11 skradzionych Tesli

W Holandii grasuje szajka złodziei-hakerów, która wyspecjalizowała się w jednym samochodzie – Tesli Model S.

Tesla Model S
Tesla Model S
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 209 990 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Holenderskie dzienniki donoszą, że w czasie kilku ostatnich miesięcy skradziono 11 Tesli. Aż dziewięciu właścicieli straciło swoje aut w ciągu zaledwie kilku tygodni w okolicach maja i czerwca. Jest to o tyle dziwne, że wszystkie Tesle wyposażone są w urządzenia GPS, które pozwalają namierzyć samochód (dzięki temu swoją Teslę odzyskał jeden z kanadyjskich kierowców w Vancouver). Do tej pory były więc uważane za auta trudne do skradzenia. Do tej pory…

Na jednym z filmików przedstawiających kradzież widać, że mężczyzna w kapturze manipuluje przy aucie z laptopem w ręku. Jak na razie nie ma jednej teorii dotyczącej tego jak złodzieje-hakerzy radzą sobie z oprogramowaniem auta. Wysoce prawdopodobne jest to, że dostają się oni do systemu auta poprzez zhakowanie kluczyka do samochodu (ani razu nie zgłoszono jego fizycznej kradzieży) lub aplikacji Tesli do zarządzania funkcjami samochodu. 

Dzięki temu są oni w stanie błyskawicznie "wyciszyć" system namierzania GPS – w żadnym wypadku nie udało się bowiem znaleźć auta, które dosłownie zniknęło z radarów. Wszystkie Tesle są po kradzieży rozmontowywane (w tym drogie baterie) na części pierwsze – ponoć da się to zrobić zaledwie w dwie godziny - i przewożone na wschód. Jeden egzemplarz, w częściach, znaleziono podczas kontroli ciężarówki w okolicach niemieckiego Dusseldorfu.

Przedstawiciele Tesli przekonują, że pracują nad rozwiązaniem problemu, choć wskazują również na to, że sposób w jaki złodzieje kradną auta nie dotyczy tylko ich samochodów. "Łatka" uniemożliwiająca przechwycenie sygnału z kluczyka ma być wdrożona wkrótce.

REKLAMA
REKLAMA