REKLAMA

1800 elektrycznych Mercedesów dla Amazona

Mercedes-Benz Vans przekaże firmie Amazon ponad 1800 elektrycznych eVito i eSprinter do użytku w całej Europie. To element „Deklaracji klimatycznej”, do której obie firmy przystąpiły.

Mercedes eSprinter auto motor i sport
Mercedes eSprinter

Zamówienie na elektryczne samochody dostawcze Mercedesa obejmują około 600 średniej wielkości vanów eVito i ponad 1200 dużych furgonów eSprinter. Przekazanie jest efektem dołączenia Mercedesa do „Deklaracji klimatycznej”, która została w 2019 roku podpisana przez Amazon i Global Optimism. Dodajmy, że celem tej inicjatywy jest realizacja ustaleń porozumienia paryskiego o 10 lat wcześniej, niż ono zakłada, czyli już w 2040 roku.

Elektromobilność w dostawach tzw. ostatniego kilometra rozwija się dynamicznie. Motorem tych zmian jest w szczególności branża usług kurierskich, przesyłek ekspresowych i paczkowych. Rosnący handel internetowy i elastyczne usługi dostawcze w ostatnich latach nie tylko spowodowały wzrost ruchu w miastach, ale także doprowadziły do zwiększenia liczby lokalnych bezemisyjnych przejazdów na obszarach zurbanizowanych.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Zastosowaniu elektrycznych samochodów dostawczych w branży przesyłek sprzyja też charakter działalności: trasy planowane są z dużym wyprzedzeniem, można je kontrolować pod względem długości i odległości, a centra dystrybucyjne dostawców usług logistycznych znajdują się zazwyczaj na dość dużych terenach, które umożliwiają uruchomienie odpowiedniej infrastruktury ładowania.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

Mercedes eSprinter auto motor i sport
Mercedes eSprinter

Mercedes-Benz eSprinter

eSprintery zamówione przez Amazon to furgony o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kilogramów z wysokim dachem. Silnik elektryczny napędza przednie koła i podobnie jak jednostka Diesla dostarcza moc maks. 85 kW z momentem obrotowym do 295 Nm.

Klient kupujący eSprintera może wybrać jedną z dwóch pojemności baterii, w zależności od tego, czy priorytetowy jest większy zasięg, czy większa ładowność. Pojazdy produkowane dla Amazona są wyposażone w większy akumulator, a mianowicie o pojemności użytkowej wynoszącej 47 kWh (zainstalowana: 55 kWh), o zasięgu 150 km i maksymalnej ładowności 891 kilogramów.

Elastyczność zapewnia zintegrowana funkcja szybkiego ładowania, która sprawia również, że przy odpowiedniej mocy prądu, akumulator można naładować od 10 procent do 80 procent pojemności w ciągu ok. 25 minut. Ładowność 11 m sześc. można wykorzystać bez ograniczeń, ponieważ akumulatory są zamontowane pod podłogą.

REKLAMA

Mercedes eSprinter auto motor i sport
Mercedes eSprinter

Mercedes-Benz eVito

Naturalnym środowiskiem średniej wielkości vana eVito są obszary miejskie. eVito idealnie nadaje się również do lokalnie bezemisyjnych dostaw tzw. ostatniego kilometra. Użytkowa pojemność akumulatora 35 kWh (zainstalowana 41 kWh) zapewnia zasięg 150 km. Pełny zasięg jest ponownie dostępny po sześciu godzinach ładowania.

Napęd elektryczny ma moc maks. 85 kW i osiąga moment obrotowy do 295 Nm, a więc jest dostosowany do użytku miejskiego. Maksymalną prędkość można skonfigurować podczas zamawiania w zależności od zastosowania. Jeśli eVito jeździ głównie po drogach w centrum miasta – jak samochody dostawcze dla Amazona – maksymalna prędkość 80 km/h chroni rezerwy energii i zwiększa zasięg.

Alternatywnie można skonfigurować maksymalną prędkość do 100 lub 120 km/h. Umieszczenie akumulatora w podwoziu zapewnia eVito przestronne wnętrze bez ograniczeń miejsca w części ładunkowej. Oprócz wersji furgonu do transportu towarów, eVito jest również dostępny jako Tourer.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA