Używany Peugeot 308 - najczęstsze awarie

Peugeotowi 308 pierwszej generacji prawie udało się zatrzeć złe wrażenie, jakie pozostawił awaryjny model 307. Prawie, bo całkiem sporo usterek trapi wysokoprężny silnik 1.6 HDi.   

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 92 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Elektryka

Częsty przypadek to przepalająca się żarówka świateł mijania i drogowych. Przepalonej żarówki musisz jak najszybciej się pozbyć, to kwestia bezpieczeństwa, no i po co ryzykować mandat. Dostęp na szczęście jest łatwy, nowa żarówka kosztuje 17 zł, droższa jest wymiana w warsztacie – 23 zł. Jeśli nie jesteś pewien, czy snop światła układa się właściwie, poproś o ustawienie za 22 zł.

Z kolei w tylnych lampach utlenia się przewodząca listwa, traci „masę”, lampa działa nieprawidłowo albo w ogóle przestaje działać. Sama lampa jest dobra, nie trzeba jej wymieniać. Wprawny elektryk dopnie dodatkowy przewód masowy, poprowadzi go od strony podwozia. Cena materiałów będzie symboliczna – 10 zł, za pracę fachowca zapłacisz 70 zł.

Silniki

Tak jak wypadku innych nowoczesnych jednostek wysokoprężnych, lepiej nie słuchaj producenta auta i wymieniaj olej częściej. Nie co 30 tys. km lub dwa lata, ale co 20 tys. km lub co rok. Olej pracujący w silniku za długo zawiera w sobie zbyt dużo zanieczyszczeń, co przyczynia się do zatarcia turbosprężarki, a to już sporo kosztuje. Grzechot dobywający się spod maski świadczy o zbliżającym się zatarciu osi turbosprężarki.

Na turbosprężarkę regenerowaną fabrycznie będziesz musiał wydać 3500-4000 zł. Jeżeli układ wydechowy pozostaje szczelny, zapach spalin w kabinie 308 1.6 HDi oznacza zużyte miedziane podkładki przy wtryskiwaczach. Przykrej woni towarzyszy zmieniony odgłos silnika, bo przez przedmuchy na wtryskiwaczach zmniejsza się ciśnienie w cylindrach. Zwęglony osad powstający na głowicy jest trudny do usunięcia, na pewno nie ustąpi przed zmywaczem.

Zostawisz w warsztacie 280 zł, z czego 110 zł za części, a 170 zł za robotę. Awaria zaworu recyrkulacji spalin EGR może być spowodowana przez kiepskie, zabrudzone paliwo. Objawy: spadek mocy, kopcenie z wydechu, paląca się lampka kontrolna silnika (check). Jeżeli zawór zablokuje się w pozycji otwartej bądź uchylonej, kłopot z zapaleniem silnika murowany. Lepiej jeśli zatrzyma się w pozycji zamkniętej, bo mimo wszystko będziesz mógł jechać. Niekiedy pomaga czyszczenie zaworu za 125 zł, ale częściej pada również jego część elektryczna – wymiana EGR staje się konieczna.

Do niedawna na rynku były dostępne tylko oryginały za 1485 zł, teraz za 700-800 zł kupisz nieoryginalny, ale dobry zawór. W porównaniu z tymi kwotami 125 zł za robociznę to niedużo. Solidny mechanik z pewnością zauważy uszkodzenie elastycznych płytek mocujących filtr powietrza w 1.6 HDi. Płytki źle znoszą wibracje „ropniaka” i rozpadają się. Kosztują 39 zł, wymiana 77 zł, a więc razem 116 zł. Wycieki z pompy oleju w 1.6 HDi biorą się z powodu uszkodzonych oringów z tyłu, przy bloku silnika.

Sprawa o tyle kłopotliwa, że trzeba rozpiąć napęd rozrządu, a potem go wymienić. Dlatego naprawa kosztuje 1600 zł, po połowie części i praca mechanika. Innym miejscem, gdzie olej „lubi” wyciekać – z różnych silników – jest miska olejowa, konkretnie jej uszczelnienie. Jeżeli co jakiś czas sprawdzasz, czy nie widać wycieków pod samochodem, z pewnością dostrzeżesz plamę oleju.

Naprawa polegająca na zaaplikowaniu lepszego silikonu wyniesie 220 zł (70 zł materiały plus 150 zł robocizna). W benzynowym 308 1.6 przy przebiegu ponad 100 tys. km spodziewaj się wycieków z pompy wody. Twoje zaniepokojenie powinien budzić obniżony stan cieczy chłodzącej w zbiorniku wyrównawczym. Nie lekceważ tego, konsekwencje przegrzania silnika to np. uszkodzona uszczelka pod głowicą. Dostęp do pompy wody jest dobry, więc mechanik weźmie 100 zł, za pompę 600 zł i skasuje 700 zł.

Przeniesienie napędu

Szum z prawej strony z przodu podczas jazdy niekoniecznie musi świadczyć o zużytym łożysku koła. Przyczyną może być łożysko podpory prawej, dłuższej półosi. Naprawa nie wyjdzie drogo: 110 zł części i 230 zł robota.

Podwozie

Typową przypadłością Peugeota 308 jest szybkie zużywanie się hamulców z przodu, już po 40 tys. km. Dynamicznie jeżdżący kierowcy mogą doprowadzić do zdarcia klocków po niecałych 30 tys. km. Starte do cna klocki słychać w kabinie, jak piszczą, a nawet ocierają o tarcze. Za klocki i tarcze z przodu oraz ich wymianę zapłacisz co najmniej 450 zł. Chcąc nieco przedłużyć żywotność hamulców, przeglądaj je po zimie. Sól zanieczyszcza i blokuje pełen zakres pracy zacisku hamulcowego.

Oczyszczenie z zimowych pozostałości to 40-50 zł za oś. I nie poprzestawaj na przodzie, bo dwie tylne tarcze, połączone z łożyskami kół, kosztują aż 530 zł. Łomot dochodzący spod podłogi, głośniejsza praca silnika – tak dają o sobie znać osłony katalizatora turbodiesla 1.6 HDi, przy przebiegu poniżej 100 tys. km. Trzy osłony są aluminiowe, śruby je łączące stalowe i stąd bierze się ten kłopot. Aluminium utlenia się na połączeniach i pęka przy mocowaniach. Wymiana dwóch (zazwyczaj) osłon pomoże na kolejne dwa-trzy lata. Faktura z warsztatu będzie opiewała na kwotę 614 zł.

Nadwozie

Korozja nie powinna być problemem w „308”, nawet w najstarszych, czyli niespełna siedmioletnich, egzemplarzach. Nie powinna, bo jeśli zauważysz rude ślady, będą zdradzały pośpieszną, niefachową naprawę blacharsko-lakierniczą. Takie zagrożenie istnieje w przypadku egzemplarzy… o małym przebiegu, rozbitych za granicą i sprowadzonych przez handlarzy do Polski.

Dekra i TÜV – nie jest dobrze

Ostatni ranking awaryjności Dekry przyniósł Peugeotowi 308 dwa zera w przedziałach 0-50 tys. km i 50-100 tys. km. Kolejny przedział, 100-150 tys. km, nie był oceniany. To przeciętne noty, ponieważ maksymalnie można dostać dwa plusy. W zestawieniu TÜV 2014 naszego bohatera trzeba szukać w dolnych częściach tabel 2-3-latków oraz 4-5-latków. Wśród tych młodszych ma dopiero 115. pozycję na 129 ogółem, wśród nieco starszych 91. na 122.

Mocne strony

  • zabezpieczenie przed korozją
  • trwałe zawieszenie
  • niezawodne silniki benzynowe
  • dobre wykonanie wnętrza
  • solidny montaż nadwozia
  • wysoki komfort jazdy
  • dobrze dobrana siła wspomagania kierownicy

Wojciech Biegalski 
szef serwisu firmy Moto-Partner Sachmata w Warszawie

Zauważyliśmy, że Peugeot 308 jest często eksploatowany w niedużych firmach. Generalnie jakość tego auta jest znacznie wyższa niż Peugeota 307, np. mamy tu trwalsze zawieszenie, również w kombi. Bardzo popularny turbodiesel 1.6 HDi nie jest jednak najlepszą jednostką napędową w tym modelu. Zdecydowanie mniej problemów sprawiają silniki benzynowe.

Jacek Dobkowski

amis

Zobacz także:
REKLAMA