Od redaktora:

Roman Popkiewicz

Położony w połowie drogi między Mediolanem i Turynem testowy tor Balocco to miejsce magiczne. Można tam ujrzeć obrazy z przyszłości.

Założony w 1962 r. przez Alfę Romeo i przez lata rozbudowywany, Balocco jest dziś jednym z największych tego typu ośrodków na świecie i służy markom nie tylko koncernu Stellantis. Mieliśmy okazję odwiedzić ten tor w listopadzie na przedpremierowych jazdach zamaskowanymi jeszcze, chociaż już praktycznie gotowymi do seryjnej produkcji Maserati Grecale. Jest tam miejsce, w którym wystarczy stanąć i chwilę poczekać, a pojawią się rzeczy niesamowite.

Zza zakrętu wyjeżdża coś, co z powodu kamuflażu trudno rozpoznać, ale oryginalne tylne światła i spojler zdradzają, że to Pininfarina Battista. 1900 elektrycznych koni przejeżdża w kompletnej ciszy, jakby Battista nie jechała, tylko unosiła się nad ziemią. Z kolei surowy, gardłowy odgłos silnika V12 pracującego na niskich obrotach towarzyszy Ferrari 812 Competizione Aperta, przechodzącemu ostatnie testy, nim w drugiej połowie 2022 r. traf do klientów. Wszystkie 599 egzemplarzy zostało już oczywiście sprzedanych. Ferrari mija się z crossoverem, spod ciężkiego kamuflażu przebijają charakterystyczne potrójne światła – oto Alfa Romeo Tonale we własnej osobie. Wielka premiera już w marcu. Zaraz po niej przejeżdża mocno zamaskowane, duże coupé, jednak proporcje nadwozia są tak charakterystyczne, że może to być tylko przyszłe Maserati Gran Turismo, naturalnie elektryczne. Zanim coupé za 12 miesięcy zdejmie kamuflaż, w sezonie 2022 pojawi się ponad 140 nowości, które tradycyjnie zamieszczamy w naszym kalendarzu.
To będzie dobry rok.

Polecamy:


KALENDARZ NOWOŚCI


Świat samochodów przechodzi trudny okres, premiery wielu modeli są opóźniane, a w salonach brakuje aut. Mimo to w 2022 roku czekają nas 142 premiery.
OŚRODEK TESTOWY BALOCCO


Ośrodek testowy w Balocco założyła Alfa Romeo, w 2022 roku będzie obchodził 60-lecie. Powstawały tam całe pokolenia modeli zarówno popularnych marek, jak i aut supersportowych. Co dziś jeździ w Balocco, jutro zobaczymy na drogach.