Używany Ford Fiesta: Ładna i trwała

Obecnie produkowany Ford Fiesta bardzo dobrze wygląda, bardzo dobrze jeździ i rzadko się psuje – zwłaszcza egzemplarze z benzynowymi silnikami 1.25. Jednak maluch Forda ma też słabsze strony.  

Ford Fiesta
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Podwozie
Typowa przypadłość Fiesty to drgania na kierownicy. Na postoju, przy pracującym silniku i skręconych kołach będziesz miał wrażenie, jakby odbijało wspomaganie kierownicy. Może to wystąpić przy różnym przebiegu, nawet już po 10 tys. km.

REKLAMA

Wbrew pozorom naprawa w fachowym serwisie wyjdzie tanio, tylko 150 zł, bo wystarczy przesmarować mocowanie kolumny kierownicy (konkretnie krzyżak przy maglownicy). Niektóre warsztaty wymieniają w takich przypadkach maglownice, za znacznie większe pieniądze. Po wstawieniu nowego „magla” wibracje, owszem, znikną, ale tylko na krótki czas.

Nie za głośne pukanie z przodu zdradza wybicie łącznika stabilizatora. Trzeba zmienić zużyty łącznik, wystarczy po jednej stronie samochodu (120 zł). Poważniejsza operacja może dotyczyć przedniego wahacza, jeżeli rozwulkanizują się tulejki albo powstanie luz na sworzniu. Wyjmiesz wtedy z portfela 500 zł, z czego 250 zł zapłacisz za wahacz, 150 zł za robotę i 100 zł za obowiązkowe w tej sytuacji ustawienie geometrii.

Z tyłu „padają” tuleje belki zawieszenia, po 150-200 tys. km. Porządna reperacja za ok. 1000 zł polega na wyjęciu belki z samochodu i wymianie obydwu tulei.

Tylne, bębnowe hamulce mogą wytrzymać ponad 200 tysięcy km

Podczas co trzeciego przeglądu, czyli co 60 tys. km, szanujący się serwis oczyści tylne bębny hamulcowe, usunie pył, nasmaruje elementy samoregulacji. Ściągnięcie bębnów pozwala ocenić, czy nie ciekną cylinderki, co prowadzi do zalania i zniszczenia okładzin. Przeglądane i konserwowane bębny wytrzymają ponad 200 tys. km. Takie przebiegi nie dotyczą oczywiście przednich hamulców. Ich trwałość wypada tak sobie, po 40 tys. km ścierają się przednie klocki, zapłacisz 240 zł. Dwa razy dłużej, czyli 80 tys. km, wytrzymują tarcze. Rachunek po tych 80 tys. km za nowe tarcze i klocki będzie opiewał na 620 zł.

Silniki benzynowe
Bardzo popularna jednostka 1.25 występuje w dwóch odmianach – 60 KM i 82 KM. Są to silniki bez turbo, czy więc przyrost mocy tego mocniejszego w stosunku do słabszego aż o 37% nie szkodzi? Absolutnie nie, gdyż wyjściowo motor ten ma 82 KM, a potem moc bywa zaniżana przez oprogramowanie do 60 koni.

Niezawodność – wg Dekry znakomita, wg TÜV średnia
Obie organizacje oceniają używane pojazdy na podstawie badań technicznych, z tym że Dekra bierze pod uwagę przebieg, TÜV roczniki.
Tegoroczny ranking Dekry przyniósł aktualnie produkowanej Fieście najwyższe (po dwa plusy) noty w przedziałach 0-50 i 50-100 tys. km. Samochodów ze stanem licznika 100-150 tys. km zbadano zbyt mało (poniżej 1000), żeby wystawiać wiążące cenzurki. Skala ocen w Dekrze jest taka: dwa minusy, minus, zero, plus, dwa plusy.
W ostatnim raporcie TÜV Ford Fiesta jest 63. pośród 2-3-latków oraz 34. w kategorii aut 4-5-letnich. TÜV klasyfikuje auta według odsetka egzemplarzy z poważnymi usterkami. W obu wypadkach Fiesty miały mniej defektów niż średnia wszystkich modeli danej grupy wiekowej.

 

Ale niezależnie od programu silnik jest praktycznie bezawaryjny. Musisz tylko wziąć pod uwagę sugestie doświadczonych mechaników i wymieniać rozrząd, wraz z pompą wody, co 120 tys. km, a nie co 160 tys. km, jak radzi Ford. Lepiej wcześniej przeznaczyć na to 1000 zł, niż jeździć z duszą na ramieniu, że uszkodzi się silnik przez zbyt długo pracujący pasek rozrządu (może przeskoczyć, może się zerwać). Zdarza się, że pompa wody przecieka, pojawia się na niej zawilgocenie. W zasadzie oznacza to wymianę napędu rozrządu za wspomniane 1000 zł, bo żeby dostać się do pompy, trzeba rozpiąć rozrząd. A pasek po rozpięciu nie nadaje się już do niczego.

REKLAMA

REKLAMA

Silniki wysokoprężne
Na rynku dominuje 1.4 TDCi, w którym po ok. 150 tys. km psuje się zawór recyrkulacji spalin EGR. Auto słabo przyspiesza, nie chce wchodzić na obroty, dymi. Dalsza eksploatacja prowadzi do uszkodzenia turbosprężarki, do gromadzenia się w niej nagaru. Po zostawieniu w warsztacie 1000 zł wyjedziesz z nowiutkim EGR-em. Co 100 tys. km należy wymienić świece żarowe, nawet jeśli działają bezproblemowo i silnik zawsze zapala.

Koszt niewielki, 300 zł, więc tym bardziej warto. Ale właściwie dlaczego? Cóż, świece żarowe nie są wieczne, pod wpływem temperatury materiał na ich końcówkach może łuszczyć się i odpadać. A jak odpadnie, może zniszczyć turbosprężarkę. Druga profilaktyczna sprawa to wymiana filtra paliwa (300 zł). Rób to raz w roku, najlepiej przed nastaniem mrozów.

Jak w wielu współczesnych dieslach, może zawieść osprzęt, z turbosprężarką na czele. Objawy kończącego się żywota turbosprężarki to m.in. mniejsza moc i świst towarzyszący dodawaniu gazu. Wstawienie regenerowanego turbo pociąga wydatek ok. 2000 zł. Można ten przykry dla finansów moment przeciągnąć w czasie, stosując dobry, syntetyczny olej – zwłaszcza rekomendowany przez Forda, o lepkości 5W-30 – i wymieniając go co 20 tys. km.

Wymiana oczywiście w ramach przeglądów, kosztujących od 450 zł. I, podobnie jak w wypadku silników benzynowych, warto wcześniej niż zaleca Ford pozbyć się paska rozrządu – po 140 tys. km, a nie po 200 tys. km. Cena taka sama jak w przypadku silnika benzynowego – 1000 zł.

Elektryka
Sporadycznie zdarza się, że nie działa ABS, co sygnalizuje świecąca się non stop jego kontrolka. Jeżeli czujniki ABS-u przy kołach są OK, przyczyna najprawdopodobniej tkwi w oprogramowaniu. Należy poprawić dane konfiguracyjne w modułach elektronicznych, na co wydasz nieco mniej niż 1000 zł.

Jeżeli zdecydujesz się na czujniki cofania (500 zł z montażem), zwróć uwagę, aby znalazły się one w miejscach do tego przeznaczonych, a nie równolegle do drogi. Tylko wykorzystanie fabrycznych punktów sprawi, że czujniki będą działały prawidłowo. Niektórzy posiadacze Fiest utyskują na słabą wydajność klimatyzacji. Można profilaktycznie wykonać serwis klimatyzacji za 200 zł, ale tak naprawdę – mówiąc sloganami – musisz z tym żyć, bo ten typ tak ma.

 

Mocne strony
> bardzo dobre prowadzenie
> minimalne przechyły na zakrętach
> dobry komfort jazdy
> dobre wykonanie
> wyciszenie silników
> atrakcyjna, dynamiczna linia
> wysokiej jakości materiały na tablicy rozdzielczej
Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA