Od redaktora:

Roman Popkiewicz

Rozwiń

Benzyny i elektronów! Dziś to może wciąż jeszcze życzenia z lekkim przymrużeniem oka, ale widać, że z roku na rok stają się coraz bardziej aktualne.

Od Octavii do Mustanga Mach-E. Od praktycznego auta, które jest filarem całej marki Skoda do elektrycznego SUV-a, który ma wwieźć Forda w sam środek coraz większego peletonu modeli z napędem elektrycznym. W tegorocznym wydaniu naszego tradycyjnego kalendarza nowości znalazło się aż 196 modeli. Wiele z nich zostanie w jakimś stopniu dotkniętych tzw. elektryfikacją (hybrydy, instalacje 48-woltowe, hybrydy plug-in), co wynika z wejścia w życie nowych przepisów dotyczących emisji spalin i jest nieuniknione. Ale też w nowym roku zobaczymy sporo aut z dużymi, mocnymi silnikami i osiągami ze sportowej półki, bo emisje emisjami, ale takie auta wciąż chcemy – my, klienci – mieć.

Wygląda na to, że pod względem liczby modeli największą ofensywę szykuje BMW – razem z Mini wprowadzi w sezonie 2020 na rynek aż 18 modeli. Na drugim biegunie jest Alfa Romeo, która – jeśli wierzyć zapowiedziom jeszcze z marcowego salonu w Genewie – pod koniec roku zaprezentuje kompaktowego crossovera Tonale. Piszemy „jeśli wierzyć”, bo Alfa niedawno odroczyła wprowadzenie kilku szumnie zapowiadanych aut na czas, jak to się dyplomatycznie mówi, nieokreślony. Nie będzie dużego SUV-a, nie będzie dużej limuzyny i nie będzie 700-konnej, hipersportowej hybrydy. O ile w wypadku BMW możemy być w zasadzie pewni, że w najbliższym roku tych 18 nowych aut rzeczywiście na rynek wprowadzi, o tyle Alfie szczerze życzymy tego jednego.

Polecamy:


KALENDARZ NOWOŚCI 2020


W styczniowym wydaniu „auto motor i sport” tradycyjnie przygotowaliśmy kalendarz nowości na nadchodzący rok. w 2020 roku reflektory zapali blisko dwieście nowych modeli!
Z INNEGO ŚWIATA


Miał cztery silniki elektryczne, ultralekką konstrukcję i specjalne opony. LRV, czyli Lunar Roving Vehicle, jeździł po Księżycu i tam do dziś parkuje. O nim i paru innych piszemy w materiale o najbardziej nietypowych crossoverach świata.