Od redaktora:

Roman Popkiewicz

Rozwiń

2018 rok był wyjątkowo ciekawy, a 2019 zapowiada się jeszcze ciekawiej. Jednak nie chodzi tylko o auta, nawet tak naładowane emocjami jak Porsche 911. Wydarzenie numer 1 to powrót do F1 Roberta Kubicy.


Zaczęło się od samochodu-zabawki, który dostałem od rodziców, mając kilka lat. Miał mały silnik spalinowy, dwa biegi w przód i wsteczny” – opowiadał nam Robert Kubica po zajęciu drugiego miejsca w GP Macao w 2004 r., nieoficjalnych mistrzostwach świata Formuły 3. „W wieku siedmiu lat dostałem pierwszego gokarta. Dwa razy w tygodniu ładowaliśmy go na dach naszego samochodu i jechaliśmy trenować na torze w Częstochowie”. Później było sensacyjne kartingowe mistrzostwo Włoch już w pierwszym sezonie startów, wygrany debiutancki wyścig w F3, mistrzostwo serii World Series by Renault, 7. miejsce w debiucie w Formule 1, 3. miejsce już w trzecim starcie w GP i znakomity sezon 2008, w którym Kubica utrzymywał się w czołówce klasyfikacji, jeżdżąc gorszym autem niż bolidy rywali.

Powrót Roberta Kubicy do Formuły 1 to historyczny come back w całym świecie sportu, nie tylko w wyścigach Grand Prix. Niemal osiem lat po fatalnym wypadku w rajdzie Kubica osiągnął to, co chwilami chyba tylko jemu wydawało się możliwe – miejsce w zespole Williamsa w sezonie 2019. Zrezygnował przy tym z oferty zostania kierowcą testowym Ferrari. Jego startami będziemy się pasjonowali przez cały przyszły sezon F1. Tymczasem na planecie motoryzacja świat toczy się swoim tempem, czyli przyspiesza. Tradycyjnie, w styczniowym numerze „auto motor i sport” prezentujemy kalendarz nowości, który na 2019 rok obejmuje blisko 200 modeli. Będzie wyjątkowo ciekawie, chociaż nie jesteśmy pewni, czy aż tak ciekawie jak w F1.

Polecamy:

KALENDARZ NOWOŚCI
W naszym corocznie publikowanym kalendarzu nowości na nadchodzący rok przewidziano 195 premier. A mówiąc ściślej – premier potwierdzonych, bo doliczając niespodzianki, które trafają się co roku, w sezonie 2019 liczba nowych modeli przekroczy 200.

FASCYNACJE
Hołd dla mistrzów – w podsumowaniu sezonu jest miejsce dla Kuby Przygońskiego, który zdobył Puchar Świata w rajdach terenowych.