2400 Fiatów zasilanych metanem dla gazowego giganta

Włoska firma Italgas wymienia flotę swoich samochodów na Fiaty zasilane metanem. Pierwsze auta trafiły już do służby.

Fiat Panda CNG
Fiat Panda CNG

Od przekazania pierwszych egzemplarzy rozpoczęła się wymiana całej floty służbowych samochodów Italgas. Zastąpią je auta koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zasilane metanem. W najbliższych dniach takie same przekazania samochodów będą miały miejsce w Rzymie i Neapolu.

REKLAMA

Dla Italgas – najważniejszego operatora we Włoszech i trzeciego w Europie pod względem dystrybucji gazu ziemnego – jest to ważny etap, który ma na celu ograniczenie szkodliwych emisji gazów do atmosfery, przyczyniając się do uzyskania czystszego powietrza w miastach, w których działa firma.

Przejście na metan służbowej floty - pierwszej we Włoszech, która dokonała tego w całości - jest jedną z inicjatyw podejmowanych w ramach planu na lata 2017-2023, który przewiduje także stworzenie ponad 120 stacji tankowania gazu ziemnego w ramach 40 specjalnie przygotowanych obszarów technicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Fiat Panda CNG
Fiat Panda CNG

W ciągu następnych 12 miesięcy około 2500 samochodów, aktualnie tworzących flotę Grupy Italgas, zostanie zastąpionych najnowszymi modelami "natural power" koncernu FCA. Będą to modele Panda, Panda Van, Fiorino, 500L, Doblò, Qubo i Ducato, wszystkie oczywiście zasilane metanem, zgodnie z wymogami Italgas.

Metan do zasilania samochodów to paliwo bardziej ekologiczne, bezpieczne i ekonomiczne. Jego zastosowanie redukuje aż o 43 proc. (mieszanka z biometanem) emisję dwutlenku węgla i o 94-95 proc. emisję tlenków azotu (NOx) oraz sadzy.

REKLAMA

Fiat Panda CNG
Fiat Panda CNG

Zainteresowanie Fiata gazem ziemnym sięga natomiast lat 90. XX wieku. To włoska technologia, którą koncern FCA rozwinął, będąc wśród pierwszych producentów, którzy zainwestowali w ten rodzaj zasilania.

Dzisiaj FCA jest wśród liderów europejskiego rynku z około 45-proc. udziałem, jak i 740 tysiącami samochodów osobowych i dostawczych sprzedanych od 1997 roku. Nie mówiąc o zainteresowaniu modelem Panda, najczęściej wybieranym samochodem zasilanym metanem, z 300 tysiącami sprzedanych egzemplarzy.

REKLAMA

REKLAMA