Toyoty Yaris i Aygo – czar par

Oferta Toyoty na świecie to ponad 60 modeli skrojonych do potrzeb wszystkich możliwych rynków. Do tego stopnia, że europejskie maluchy są projektowane i produkowane na miejscu.

Toyoty Aygo i Yaris
Toyoty Yaris i Aygo - identyczne silniki, bardzo podobne pakiety wyposażenia i jeden wyraźnie lepszy od drugiego.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 48 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Spośród naszych czterech par właśnie dwie Toyoty mają identyczne silniki i podobne pakiety wyposażenia. Tyle że ten wspólny mianownik nie jest do niczego potrzebny, wystarczy bowiem raz przesiąść się z jednego do drugiego, by nie mieć wątpliwości, który z maluchów Toyoty jest lepszy. W porównaniu z Yarisem lista zalet Aygo ma dwa punkty. Mniejsza Toyota jest o 5-6 tys. zł tańsza, co jest zawsze ważne, oraz lepiej przyspiesza do setki, co w tym wypadku ma takie samo znaczenie jak design kołpaków. Dwie Toyoty doskonale pokazują gdzie leży granica między tanim urządzeniem do przemieszczania się a prawdziwym samochodem. O kilka centymetrów większe nadwozie kierowcę Yarisa przenosi właśnie do świata tych drugich.

REKLAMA
Aygo może co najwyżej nosić za Yarisem tornister

Pod względem komfortu, przestrzeni, dostępu, udogodnień, Yaris - w swojej klasie jedno z mniejszych aut - jest z kompletnie innej bajki niż Aygo. W bąblowatym nadwoziu siedzi się jak na taboretach, co pozwala inaczej zagospodarować miejsce i w porównaniu z ciasnotą Aygo jest jak w prawdziwym samochodzie. Niezłe są możliwości ładunkowe (270-litrowy bagażnik), a znakomity wynalazek w postaci przesuwanej kanapy pozwala dostosować przestrzeń bagażową do potrzeby chwili. Trzycylindrowe silniki pracują dość głośno, przy czym ten pod maską Yarisa przeszedł najwyraźniej fabryczny tuning i jest o 1 KM mocniejszy. Pod względem osiągów są oczywiście kapiszony zamiast fajerwerków, ale liczy się to, że w jeździe miejskiej małe Toyoty są żwawe, a na autostradzie nie mają problemów z utrzymywaniem prędkości podróżnej na poziomie 130 km/h.

Mając do czynienia z Aygo nie sposób otrząsnąć się z wrażenia, że to auto ma "cięcie kosztów" wpisane w geny. Czerstwe tworzywa i hałas w kabinie można zrozumieć, a nawet jedną wycieraczkę na przedniej szybie, ale jeśli w tylnych drzwiach szyby się nie opuszczają tylko uchylają, to chyba oszczędności sięgnęły trochę za daleko. Yaris kosztuje średnio o około 5 tys. zł więcej i po prostu warto to zapłacić.

Tekst: Roman Popkiewicz,
Zdjęcia: Mariusz Barwińsk

REKLAMA

REKLAMA

Dane techniczne

  Aygo 1.0 VVT-i Luna Yaris 1.0 VVT-i Luna
Poj. skokowa cm3998998
Układ napędowy
Moc maksymalna68 KM69 KM
Przy obrotach (/min)6000/min6000
Maksymalny moment obrotowy (Nm)9393
Przy obrotach (/min)3600998
Przeniesienie napęduna przednie kołana przednie koła
Rodzaj skrzyni biegów5-bieg. przekł. mechaniczna5-bieg. przekł. mechaniczna
Wymiary i masy
Dł/szer/wys (mm)3415 x 1615 x 14653785 x 1695 x 1530
Rozstaw osi (mm)23402460
Masa własna (kg)8901035
Poj. bagażnika (l)139/782272–363/737
Zużycie paliwa (wg normy NEDC)
Zużycie paliwa (w mieście) l/km5,56,0
Zużycie paliwa (poza miastem) l/km3,94,5
Zużycie paliwa (średnie) l/km4,55,0
Emisja CO2 g/km106118
Osiągi
0-100 km/h (s)14,215,7
Prędkość maksymalna (km/h)157155
Ceny i wyposażenie
Airbag kierowcy/pasażeratak/ taktak/ tak
Poduszki boczne/kurtynytak/ b.d.b.d./ b.d.
Radioodtwarzacz CD/MP3tak/ b.d.tak/ tak
Klimatyzacja manualnataktak
Elektr. sterowane szyby przód/tyłtak/ b.d.tak
Elektrycznie sterowane lusterkataktak
Centralny zamektaktak
Cena
Cena modelu testowanego (zł)43 200 zł44 690 zł
Uzasadnienie
UzasadnienieNiczym nie zaskakuje. Mała i poręczna, ale popełnia kardynalny grzech sprawiając wrażenie znacznie tańszego auta niż jest. Największa zaleta to oszczędność w miejskich korkach, jednak Aygo porównania z Yarisem nie jest w stanie wytrzymać.Auto lepsze pod każdym względem oprócz przyspieszenia do setki. Funkcjonalność wsparta dobrymi właściwościami jezdnymi i sensownym komfortem. Na dodatek w tej wersji kosztuje niewiele więcej niż Aygo.
tak - w wyposażeniu seryjnym, opcja - oferowane na życzenie, b.d. - brak danych

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA