Używane: Fiat Panda czy Kia Picanto?

Nie zapewniają wiele więcej niż kawałek dachu, fotele, kierownicę i koła, ale taki zestaw wciąż jest lepszy niż wiata przystanku autobusowego. Do miasta w sam raz – Fiat Panda i Kia Picanto.

Fiat Panda i Kia Picanto
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Fiat Panda
SILNIK: 1.2 R4 (60 KM) ROCZNIK: 2010 CENA: 15-19 000 zł

Polecana wersja
Silnik 1.2 z serii Fire pamięta czasy pierwszego Fiata Punto, ale w tej klasie aut to wcale nie wada. Części do niego są łatwo dostępne, a 60 KM wystarczy do wyprzedzania autobusów.  

Największa zaleta
Siła Pandy tkwi w prostym przepisie – kwadratowe nadwozie ułatwia parkowanie, pięcioro drzwi prowadzi do przestronnego wnętrza, a brak skomplikowanej elektryki oznacza brak kłopotów.  

Fiat Panda

Największa wada
Niepraktyczne – w okolicach dźwigni skrzyni biegów – umieszczenie przycisków do sterowania szybami, ubogie wyposażenie niektórych wersji i mało przyjemny warkot silnika przy wyższych prędkościach.  

Co sprawdzić kupując
Szczelność amortyzatorów oraz przeguby wahaczy – te drugie szybko się zużywają. Rdza atakuje układ wydechowy, więc warto schylić się i skontrolować jego stan. Zdarzają się też wycieki oleju z silnika i skrzyni.  

Fiat Panda

Koszty utrzymania
Pandy na rynku (nie wybieraj białej, bo takie przeważnie były „firmówkami”) mają małe przebiegi, a ceny części nie są wysokie. Na kompletny rozrząd wydasz ok. 80 zł, na filtr powietrza ok. 17 zł. Da się żyć.

plusZa Stosunkowo dużo miejsca dla czterech osób, niskie koszty eksploatacji
minusPrzeciw Słabe wyciszenie  

Kia Picanto
SILNIK: 1.1 R4 (65 KM) ROCZNIK: 2010 CENA: 14-19 000 zł

Polecana wersja
1.1 o mocy 65 KM. Żwawy silniczek wytwarza 99 Nm maksymalnego momentu (czemu nie 100?) już przy 2800 obr/min, co oznacza, że subiektywne wrażenie dynamiki jest jak na takie auto bardzo przyzwoite.  

Największa zaleta
Przyzwoita dynamika, jak na tak małe auto. W porównywalnych wersjach Picanto jest do setki o całe 2 s szybsze od Pandy, skuteczniej hamuje, a jego układ kierowniczy daje lepsze wyczucie.  

Kia Picanto wnętrze

Największa wada
Jak pisaliśmy kilka lat temu – „największa wada Picanto znajduje się za tylną kanapą, ma pojemność 157 litrów i przez pomyłkę nazywana jest bagażnikiem”. Kufer Picanto ma ponad 40 l mniej niż ten w Pandzie.

Co sprawdzić kupując
Podobnie jak w Pandzie, warto zerknąć pod podwozie – jednak nie z powodu rdzy, ale poluzowanych mocowań układu wydechowego. Do tego kontrola reflektorów i hamulców – to pięty achillesowe Kii.

Kia Picanto przód

Koszty utrzymania
Części do azjatyckich aut są droższe niż do europejskich. Kompletny rozrząd do Picanto kosztuje co najmniej 130 zł, filtr powietrza – 20 zł. Amortyzator jest droższy od tego do Pandy nawet o 100% – 106 zł/szt.  

plusZa Ochoczo przyspiesza, dobrze hamuje
minusPrzeciw Schowek zamiast bagażnika

Werdykt
Jako drugie lub trzecie auto w rodzinie i na co dzień do miasta obydwa są świetne. Kia wygrywa, bo lepiej jeździ, ale ten bagażnik...

Zobacz także:
REKLAMA