REKLAMA

Volvo V60 - na przekór modzie

Kombi lepsze niż crossover. Volvo V60, czyli kombi klasy średniej, ma więcej miejsca w kabinie, pakowniejszy bagażnik i precyzyjniej się prowadzi niż bestsellerowy crossover XC60. Jest też od niego tańsze.

Test – Volvo V60 D4 materiały prasowe
Test – Volvo V60 D4
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 153 600 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nowe V60 to już piąty model w ciągu trzech lat, który Volvo poskładało z tych samych klocków. Przed nim debiutowały XC90, XC60, S90 i V90. Wszystkie skonstruowano z wykorzystaniem nowej płyty podłogowej SPA (Scalable Product Architecture). Do ich napędu służy podobny zestaw silników, a w wyposażeniu mają te same systemy bezpieczeństwa i multimedialne. Jeszcze przed debiutem V60 z dużą trafnością można było przewidywać, że to będzie kolejny udany model szwedzkiej marki. Na to, że może okazać się najlepszy w gamie, chyba byśmy jednak nie postawili.

Wzorzec metra

Jak na kombi przystało, poznawanie V60 zaczynamy od bagażnika. Za szeroką i wysoką pokrywą kryje się przestrzeń o pojemności 529 litrów. Nie jest to szczególnie dużo, ale fakt, że z generacji na generację bagażnik V60 urósł o 100 l, czyli o 25%, robi wrażenie. W tej chwili drugorzędne znaczenie ma to, że bagażnik V60 jest o 24 l większy od bagażnika Audi A4 Avant i o aż 69 l pojemniejszy niż bagażnik Mercedesa klasy C kombi, ale gdy przyjdzie do bezpośredniego starcia między tymi modelami w teście porównawczym, konkurenci nie będą mieli z V60 łatwo.

Zobacz też: test Volvo S90 ze 190-konnym silnikiem Diesla

REKLAMA

REKLAMA

Test – Volvo V60 D4 materiały prasowe
Test – Volvo V60 D4

Bestsellerowy crossover Volvo – XC60 – też może dostać rykoszetem od młodszego brata. Przy rozłożonej kanapie V60 dysponuje o 24 l większym bagażnikiem niż XC60. Po złożeniu asymetrycznie dzielonego oparcia przestrzeń bagażowa w V60 wzrasta do 1441 litrów. To pozwala na przewiezienie pakunku, którego wymiary wynoszą maksymalnie niemal 1,6 m długości, 80 cm szerokości i 62 cm wysokości. Do bagażnika V60 zmieści się więc standardowe biurko.

Test – Volvo V60 D4materiały prasowe
Przednie fotele prezentują się elegancko i są bardzo wygodne, można w nich usiąść nisko nad podłogą.
Test – Volvo V60 D4materiały prasowe
Za 2570 zł fotel pasażera można wyposażyć w elektryczną regulację z pamięcią ustawienia; standardowo we wnętrzu V60 montuje się 6 głośników, ale może być ich nawet 15.

Pod względem zagospodarowania przestrzeni bagażnik V60 zasługuje na miano wzorcowego. Fragment podłogi można ustawić pionowo, aby walizkę w rozmiarze samolotowego bagażu podręcznego udało się zabezpieczyć przed przesuwaniem się między oparciem kanapy a tymczasową przegrodą. Od drugiej strony umieszczono na niej dwa uchwyty do powieszenia reklamówek i gumową taśmę, którą można zabezpieczyć torbę, na przykład z laptopem. Niełatwo znaleźć w przyrodzie kombi, którego bagażnik jest lepiej zorganizowany.

REKLAMA

Test – Volvo V60 D4 materiały prasowe
Podłużne stylowe pokrętło na tunelu środkowym służy do wyboru trybów jazdy

Volvo V60 - z myślą o kierowcy

Po zajęciu miejsca w bardzo wygodnym fotelu, w którym – w testowanej wersji Inscription – seryjnie reguluje się nawet długość siedziska, okazuje się, że tak nisko nad podłogą jak w V60, nie da się usiąść w żadnym modelu Volvo. Ustawieniem fotela tuż nad podłogą nie będzie zachwycony jedynie pasażer, któremu przypadnie miejsce za kierowcą, bo pod fotel trudno wtedy wsunąć stopy, tak blisko jest podłogi.

Regulacja trybu jazdy Drive Mode (seryjna w testowanej wersji), która umożliwia wybór jednego z czterech sposobów sterowania pracą układu napędowego (Comfort, Eco, Dynamic, Individual), pozwala dostosować reakcje silnika na gaz i prędkość zmiany przełożeń 8-stopniowej automatycznej skrzyni biegów do chwilowych potrzeb. Do codziennej jazdy w mieście lub autostradą świetnie nadają się tryby Eco lub Comfort. Tryb Dynamic przydaje się poza miastem na zwykłych drogach, aby ze 190-konnego silnika Diesla wydobyć dodatkowe pokłady energii.

Test – Volvo V60 D4materiały prasowe
Podgrzewana kierownica wymaga dopłaty 1050 zł i jest oferowana wyłącznie w zestawie z podgrzewanymi siedziskami przednich foteli za 1560 zł; za 1100 zł podgrzewane mogą być również zewnętrzne siedzenia z tyłu
Test – Volvo V60 D4materiały prasowe
Pod względem systemu mocowania mniejszych przedmiotów bagażnik Volvo V60 może uchodzić za wzór do naśladowania

Dwulitrowa jednostka napędowa, która do dyspozycji kierowcy oddaje potężny moment obrotowy o wartości aż 400 Nm, w każdej chwili jest gotowa pokazać, na co stać Volvo V60. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny jeszcze zanim silnik osiągnie 2000 obr/min. To oznacza, że w praktycznie każdej sytuacji na drodze V60 D4 jest gotowe do przyspieszenia z maksymalną dynamiką i to bez zmuszania jednostki napędowej do pracy na wysokich obrotach. Najlepiej świadczy o tym pomiar elastyczności – na rozpędzenie z 60 do 100 km/h V60 D4 potrzebuje jedynie 4,9 sekundy.

Zobacz też: test Volvo XC90

REKLAMA

REKLAMA

Test – Volvo V60 D4 materiały prasowe
Pojemność bagażnika V60 wynosi od 529 do 1441 l – trudno zapełnić go tylko walizkami, potrzeba czegoś większego, np. biurka

Turbodiesel o umiarkowanie dużej pojemności nie tylko sprawnie radzi sobie z napędzaniem V60, ale podczas spokojnej jazdy na trasie zaskakuje niskim zapotrzebowaniem na olej napędowy. 4,5 l/100 km dla samochodu, którego masa własna sięga niemal dwóch ton, to wynik zaskakująco niski.

DUŻE AUTO, JAKIM JEST V60, NA TRASIE MOŻE ZADOWOLIĆ SIĘ ZUŻYCIEM TYLKO 4,5 L PALIWA NA 100 KM

Po uruchomieniu silnika charakterystyczny odgłos pracy wysokoprężnej jednostki napędowej dociera do wnętrza mocno stłumiony. Przy niskiej prędkości lub podczas gwałtownego przyspieszania diesel Volvo jeszcze przypomina o swoim istnieniu, ale powyżej 60 km/h dźwięk pracy silnika ginie pomiędzy innymi odgłosami, które docierają do kabiny jedynie w takim nasileniu, aby pasażerowie nie zapomnieli o tym, że przemieszczają się, a nie stoją w miejscu. Do auta z tak dobrze wyciszoną kabiną jak w V60 warto kupić sprzęt audio lepszej klasy. Nie musi to być od razu system Premium Sound Bowers & Wilkins o mocy 1100 W i z 15 głośnikami za 14 460 zł. Wystarczy system audio High Performance Pro Harman/Kardon o mocy 600 W i z 14 głośnikami za „jedyne” 3740 zł, aby cieszyć się muzyką lepszej jakości niż z niejednego sprzętu audio w domu.

REKLAMA

Test – Volvo V60 D4 materiały prasowe
Test – Volvo V60 D4

Pod względem jakości materiałów i wykonania wnętrze V60 dorównuje kabinom droższych modeli Volvo i prezentuje szkołę typowego skandynawskiego designu w nowoczesnym wydaniu. W kabinie V60 po prostu miło spędza się czas i nawet długa podróż się nie nudzi. Spora w tym zasługa również jakości resorowania i komfortu jazdy. Zawieszenie kół z podwójnymi wahaczami z przodu i wielowahaczowe z tyłu dobrze izoluje od świata zewnętrznego.

Test – Volvo V60 D4materiały prasowe
Czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 l występuje w dwóch wariantach – D3 (150 KM) i D4 (190 KM)
Test – Volvo V60 D4materiały prasowe
Obręcze kół z lekkich stopów mogą mieć średnicę od 16 do nawet 20 cali, zależnie od wersji wyposażenia

Chociaż ma nadwozie typu kombi i raczej elegancki niż sportowy wygląd, V60 to najostrzejszy model w gamie Volvo pod względem właściwości jezdnych i precyzji prowadzenia. Nad jednym i drugim nieco ciąży, dosłownie i w przenośni, spora masa własna auta, ale V60 całkiem skutecznie stara się ją zamaskować. Koła szybko wykonują polecenia wydawane kierownicą, chociaż układ kierowniczy nie jest zbyt „szybki” – maksymalny skręt kół od lewej do prawej dzielą blisko trzy obroty kierownicą (dokładnie – 2,9 obrotu). Na krętej drodze, z uwagi na między innymi dość niski środek ciężkości, V60 z nosem przyklejonym do asfaltu chętnie połyka kolejne zakręty. Częsta i nawet nagła zmiana obciążenia kół nie wyprowadza go z równowagi tak szybko, jak to się dzieje z większością samochodów z wyższym nadwoziem (SUV-y, vany).

Zobacz też: pierwsza jazda 405-konnym Volvo S60 od Polestar

Podczas jazdy, która wymaga od kierowcy kręcenia kierownicą i prowokuje częste zmiany biegów, dopełni szczęścia przydałyby się odwrotne kierunki zmiany przełożeń 8-stopniowej przekładni automatycznej. „Plus” do przodu, „minus” do tyłu zniechęcają do operowania dźwignią i wyręczania automatu. A szkoda, bo mechanizm zmiany przełożeń dźwignią pracuje z przyjemnym oporem, przekładnia działa bardzo sprawnie i zmienia biegi w okamgnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Test – Volvo V60 D4 materiały prasowe
Chociaż wnętrza nowych modeli Volvo różnią się szczegółami, zegary w formie wyświetlacza i pionowy ekran dotykowy na konsoli środkowej sprawiają, że wszystkie są do siebie bardzo podobne

Volvo V60 - wygrać z modą

V60 ma wszelkie przesłanki do tego, aby zepchnąć XC60 z fotela bestsellera marki Volvo. Jego największą wadą jest to, że nie jest crossoverem. Jednocześnie z tego faktu wynika sporo zalet V60. W czasach, kiedy zdecydowana większość nabywców wybiera crossovery, sposobem na wyróżnienie się może być właśnie zakup kombi. Tym bardziej że tańszego i ogólnie lepszego niż crossover.

auto motor i sport

W NAJLEPSZYM WYDANIU

Volvo od dawna słynie z produkcji przestronnych i funkcjonalnych kombi. V60 potwierdza tę regułę. Potwierdza ją w najlepszym wydaniu, chociaż prawdziwym spraw- dzianem wartości tego modelu będzie starcie z rywalami na litery A, B i M zza zachodniej granicy. Test pokazał, że średniej klasy kombi szwedzkiego producenta jest bardzo dobrze przygotowane do takiego sprawdzianu.

NASZA OCENA:
V60 to model Volvo najbardziej zorientowany na kierowcę. Zapewnia świetną pozycję za kierownicą, ma bardzo wygodne fotele, wyróżnia się wysokim komfortem i precyzją prowadzenia. Ma pakowny bagażnik i przemyślane systemy mocowania mniejszego bagażu.

PLUSY:
minus bardzo dobra jakość materiałów i wykonania 
minus przestronne wnętrze, duży i doskonale zorganizowany bagażnik
minus  bardzo wygodne fotele, dobry ogólny komfort podróżowania
minus zwinny na krętej drodze, stabilny na szybkich łukach
minus bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa
minus dynamiczny i oszczędny silnik
minus bardzo długa lista dodatków

MINUSY:
minus mało miejsca na stopy pasażerów tylnej kanapy
minus drogie wyposażenie dodatkowe

Volvo V60 – tabela testowa

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA