Od redaktora:

Roman Popkiewicz

W lutym świat samochodów wcisnął gaz i wszedł na wyższe obroty. Zobaczyliśmy wielkie premiery oraz poznaliśmy laureatów najważniejszych dla nas konkursów. Usłyszeliśmy też wiadomość – i to jaką!

Dwa przykłady – Nissan i Powa przykłady – Nissan i Porsche. Blisko 15 lat temu Nissan Qashqai w pojedynkę stworzył całą klasę samochodów i na zawsze odmienił świat kompaktów. Chociaż nie chcemy nadużywać sformułowania „jedna z najważniejszych premier roku”, nie da się go w tym wypadku nie użyć – Qashqai trzeciej generacji, tak jak jego poprzednicy, będzie modelem pokazującym innym, którędy mają jechać.

Z kolei najnowsze Porsche 911 GT3 to żywa legenda, auto wyścigowe z tablicą rejestracyjną. W najnowszej wersji, jak gdyby nigdy nic, dyskusje o elektryfikacji zagłusza rykiem wolnossącego boksera przy 9000 obr/min. Wszyscy, którzy wyposażyli silniki swoich sportowych aut w turbosprężarki, mogą tylko czuć się winni.

Dwa najważniejsze dla nas konkursy na najlepsze samochody roku wyłoniły swoich zwycięzców. 
W naszym autorskim plebiscycie Best Cars, w którym Wy, nasi Czytelnicy, głosujecie na najlepsze samochody w poszczególnych klasach, jest zarówno kilku seryjnych zwycięzców, jak i kilka niespodzianek sporego kalibru – szczegóły na stronie 72. Z kolei w najbardziej prestiżowym międzynarodowym konkursie Car of the Year laureat, czyli mała-wielka Toyota Yaris, został wyłoniony na kilka godzin przed oddaniem tego numeru „auto motor i sport” do druku.

Natomiast całkiem osobiście – największym „niusem” lutego było ogłoszenie powrotu fabrycznego zespołu Ferrari do Le Mans 24h w 2023 r. Po raz ostatni Scuderia wygrała Le Mans 24h w 1965 r., a po raz ostatni startowała w topowej klasie prototypów w sezonie 1973. A więc zwycięstwo po 50 latach? Cóż, zdarzały się znacznie dziwniejsze rzeczy.

Polecamy:


CZYNNIK WZROSTU


Ekskluzywna, przedpremierowa jazda zamaskowaną jeszcze Skodą Fabią. Najnowszy model ujrzy światło dzienne za kilka miesięcy, my jednak mieliśmy okazję zobaczyć – czy raczej sprawdzić – czego można się po nim spodziewać.
CAR OF THE YEAR 2021


Wielką zwyciężczynią konkursu Car of the Year 2021 została Toyota Yaris. Najnowszy Yaris odnalazł urok, jaki miał model pierwszej generacji ponad 20 lat temu. Jako hybryda jest superoszczędny, jako GR Yaris – na najlepszej drodze, by stać się autem kultowym. Gratulujemy!