4 przejeżdża nadzwyczaj pewnie, i to pomimo że ma wysokie nadwozie.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
NadwoziePięciomiejscowy, 5-drzwiowy hatchback, dług. x szer. x wys. 4140 x 1755 x 1620 mm, rozstaw osi 2500 mm, masa własna 1265 kg, dopuszcz. ład. 405 kg, poj. bagażnika 270/1045 l.
SilnikBenzynowy, rzędowy, czterocylindrowy, DOHC, 4 zawory na cylinder, poj. skokowa 1586 cm3, moc 79 kW (107 KM) przy 5600 obr/min, maks. moment obrotowy 145 Nm przy 4000 obr/min. Napęd na cztery koła.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 11,5 s, prędkość maksymalna 170 km/h, średnie zużycie paliwa 7,1 l/100 km
CenaSuzuki SX4 1.6 AWD GS 58 900 zł
* - dane fabryczne

19-centymetrowy prześwit i duże koła z oponami o dość wysokim profilu (205/60 R16) ułatwiają wdrapanie się na najwyższy nawet krawężnik. Cicho zaś pracujące zawieszenie radzi sobie nieźle z "filtrowaniem" dziur i nierówności ulic.

Pojeździłem nim po mieście bardzo obficie. Rzeczywiście - SX4 to świetna miejska terenówka.

Tekst: Maciej Struk

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA