Od redaktora:

Roman Popkiewicz

To już 6. wydanie specjalne „auto motor i sport” poświęcone Skodzie. W ostatnich pięciu latach świat samochodów mocno się zmienił, a w najbliższych pięciu zmieni się jeszcze bardziej – mamy nadzieję, że na przykładzie Skody to wydanie daje obraz, jak te zmiany będą wyglądały.

W tym roku wątkiem przewijającym się przez całe wydanie jest przyszłość. Od premiery modelu Vision 7S, który zapowiadając samochód seryjny, pokazuje jednocześnie stylizację nowych modeli Skody, przez rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa oraz funkcje samochodu, jakie staną się możliwe dzięki rozwojowi technologii cyfrowej, aż po wrażenia z jazdy prototypem rajdowej Fabii z napędem elektrycznym.

Wśród artykułów poświęconych modelom drogowym pierwsze miejsce przypada naturalnie Enyaqowi Coupé RS iV, czyli największej tegorocznej nowości Skody. Jest to pierwszy model elektryczny noszący oznaczenie RS, a także najmocniejsza seryjna Skoda w historii, na dodatek ma najbardziej dziś modne nadwozie SUV-a w stylu coupé. Sporo miejsca daliśmy też rajdom. Dla każdej firmy samochodowej związek ze sportem ma efekt promocyjny tylko wtedy, kiedy zachowuje ciągłość. To, że model Popular w 1936 r. zajął 2. miejsce w Rajdzie Monte Carlo w swojej klasie, jest dzisiaj historyczną ciekawostką, natomiast to, że w ostatnich trzydziestu latach Skoda jest obecna we wszystkich liczących się rajdowych seriach, rzeczywiście buduje wizerunek. Przy czym obecnie w mistrzostwach świata w klasie WRC2 oraz w mistrzostwach Europy, Fabia Rally2 evo jest samochodem topowym, każdy zawodnik chce nią jeździć. A w przyszłym roku na oesy wyjedzie model nowej generacji – o nim też jest w tym wydaniu kilka słów.