Używany Citroen C4 Cactus (2014-2020) - Pełen komfort, a co z jakością?

Ten nieco wyrośnięty komfortowy miejski Citroen C4 Cactus zaskakuje niezwyczajnym wyglądem, ma też efektowne i dość obszerne wnętrze.

Citroen C4 Cactus auto motor i sport
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 69 340 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

, a Auto efektowne, a przy tym praktyczne

Cactus zadebiutował w 2014 roku jako pięciodrzwiowy hatchback i znajdował się w sprzedaży do 2020 roku. Zbudowano go na płycie podłogowej Citroëna C3. Pod awangardowym nadwoziem Cactusa kryje się bardzo zwyczajna technika, dzięki czemu auto jest tanie w utrzymaniu. Następcy nie będzie.

REKLAMA

Używany Citroen C4 Cactus (2014-2020) - Układ napędowy

W ofercie znajdował się tylko jeden trzycylindrowy silnik benzynowy 1.2 PureTech. Jako jednostka wolnossąca ma on pośredni wtrysk paliwa i osiąga 75 lub 82 KM, co pozwala na sprawną i oszczędną jazdę w mieście. Można go zasilać LPG. Doładowana jednostka 1.2 PureTech (110 lub 130 KM) okazuje się dynamiczna i oszczędna. Wspólną cechą tych wersji silnikowych jest strzępienie się paska rozrządu pracującego w oleju, wyrwane elementy przytykają sitko smoka i zanieczyszczają pompę oleju (zapala się lampka ciśnienia oleju). Z tego powodu warto częściej (co 90 tys. km) wymieniać pasek rozrządu, zamiast płacić za czyszczenie silnika lub dopuścić do jego zatarcia. Diesle PSA uchodzą za trwałe i oszczędne. W zastosowanych silnikach 1.6 HDi (92, 99 KM) czasami występują wycieki spod podkładek wtryskiwaczy; koszt wymiany to ok. 300 zł. Pod koniec produkcji Cactusa zastosowano nowego diesla 1.5 HDi osiągającego 100 i 120 KM. Na razie nie wykazuje on usterek ani nadmiernego zużycia. W opcji była oferowana automatyczna 6-biegowa przekładnia. Trudno ją polecić, ponieważ pogarsza osiągi, ospale zmieniając biegi.

Citroen C4 Cactusauto motor i sport
Citroen C4 Cactusauto motor i sport
Efektowna tablica przyrządów – miękkie pokrycie górnej części wygląda ciekawie, czarny dół już nie. Niestety, obsługa multimediów za pomocą ekranu nie jest wygodna. Duży schowek

Używany Citroen C4 Cactus (2014-2020) - Nadwozie

Stylistyką i techno-kokpitem z dwoma ekranami Cactus wyróżnia się na tle rywali. Niestety obsługa audio i klimatyzacji za pomocą ekranu na konsoli środkowej jest kłopotliwa, ponieważ na dotyk reaguje on z opóźnieniem. Z przodu miejsca nie brakuje, fotele są obszerne i miękkie, ale zupełnie nie przytrzymują ciała w zakrętach. Siedzenia z tyłu także są zupełnie płaskie, oparcie kanapy składa się w całości.

Używany Citroen C4 Cactus (2014-2020) - Wykonanie

Korozja pojawia się jedynie na dolnych krawędziach drzwi. We wnętrzu zastosowano materiały przeciętnej jakości, ale całość dość dokładnie zmontowano. Wnętrze jest słabo wygłuszone, szyby w tylnych drzwiach tylko się uchylają.

Citroen C4 Cactusauto motor i sport
Połączone fotele z przodu są seryjne od wersji Feel. Po złożeniu podłokietnika ich powierzchnia staje się równa
Citroen C4 Cactusauto motor i sport
Z tyłu nie brak miejsca, ale kanapa jest płaska, a jej oparcie składa się tylko w całości

 

REKLAMA

REKLAMA

Używany Citroen C4 Cactus (2014-2020) - Bezpieczeństwo

Cactus miał w standardzie sześć poduszek powietrznych i ESP. W testach zderzeniowych uzyskał cztery gwiazdki.

Używany Citroen C4 Cactus (2014-2020) - Zawieszenie

Jest dość miękkie, nadwozie, owszem, przechyla się, ale opony dzielnie trzymają się asfaltu, a ESP działa łagodnie. Zawieszenie dobrze sobie radzi z większymi nierównościami. Układ kierowniczy okazuje się bardzo syntetyczny i wymaga częstych korekt przy jeździe na wprost autostradą.

Citroen C4 Cactusauto motor i sport
Do złożenia oparcia trzeba siły i długich rąk, żeby jednocześnie wciskać dwa przyciski
Citroen C4 Cactusauto motor i sport
Oryginalne, wypełnione powietrzem panele, tzw. airbumpy, zabezpieczają nadwozie przed zarysowaniem

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Citroen C4 Cactusauto motor i sport

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA