VW Golf BlueMotion – zrobione na niebiesko

Sposób na koszty. Kurczą się zasoby paliw, rośnie presja ekologów - stąd pakiety obniżające emisję spalin, pochodną zużycia paliwa. Ekologia nie każdego interesuje, zużycie paliwa - prawie każdego.

VW, Golf, BlueMotion
Oto sposób VW na ekologię i oszczędność.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 78 290 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

 

REKLAMA

Przyszłość napędów samochodowych nie należy do silników spalinowych. Zastąpią je ogniwa paliwowe, a przede wszystkim napędy elektryczne wykorzystujące akumulatory. Nowe technologie są na razie ekstremalnie drogie (zwłaszcza ogniwa paliwowe) lub - jak napędy elektryczne - zapewniają za mały zasięg. Innymi, choć niedoskonałymi - coraz szerzej stosowanymi sposobami na "bycie eko" i cięcie kosztów jazdy - są alternatywne paliwa: gaz ziemny, mieszanka propanu z butanem (głównie w postaci płynnej) i etanol. Istnieją jeszcze inne sposoby na odczuwalne zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin. Szeroko stosuje je Volkswagen - pod nazwą BlueMotion Technologies, obejmującą cztery grupy samochodów różniących się techniką.

Pierwszym samochodem z grupy BlueMotion było w 2006 roku Polo BlueMotion, ze średnim zużyciem paliwa 3,9 l/100 km. Obecnie takie oznaczenie noszą najbardziej oszczędne wersje Polo, Golfa i Passata (również kombi), wszystkie z silnikami TDI.

 

Druga grupa aut, z logo BlueMotion Technology, obejmuje 27 indywidualnie konfigurowanych modeli z oszczędnymi silnikami TDI i TSI. Zależnie od modelu, zastosowane rozwiązania pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 1 l/100 km. Trzecia kategoria - Blue TDI - jest najbardziej ekologiczna. Należą do niej wyłącznie Passaty (sedan, Variant i CC) z 143-konnym, dwulitrowym turbodieslem. Wyposażone są w katalizator SCR redukujący tlenki azotu, co pozwala spełnić normę emisji spalin Euro 6 kategorii N.

Auta grupy czwartej, zwanej TSI EcoFuel (Passat i Touran zasilane gazem ziemnym), napędzane są 1,4-litrowymi silnikami TSI, doładowanymi sprężarkami mechaniczną i turbo. W ich przypadku uzyskano poprawę dynamiki bez pogorszenia ekologiczności. Wyposażone są w trzy zbiorniki gazu i jeden benzyny.

VOLKSWAGEN GOLF BLUEMOTION

Volkswagen Golf BLUEMOTION

KonkurenciFord Focus ECOnetic, Seat Leon Ecomotive
Silnikwysokoprężny, R4, 1.6
Moc/przy obrotach105 KM/4400 obr/min
0-100 km/h11,3 s
Prędkość maksymalna190 km/h
Zużycie paliwa3,8 l/100 km
Emisja CO299 g/km
Silnikpoj. 1598 cm3, 250 Nm w zakresie 1500-2500 obr/min, skrzynia biegów 5M, napęd na przednie koła.
Nadwozie5-drzwiowy, 5-miejscowy hatchback, dł. x szer. x wys. 4199 x 1779 x 1480 mm, rozstaw osi 2578 mm, masa własna 1239 kg, poj. bagażnika 350 l.
dane producenta
 

Golf BlueMotion zadowala się w teście ECE 3,8 l oleju napędowego na 100 km. Wstrzemięźliwym źródłem mocy jest lekko zmodyfikowany 1,6-litrowy turbodiesel. Żeby zmniejszyć tarcie wewnętrzne, zmodernizowano wał korbowy z korbowodami, układ rozrządu i pompę oleju. Optymalizacja przepływu powietrza w przewodach dolotowych i powietrza doładowującego zmniejszyła straty dławienia. Przy okazji zmniejszono obroty biegu jałowego. Wydłużenie przełożeń skrzyni biegów obniżyło poziom obrotów silnika. Ale clou programu jest system stop-start. Po zatrzymaniu się i przełączeniu na luz oraz zdjęciu nogi z pedału sprzęgła, silnik zostaje wyłączony, a po wciśnięciu - uruchomiony. Dodatkowo, podczas hamowania i jazdy ze zdjętą nogą z pedału gazu jest odzyskiwana energia. Polega to na doładowywaniu akumulatora w chwilach, gdy alternator nie jest nadmiernym obciążeniem dla silnika. Specjalne oprogramowanie zmniejsza obciążenie silnika poprzez obniżenie napięcia ładowania, a nawet całkowite odłączenie alternatora. Kontakt z nawierzchnią zapewniają opony o zmniejszonych oporach toczenia. Obniżone sportowe zawieszenie i poprawiona aerodynamika, w tym wyjątkowo lekkich felg, również przyczyniają się do ograniczenia apetytu. Umieszczony pomiędzy zegarami wskaźnik zmiany przełożenia ułatwia wybranie najwłaściwszego momentu zmiany biegu. W teście ECE uzyskano zużycie paliwa 3,8 l/100 km i imponujący teoretyczny zasięg - 1447 km (zbiornik - 55 l). Nam w praktyce, w mieszanym ruchu miasto-trasa, przy średniej prędkości 31,1 km/h, udało się osiągnąć wynik 4,82 l/100 km. Z kolei po przeszkoleniu nas przez instruktora zużycie spadło o prawie litr przy średniej prędkości wyższej o 3 km/h. A wszystko dzięki łagodnemu stylowi jazdy, hamowaniu silnikiem i poruszaniu się na luzie (wybiegiem).

Niebieskie Golfy i Polo już pod koniec lutego zagoszczą w salonach. Mają być droższe o ok. 2-2,5 tys. zł od standardowych modeli, co powinno zwrócić się w ciągu roku eksploatacji.

Tekst: Bogdan Czajkowski

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA