100 lat BP

Logo BP
Logo BP

Początki marki BP sięgają roku 1901, kiedy bogaty Brytyjczyk, William Knox D'Arcy, otrzymał koncesję od szacha Persji na eksploatację - nieodkrytych jeszcze - złóż ropy. Poszukiwania, które zlecił George'owi Reynoldsowi, trwały aż siedem lat, ale zakończyły się sukcesem - wczesnym rankiem 26 maja 1908 roku z ziemi wytrysnęła ropa. W ciągu następnego roku Angielsko-Perska Kompania Olejowa, która z czasem stała się koncernem BP, rozkwitła jako niezwykle dochodowy interes.

Ważnym okresem w historii firmy były lata 20. i 30. XX wieku. Rozwój motoryzacji sprawił, że samochody stawały się coraz popularniejszym środkiem lokomocji, a co za tym idzie wzrosło zapotrzebowanie na paliwo. W Wielkiej Brytanii w 1921 roku zainstalowano 69 pomp ze znaczkiem BP. Cztery lata później było ich już ponad 6 tysięcy.

Kolejna istotna data w dziejach BP to rok 1954 - w wyniku zmian polityczno-gospodarczych w Iranie, m.in. decyzji o nacjonalizacji rynku paliwowego, dżentelmeńska umowa pomiędzy byłym szachem Persji i Williamem D'Arcym, przestała obowiązywać. Zarząd Angielsko-Perskiej Kompanii Olejowej podjął decyzję o zmianie nazwy na British Petroleum.

Wkrótce nadeszły czasy nowych odkryć złóż ropy naftowej, m.in. na Alasce, nad Kanałem La Manche i na Morzu Północnym. W 1970 roku w Szkocji odkryto złoże "Forties", z którego można było wytwarzać 400 tys. baryłek czystej ropy naftowej dziennie.

Przełom stuleci przyniósł kolejne zmiany - BP połączyła się z Amoco, tworząc BP Amoco. Następnie do portfolio dołączyło ARCO, grupę uzupełniły także Castrol oraz Aral.

W 2000 roku BP przedstawiła nowy, ujednolicony globalny logotyp - zielono-żółto-biały Helios symbolizujący energię we wszystkich jej postaciach - od ropy naftowej i gazu do energii słonecznej.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA