Od redaktora:

Szymon Piaskowski

Modele z dopiskiem Q, czyli SUV-y i crossovery Audi, zaczęły pisać swoją historię dokładnie wtedy, kiedy w sieci zadebiutował serwis YouTube. Dziś bez niego chyba nikt nie wyobraża sobie współczesnego internetu, a samochody ze znaczkiem Q to stały element krajobrazu w świecie Audi.

Zaczęło się w 2005 roku od wielkiego i luksusowego Q7. Dzisiaj aut z oznaczeniem Q jest w salonach Audi niemal tyle, ile klasycznych modeli – jeśli liczyć również dwa nowe samochody elektryczne, które w istocie są SUV-ami (e-tron i e-tron Sportback). Oferta SUV-ów Audi składa się teraz z Q2, Q3, Q5, Q7 oraz Q8, wszystkie są dostępne w licznych odmianach. Znaki na niebie i ziemi wskazują, że wkrótce liczba modeli zwykłych i spod znaku Q może się zrównać. Już w tym wydaniu zapowiadamy bowiem kolejne nowości, które wkrótce wyjadą na drogi, wśród nich np. elektryczne Q4 e-tron. Nawet jeśli ktoś kiedyś miał wątpliwości, czy droga obrana przez Audi jest słuszna, to dziś mieć ich już nie powinien. Wystarczy spojrzeć na wyniki sprzedaży marki na świecie. Od stycznia do września 2019 roku SUV-y i crossovery stanowiły ponad 42% wszystkich modeli.

Oczywiście Audi to nie tylko samochody ze znaczkiem Q, ale i kawał historii sportu samochodowego, kultowe modele, a ostatnio nawet role w kinowych hitach. Tych tematów po prostu nie wypadało nam pominąć. Życzę wszystkim przyjemnej lektury.