Test Volvo XC90 D5: Słuszny kierunek

Wreszcie jest! Po 13 latach Volvo XC90 pojawiło się w kompletnie nowej odsłonie. Czy z atrakcyjnym wyglądem, masą elektroniki, ale z małym silnikiem sprosta konkurencji?  

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 294 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

To największa wątpliwość, jaką wywołali inżynierowie ogłaszając, że do napędu nowego XC90, największego samochodu w gamie Volvo, posłużą wyłącznie silniki czterocylindrowe. Sorry, taki mamy klimat – mawiał klasyk. Tylko, co komu po zachwytach nad wyglądem auta, co po jakości wnętrza, jeśli silnik okaże się za słaby? Nawet najpiękniejszy samochód na świecie swój żywot skończy wtedy w folderze reklamowym.

I nie chodzi wcale o sportowe osiągi czy dźwięk V-szóstki. Zwyczajnie chodzi o moc, a właściwie o jej brak. Konkurencja w tym segmencie aut może nie jest duża, za to zdecydowanie mocniejsza. Jednak przy czterocylindrowych silnikach twardo obstaje chiński inwestor Geely Automobile Holdings, który w 2010 roku za 2 miliardy dolarów odkupił Volvo od Forda, a zaraz po tym przeznaczył kolejne 11 mld na opracowanie i budowę nowego SUV-a. Platforma SPA, na której powstało XC90, posłuży w najbliższych latach do stworzenia 7 innych modeli Volvo.

Test Volvo XC90 D5
Test Volvo XC90 D5
To jedno z większych aut na rynku. Mimo to nie wygląda ociężale Kształt zderzaka, w razie kolizji z pieszym, ma minimalizować urazy
   

Skoro małe silniki, jak twierdzi firma, dają radę, to właśnie dlatego do testu wybraliśmy najsłabszą z dostępnych dzisiaj wersji XC90 – D5 AWD z dwulitrowym silnikiem wysokoprężnym wspomaganym dwiema turbosprężarkami i od razu wyruszyliśmy w drogę. Wnętrzem zachwycać będziemy się później.

225 koni nie robi oszałamiającego wrażenia, ale trzeba przyznać, że podczas jazdy w mieście niedostatków mocy nie czuć. To zaskakujące, bo przyspieszenie do setki na papierze wynosi 7,8 s, a w rzeczywistości jest gorsze o ponad sekundę. To duża różnica. Na obronę można przywołać gabaryty auta. W końcu XC90 to blisko pięciometrowy gigant (za dopłatą 7600 zł także siedmioosobowy), który waży 2 tony. Na pokład może zabrać pół tony bagażu, komplet pasażerów i jeszcze nie będzie w pełni obciążony.

11 miliardów dolarów kosztowało opracowanie i budowa Volvo XC90

W ROZMIARZE XXL
O ile przy starcie spod świateł z dynamiką można się pogodzić, o tyle na trasie im szybciej się jedzie, tym gorzej. Mocy nie nadrobią ani dwie turbosprężarki, które pompują ciśnienie już od niskich obrotów, ani 8-biegowa skrzynia biegów Geartronic, która żongluje biegami i często lubi przy tym delikatnie szarpnąć. Ale Volvo nie ma natury sprintera. To nie Jeep SRT8 z silnikiem Hemi (6,7 l) ani Range Rover Sport z pięciolitrowym motorem o mocy 510 KM. Daleko mu też do osiągów najmocniejszego SUV-a w segmencie – Porsche Cayenne Turbo S z 4.8 V8 pod maską (570 KM). Lekarstwem na wzmocnienie może być pakiet Polestar (za dopłatą, nieznacznie podnosi moc, za to moment do ponad 500 Nm). XC90 to komfortowy, olbrzymi SUV zbudowany do wygodnej jazdy w rodzinnym gronie. Ot, szwedzka sielanka. Właśnie dlatego postawiono na komfort.

Test Volvo XC90 D5
Charakterystyczny kształt świateł nawiązuje do poprzednika. To jedyne podobieństwo
 

Napisać, że w aucie są najwygodniejsze fotele na świecie, to jakby nic nie napisać. Przecież z tego słynie Volvo od lat. Tu mają na dodatek funkcję pochłaniania sił pionowych, występujących podczas uderzenia. Po raz pierwszy w tej marce debiutuje także pneumatyczne zawieszenie połączone z układem wahaczy Four-C (dostępne za dopłatą 11 200 zł).

Gruszki na sprężone powietrze widać np. w bagażniku tuż przy kole dojazdowym. To nie patent Volvo, tylko dobrze sprawdzone rozwiązanie stosowane przez Land Rovera. Przyciskiem na konsoli centralnej można wybrać jeden z czterech trybów jazdy: comfort, eco, off-road lub dynamic. Każdy z nich zmienia nie tylko wysokość auta (w sumie w zakresie 9 cm) i charakterystykę tłumienia nierówności, ale także czułość pedału gazu, układu wspomagania kierownicy, mapy zapłonu silnika, a także charakterystykę pracy pedału hamulca i dźwięk silnika (niestety tylko z głośników). Jak to działa w praktyce Auto mimo swojej wielkości nie nurkuje przy hamowaniu, nie ma też tendencji do przechyłów na boki.

Biorąc pod uwagę 22-calowe koła (także za dopłatą, standard to 18 cali) i masę nieresorowanych elementów auta, zawieszenie zasługuje na dużą pochwałę. Jest ciche i wystarczająco komfortowe nawet w najtwardszej wersji Dynamic. W trybie off-road, nie przekraczając 40 km/h, auto można podnieść o 4 cm. Z kolei podczas załadunku bagaży, za pomocą przycisku w bagażniku, można je obniżyć o 5 cm. Co ciekawe, elektronika z pneumatyką dokonują podczas jazdy drobnych korekt bez udziału kierowcy. Po przekroczeniu setki prześwit auta automatycznie zmniejsza się o 1 cm.

W trosce o zużycie paliwa w nowym XC90 zrezygnowano z hydraulicznego wspomagania układu kierowniczego. Zastąpiono je elektrycznym, które potrafi korygować tor jazdy (LKA – układ utrzymywania pasa ruchu za 7960 zł) lub wspomaga parkowanie (3370 zł). Działa sprawnie i wystarczająco dobrze przekazuje na kierownicę sygnały z drogi. Większej precyzji z takimi felgami się nie spodziewaliśmy. Co więcej, układ jest progresywny, jego siła maleje wraz ze wzrostem prędkości. Auto można doposażyć w układ o trzystopniowej regulacji (za ok. 500 zł).

Test Volvo XC90 D5
Test Volvo XC90 D5
Składane elektrycznie zagłówki w drugim i trzecim rzędzie siedzeń to nowość i wygoda Panel klimatyzacji drugiego rzędu przez przypadek łokciem może uruchomić kierowca
   

JAK SMARTFON
Pod względem jakości zawieszenia Volvo dogoniło konkurencję. A w jakiej ją przebiło? Bez wątpienia w komunikacji kierowcy z samochodem. Służy do tego wielki 9-calowy dotykowy wyświetlacz w centralnej części deski rozdzielczej. Z jego powodu niektórzy twierdzą, że Volvo to już nie samochód. Coś w tym jest, bo osobiście lubimy wejść do auta, w którym o wszystkim decyduje kierowca. Tutaj jest inaczej. Wyposażając XC90 w dziesiątki systemów wspomagających i nieskończenie wiele opcji wyboru, lekturę instrukcji obsługi trzeba uznać za lekcję obowiązkową.

No bo jak inaczej przebrnąć przez siedmiozakładkowe menu ustawiania oświetlenia? Albo jak wpaść na to, że regulować można siłę działania pedału hamulca? Dla młodego pokolenia taka zabawa w klikanie palcem kolejnych opcji na kolejnych zakładkach może jest interesująca, dla nas momentami irytująca. Chciałoby się czasami szybko dotrzeć do pożądanej funkcji, np. siły nawiewu, ale w takim systemie to niemożliwe, bo nie ma żadnego przycisku czy pokrętła. I na nic pocieszenie,  że całość działa szybko, a menu okazuje się dość intuicyjne. Na pierwszy ekran wyciągnięto najpotrzebniejsze kategorie: klimatyzację, radio, nawigację i telefon. Słyszeliśmy, że Volvo na celownik bierze starszych klientów, takie multimedialne zarządzanie wszechświatem może się dla nich okazać zbyt skomplikowane, a w ostateczności nieużyteczne.

Test Volvo XC90 D5
Test Volvo XC90 D5
Żółte membrany głośników wykonano z kevlaru, osłony – z aluminium W tak olbrzymim wnętrzu zdecydowanie lepiej prezentuje się jasna tapicerka
   

MEA CULPA
Volvo XC90 drugiej generacji od pierwszej dzielą lata świetlne. Nawet nie wypada o nim mówić per „druga generacja”. Auto jest na wskroś nowoczesne, konsekwentne w podejściu do komfortu i przestronne (mały silnik nie zabiera dużo miejsca). Ma niezawodny napęd na wszystkie koła (Haldex V), masę elektronicznych nowinek, wygodną kabinę dla 7 osób i to, co klienci lubią najbardziej – długą listę wyposażenia dodatkowego. I niech teraz w piersi uderzą się ci, którzy pogrzebali Volvo w chwili, gdy przeszło w chińskie ręce.

Dane techniczne

Data publikacji 07/2015
Silnik wysokoprężny, R4 turbo
Rozrząd dohc, 16 zaworów na cylinder
Moc kW (KM) 165 kW (225 KM)
Przy obrotach (/min) 4250 min
Pojemność skokowa [cm3] 1969 cm3
Maksymalny moment obrotowy [Nm] 470 Nm
Przy obrotach (/min) 1750–2500/min
Maksymalne obroty (obr/min) 6000/min
Rodzaj paliwa ON
Przeniesienie napędu na cztery koła
Skrzynia biegów 8-biegowa automatyczna
Wielkość przełożeń 5,25/3,02/1,95/1,45/1,22/1/0,80,0,67
Bieg wsteczny 4,01:1
Przełożenie przekł. głównej 3,33:1
Nadwozie 5-drzwiowy, 5- lub 7-miejscowy SUV
Układ jezdny Zawieszenie przednie: podwójne wahacze poprzeczne, poduszki pneumatyczne Zawieszenie tylne: wielowahaczowe, z poprzeczną sprężyną piórową, poduszki pneumatyczne Układ kierowniczy: przekładnia zębatkowa, wspomaganie elektryczne, 3 obroty kierownicą
Hamulce z przodu tarcze wentylowane, przód – śr. 345 mm
Hamulce z tyłu tył – śr. 320 mm
Układy wspomagające ABS, ESP
Rozmiar kół i opon 9,0 J x22, 275/35 R22
Koło zapasowe dojazdowe
Współczynnik oporu powietrza Cx 0,33
Powierzchnia czołowa [m2] 2,78 m2
Dł/szer/wys [mm] 4950/1923/1770 mm
Rozstaw osi [mm] 2984 mm
Rozstaw kół przód/tył [mm] 1668/1667 mm
Średnica zawracania w prawo/lewo [m] 12,2 m
Poj. zbiornika paliwa [l] 71 l
Masa własna [kg] 2004 kg
Rozkład masy przód/tył [%] 53/47%
Dopuszczalne obciążenie [kg] 695 kg
Poj. bagażnika [l] 671/1868 l
Przeglądy – serwis [km] co 30 tys. km lub raz w roku
Zużycie paliwa wg. normy NEDC (w mieście) [l/km] 7,8 l/100 km
Zużycie paliwa wg. normy NEDC (poza miastem) [l/km] 4,7 l/100 km
Zużycie paliwa wg. normy NEDC (średnie) [l/km] 5,8 l/100 km
CO2 (limit) [g/km] 152 g/km
Norma emisji spalin Euro 6
Koszty utrzymania – ubezpieczenie OC (1 rok) zł 1846 zł
Koszty eksploatacji na km (zł) przy 15/30 tys. km/rok 1,07/0,75 zł
Miesięczne koszty eksploatacji (zł) przy 15/30 tys. km/rok 1336/1881 zł
Gwarancja podzespoły (lata) 2 lata bez limitu kilometrów
Gwarancja lakier (lata) 6 lat
Gwarancja perforacji nadwozia (lata) 8 lat
Cena modelu testowanego (zł) 385 760 zł
Wyposażenie wersji testowanej Siedem poduszek powietrznych, system ABS, kontrola trakcji, układ zapobiegający kolizji w mieście, na skrzyżowaniach, z pieszymi i rowerzystami, układ wspomagania hamowania, asystent pasa ruchu, ESC ze stabilizacją przyczepy, fotele komfortowe pochłaniające energię zderzenia, tempomat, czujnik deszczu, zdalnie sterowany zamek centralny, ekran dotykowy 9”, dwustrefowa klimatyzacja, elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika, felgi 18” ze stopów lekkich, srebrne obramowanie szyb, wielofunkcyjna kierownica.
0-30 km/h (s) 1,5 s
0-50 km/h (s) 3,0 s
0-80 km/h (s) 6,1 s
0-100 km/h (s) 8,9 s
0-120 km/h (s) 12,5 s
0-130 km/h (s) 14,8 s
0-140 km/h (s) 17,4 s
0-160 km/h (s) 23,6 s
Prędkość maksymalna (km/h) 230 km/h
Zużycie paliwa minimalne (l/100 km) 8,3 l/100 km
Maksymalne (l/100 km) 12,9 l/100 km
średnie podczas testu (l/100 km) 9,2 l/1 00 km
zasięg (km) 697 km
Na postoju 47,6 dB(A)
Poziom hałasu wewnątrz db(A) przy 50 km/h 60 dB(A)
Poziom hałasu wewnątrz db(A) przy 100 km/h 64,8 dB(A)
Poziom hałasu wewnątrz db(A) przy 130 km/h 67,6 dB(A)
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 50 km/h 48 km/h
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 80 km/h 78 km/h
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 100 km/h 98 km/h
Odchylenie prędkościomierza (km/h) przy wskazaniu 130 km/h 133 km/h
Droga hamowania (m) ze 100 km/h na zimno (nie obciążony) (m) 37,2 m
ze 100 km/h na ciepło (nie obciążony) (m) 36 m
Wyposażenie dodatkowe Zawieszenie pneumatyczne 11 200 zł System audio Bowers & Wilkins 16 200 zł Światła drogowe Full LED 6280 zł System bezkluczykowy 3000 zł Elektrycznie regulowany fotel kierowcy 3740 zł Półautomatyczny składany hak 4600 zł Trzeci rząd siedzeń 7 600 zł

PODSUMOWANIE

Volvo XC90 D5 AWD INSCRIPTION

Ocena:
4
(, )
To najlepsze Volvo w historii. Zadziwiające, że zostało zbudowane pod skrzydłami chińskiego właściciela. Łączy nowoczesność z funkcjonalnością. Naszpikowane elektroniką i systemami wspomagającymi jazdę może kusić miłośników nowinek technicznych. Oby nie zraziło kierowców, ceniących sobie tradycję i dynamikę.
Nadwozie
bardzo dużo miejsca, także w trzecim rzędzie siedzeń, wygodne elektycznie składane zagłówki
umiejscowienie panelu klimatyzacji dla siedzących z tyłu (łokciem może ją włączyć kierowca)
Napęd
zachowane spore możliwości jazdy w terenie
dynamika jednostki napędowej przeciętna, niezbyt płynne działanie skrzyni biegów
Bezpieczeństwo
ponadprzeciętne wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego, fotele pochłaniające pionowe siły podczas wypadku
Komfort
bardzo dobry komfort resorowania, pneumatyczne zawieszenie ze zmienną charakterystyką tłumienia
Właściwości jezdne
skuteczne hamulce, dobre właściwości trakcyjne, wystarczająco precyzyjny, progresywny układ wspomagania kierownicy
Eksploatacja
atrakcyjna cena wersji podstawowej, długie okresy miedzyprzeglądowe
znacznie większe niż deklarowane zużycie paliwa
Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA