20-lecie fabryki Opla w Gliwicach

6 maja minęły dokładnie dwie dekady od rozpoczęcia produkcji samochodów Opla w śląskiej fabryce. Obecnie około 4 000 pracowników produkuje w tej fabryce najnowszą generację Opla Astry - zwycięzcę plebiscytu COTY 2016.

Fabryka Opla w Gliwicach
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 62 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Dokładnie 20 lat temu, 6 maja 1996 roku koncern General Motors potwierdził, że w Gliwicach wybuduje wielką fabrykę produkującą samochody osobowe. Była to przełomowa decyzja, która rozwinęła region i dała pracę wielu ludziom.

Uroczystości związane z 20 leciem podpisania umowy inwestycyjnej miały miejsce w miejskim ratuszu, dokładnie w tej samej sali, w której 20 lat wcześniej ją pospisywano. Gliwicki zakład reprezentował Andrzej Korpak, dyrektor generalny General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard. Gospodarzem spotkania był prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, który w 1996 roku był także jednym z sygnatariuszy umowy inwestycyjnej.

Gliwicka inwestycja General Motors to dowód na to, że branża motoryzacyjna jest kołem zamachowym gospodarki, a także stała się kołem zamachowym Gliwic. Fabryka Opla otworzyła drogę dla rozwoju miasta opartego na nowoczesnym przemyśle i nowych technologiach. Dwadzieścia lat temu byliśmy jednym z najbiedniejszych miast dawnego województwa katowickiego, dziś jesteśmy jednym z najbogatszych w Polsce” – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. „Światowej klasy samochody z Gliwic są wizytówką miasta na drogach niemal całego świata od Australii przez Europę aż po Amerykę Północną” – dodał prezydent.

Nasz zakład od samego początku był i nadal pozostaje liderem oraz promotorem rozwiązań w zakresie zarządzania produkcją, innowacyjności, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Z naszych doświadczeń skorzystało wiele firm z całego kraju. – powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard. „Od dwóch dekad udowadniamy, że jakość i wydajność produkcji w naszym zakładzie to najwyższa klasa światowa. To właśnie tutaj, w Gliwicach, produkujemy najlepszego Opla w historii, czyli nową Astrę, zdobywcę prestiżowego tytułu Samochód Roku 2016" – podkreślił Korpak.

REKLAMA