1 grudnia rusza nowy system opłat drogowych w Czechach

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przypomina o wejściu w życie nowego systemu opłat drogowych w Czechach. Wielu przewoźników nie jest na to gotowych.

Autostrada Shutterstock
Autostrada, fot. Shutterstock

GITD wydało specjalny komunikat, w którym przypomina, że 1 grudnia rusza nowy system opłat drogowych w Czechach. Póki co sprawa dotyczy przewoźników. Natomiast jak pisaliśmy niedawno, od 2021 roku zmiany obejmą wszystkich kierowców, a tradycyjne naklejane winiety zostaną zastąpione elektronicznymi winietami – podobnie jak to jest choćby na Węgrzech.

REKLAMA

Wróćmy jednak do zmian, które czekają na kierowców aut ciężarowych już od 1 grudnia. Dla przewoźników oznaczają one konieczność rejestracji w nowym systemie oraz wyposażenia samochodów w urządzenia, zgodne z nowymi rozwiązaniami technologicznymi.
Informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać m.in. na stronie www.mytocz.eu.

Tymczasem, zgodnie z informacją CzechToll s.r.o., wiele tysięcy samochodów ciężarowych z Polski musi zostać ponownie zarejestrowanych w nowym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej.

Polscy przewoźnicy, cztery tygodnie od rozpoczęcia rejestracji pojazdów w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej, zarejestrowali zaledwie 15 tysięcy samochodów ciężarowych, podczas gdy w obecnym systemie opłat drogowych zarejestrowanych jest 117 tysięcy pojazdów.

Jeśli polscy kierowcy nie zarejestrują pojazdów w ustalonym terminie i nie zainstalują nowych jednostek pokładowych, istnieje ryzyko, że na przełomie roku na przejściach granicznych z Republiką Czeską dojdzie do sparaliżowania transportu.

Zobacz także: SsangYong Korando - przełomowy SUV

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja i montaż jednostek pokładowych

Przewoźnicy są zobowiązani zarejestrować się w nowym systemie i wyposażyć pojazdy w jednostki pokładowe do dnia uruchomienia nowego systemu opłat, tj. do 1 grudnia 2019 r. Warunkiem odebrania lub wysłania nowej jednostki pokładowej, jest oprócz rejestracji także wpłata zwrotnej kaucji za jednostkę pokładową w wysokości 2468 koron czeskich, czyli około 415 złotych.

Wymiana jednostek pokładowych i obowiązek rejestracji to prawdopodobnie największy problem, z którym muszą zmierzyć się przewoźnicy. Dlatego proces rejestracji został przygotowany w taki sposób, aby był jak najprostszy dla przewoźnika. Przewoźnicy mogą rejestrować się od 22 września, ale tylko niewielka liczba firm spełniła ten obowiązek.

Jak czytamy w komunikacie, przewoźnicy mogą zarejestrować się w nowym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej za pośrednictwem wydawców kart paliwowych lub online na stroni www.mytocz.eu.

Zobacz także: oto, jak powstaje rewolucyjny Volkswagen ID.3

REKLAMA

W przypadku rejestracji online przewoźnik otrzyma nową jednostkę pokładową pocztą. Na adresy w Czechach, Niemczech, Austrii, Polsce i Słowacji zostaną wysłane jednostki pokładowe bezpłatnie, bez opłat pocztowych. Przed wysłaniem jednostki pokładowej przewoźnik musi zawsze wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 2 468 CZK. Przewoźnicy mogą również zarejestrować się osobiście w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta w Czechach.

Wszystkie informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać na stronie  www.mytocz.eu lub non-stop dzwoniąc pod numer obsługi klienta +420 243 243 243.

Podstawowe zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają niezmienione nawet po przejściu na nowy system opłat. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Obowiązek zapłaty opłaty drogowej dotyczy co najmniej czterokołowych pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu przekraczającej 3,5 tony. Od 1 grudnia 2019 r. nie dochodzi do zmian w zakresie dróg płatnych.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA