Używane: VW Passat czy Ford Mondeo?

W testach i porównaniach nowych aut pojawiają się u nas kilka razy w roku.
Ford Mondeo kontra VW Passat, tym razem na ringu aut używanych.

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo Materiały prasowe
Volkswagen Passat - najpopularniejsze auto w Polsce w 2019 r.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 127 310 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

VW Passat
SILNIK: 2.0 tdi (140 KM) ROCZNIK: 2009 CENA: 40-45 000 zł

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo

Polecana wersja
Szybkie wyszukiwanie na otomoto mówi wszystko – w Passatach istnieje w zasadzie tylko silnik 2.0 TDI CR, głównie w wersji 110 lub 140 KM. Wybór jest ogromny, egzemplarze od wyposażonych przeciętnie po bardzo bogato.

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo

Największa zaleta
Wielkość nadwozia, komfort oraz materiały, które są bardzo odporne na zużycie. Silnik jest oszczędny, a Passata nie przypadkiem uważa się za auto, które się nie psuje – chociaż dużo zależy tu od eksploatacji.

Największa wada
Elektryczny hamulec ręczny. Może być dobry w aucie nowym, jednak w używanym jest to komplikacja, która oznacza stratę czasu na wizyty w serwisach oraz koszty. Passaty mają też problem z trzeszczącymi plastikami.

Co sprawdzić kupując
Historię serwisową, stan układu napędowego i jezdnego. Każdy wyciek oznacza problem. Zdecydowanie odradzamy skrzynię DSG, której kłopoty oznaczają często naprawę i wydatek 10-15 tys. zł.

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo

Koszty utrzymania
Za 40-45 tys. zł będzie o rok starszy niż Mondeo – to minus. Ceny części zamiennych często bywają niższe niż w wypadku Forda – to plus. Sporo jest wyspecjalizowanych warsztatów – kolejny plus.

Za: plus Duży, wygodny samochód
Przeciw: minus Zawyżone ceny

Ford Mondeo
SILNIK: 2.0/2.0 tdci (140 KM) ROCZNIK: 2010 CENA: 40-45 000 zł

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo

Polecana wersja
Benzynowy silnik 2.0 (145 KM) oraz turbodiesel 2.0 TDCi (140 KM). Pierwszy jest niezawodny i tańszy niż turbodiesel, więc dobry dla tych, którzy nie jeżdżą dużo. Z kolei TDCi jest jak TDI w Passacie.

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo

Największa zaleta
To jest dopiero ogromne auto. Mondeo okazuje się niewiele mniejsze niż Audi A6, ma świetne fotele i kanapę plus ogromną ilość miejsca z tyłu. Na drodze znakomite – to wciąż jedno z najlepszych aut tej klasy.

Największa wada
Elementy wnętrza, które zbyt łatwo dają się porysować, np. plastiki na desce rozdzielczej i kierownicy. Sprawia to, że auto szybciej się „wizualnie zużywa”, a to bardzo nieprzyjemna cecha.

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo

Co sprawdzić kupując
Standardy – kompletność wpisów w książce serwisowej, ewentualne naprawy blacharskie, luzy w zawieszeniu. Jeśli działanie mechanizmu zmiany przełożeń budzi jakiekolwiek zastrzeżenia – nie brać.

Koszty utrzymania
Z tego samego co Passat rocznika Mondeo jest tańsze – to ogromna zaleta. W zależności od rodzaju usterki naprawy mogą być droższe niż w wypadku Passata.

Za: plus Jeszcze większy, wygodny samochód
Przeciw: minus Mniejsza trwałość wykończenia

Werdykt: Porównanie Passata i Mondeo o mały włos nie skończyło się remisem. Na niekorzyść Volkswagena przemawiają wysoka cena i koszty. Ford wygrywa porównanie, ponieważ to samochód, który jako używany jest tak samo dobry jak nowy.

amis

Zobacz także:
REKLAMA