Toyota Prius – auto z bateryjką

Dubeltowe możliwości. Toyota - światowy lider w produkcji pojazdów hybrydowych próbuje wejść z tym towarem na rynek już... od 30 lat. Z różnym skutkiem. Teraz ma w tym pomóc nowy Prius.

Toyota Prius
W Priusie bardzo zadbano o opływowe kształty. Powinno to dotyczyć wszystkich aut.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 125 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Benzyna nie jest za darmo. W kryzysie tym bardziej. Więc pomysł, by auta paliły mniej jest świetny. Hybrydy to pomysł logiczny - pomóc silnikowi spalinowemu silnikiem "bez paliwa". Najczęściej elektrycznym. Ale napęd elektryczny wymaga drogich i ciężkich baterii. Aktualne hybrydy Toyoty mają więc baterie bardzo małe, starczające np. tylko na 3 km elektrycznej jazdy, ale wystarczające, by wokół tematu robić dużo ogólnoświatowego reklamowego szumu. Model Prius jest na rynku od 12 lat. Na całym świecie sprzedano go 1,2 mln sztuk. Z tego zaledwie 11% w Europie nastawionej raczej krytycznie i racjonalnie do dwutlenkowej histerii. Dziś Toyota to 80% światowej produkcji hybryd. Inni mają duże wątpliwości. I raczej czekają. Chociaż poprzez potężny lobbing polityczno- ekologiczny niektóre kraje wprowadziły dla samochodów hybrydowych różne ulgi i dopłaty (oraz prawo wjazdu w zakazane miejsca), co znacznie ten niszowy rynek rozszerzyło. Więc generalnie sprzedaż Priusa stale rośnie. Prius (po łacinie - wyprzedzający, liderujący) to faktycznie światowy król na tym ryneczku. Niewielkim, bo miliardy ludzi nadal wieczorkiem popija zimne piwko z dwutlenkiem węgla i wbrew prorokom nie umiera.

Nowy Prius jest silniejszy i szybszy od poprzedniej wersji. Ale uzyskano to głównie zwiększając silnik... spalinowy. Dotychczas miał 1,5 l pojemności i 110 KM, a teraz ma 1,8 l i 136 KM. Osiągi są więc przyzwoite - 10,4 s do setki i 180 km/h. I, wg producenta, 3,9 l benzyny/100 km. To rzeczywiście dobry wynik dla samochodu rodzinnego. Zasięg benzynowy ponad 1000 km. Do tego silnik elektryczny - duży i wydajny o potężnej mocy aż 60 kW. Działa wyśmienicie, ale krótko, bo akumulator (mniejszy niż w Maluchu!) przy takim silniku starcza na... 2-3 km czysto "elektrycznej jazdy". Akumulatorek jest maciupeńki (6,5 Ah - tyle co pierwsze telefony komórkowe), za to dużo więcej waży przetwornica podnosząca napięcie aż do 650 V potrzebnych silnikowi. Na szczęście ten silnik jest też rozrusznikiem i prądnicą. Dodatkowe źródła prądu to umieszczone na dachu baterie słoneczne, ale skonstruowane przedziwnie, bo nie ładują akumulatora, ale pilnują jedynie, by w pozostawionym na słońcu aucie włączać cyklicznie wentylację nie dopuszczającą do przegrzania wnętrza. Niezłe. Ale baterie ładuje się potem silnikiem spalinowym.

Podjeżdżanie Priusem w korku to praca tylko silnika elektrycznego. Dotyczy to korków zagranicznych (krótkich), bo u nas po paru minutach bateria padnie i pozostaje benzyna. Silnik elektryczny robi wrażenie - do 70 km/h auto przyspiesza bez silnika spalinowego. Można to wszystko obserwować na bardzo potrzebnym w takim aucie ekranie komputera, na którym widać co aktualnie myśli i robi samochód, a więc który silnik akurat pracuje, czy energii w akumulatorze przybywa (np. przy hamowaniach) czy ubywa, czy gospodarujemy nią roztropnie i oszczędnie i kiedy zdjąć trochę nogę z gazu i "pozbyć się" na chwilę silnika spalinowego, jadąc "tylko z baterii". Frapująca i pouczająca zabawa. Księgowy w komputerze pokazuje bilans ostatnich 5 minut i minuty końcowej. Elektroniczny trener zapisuje nasze rekordy. Da się osiągnąć 3 l/100 km, ale przy dynamice rowerowej, a kakofonia klaksonów innych pojazdów nie jest aprobatą dla takiego zawalidrogi.

Prius jest bezpieczny - 7 poduszek plus elektronika z ABS, ESP, BA i "dystansem przed autem". I ogólnie energooszczędny, a więc w miarę lekki (dużo aluminium), opływowy (Cx = 0,25) i "diodowy, a nie żarówkowy". Rodzinny i pakowny - długość wzrosła o 15 mm, szerokość o 20 mm, bagażnik o 30 l. Prius działa znakomicie. Ale "elektrycznie" działa tylko kilka minut. Droga do dobrej hybrydy jest wyboista. Autem z bateryjkami niełatwo się przebić. Chociaż kierunek jest słuszny.

DANE TECHNICZNE TOYOTA PRIUS

DANE TECHNICZNE TOYOTA PRIUS
Cenajeszcze nie ustalona
KonkurenciHonda Insight
Zespół napędowybenz., R4 + elektryczny AC
Moc136 KM
0-100 km/h10,4 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Zużycie paliwa3,9 l/100 km
Emisja CO289 g/km
Zespół napędowysilnik benzynowy - pojem. 1798 cm3, 98 KM przy 5200 obr/min, 142 Nm przy 4000 obr/min; silnik elektryczny - 80 KM, 207 Nm, bezstop. skrzynia biegów, napęd na koła przednie.
Nadwozie5-drzwiowy 5-miejscowy hatchback, dł. x szer. x wys. 4460 x 1745 x 1490 mm, rozstaw osi 2700 mm, masa własna 1420 kg, poj. bag. 445 l.
dane producenta


Tekst: Julian Obrocki

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA