26 000 kilometrów „na prądzie”

Radical, SR8, SRZero, elektryczny, Pan-American
Radical SRZero

Imperial College London to brytyjski uniwersytet o specjalności politechniczno-medycznej mieszczący się w centrum Londynu. To właśnie tamtejsi studenci stworzyli projekt Racing Green Endurance, w ramach którego odbywa się cała wyprawa.

Nie wybrali jednak pierwszego lepszego auta elektrycznego, jakich coraz więcej pojawia się w sprzedaży. Za bazę do stworzenia pojazdu elektrycznego służyła im produkowana w Wielkiej Brytanii wyścigówka - Radical SR8. Według założeń projektu auto miało wciąż być szybkie, a przy tym mieć zasięg zdecydowanie większy, niż zwykłe pojazdy elektryczne, którym starczy "prądu" na najwyżej 160 km.

SR8 to gotowy do wyścigów pojazd budowany przez firmę Radical Sportscars. Od niedawna można kupić go także w naszym kraju. Auto jest w stanie przejechać słynną Północną Pętlę w czasie 6 minut i 48 sekund. Uznano je za idealną bazę do projektu.

2,6-litrowy silnik V8 ustąpił miejsca dwóm silnikom elektrycznym, przystosowanym do jazdy z autostradowymi prędkościami. Każdy z nich produkuje 96,5 KM mocy w trybie ciągłym, a chwilowo może obsłużyć auto mocą nawet 193 KM. To wystarczająca moc do poruszania auta o wadze 1100 kg.

550 kg w tej konstrukcji ważą akumulatory, które zamontowano po bokach i za plecami kierowcy. Zgromadzona w nich energia ma pozwolić SRZero, bo tak nazwano pojazd, na przejechanie 400 kilometrów. Po drodze będzie trzeba zmierzyć się z mrozami Alaski i pustynnym gorącem Ameryki Południowej. Czy SRZero przetrwa tę próbę?

Podróż zacznie się 8 lipca w Prudhoe Bay na Alasce, a zakończy w wysuniętym najbardziej na południe mieście Ameryki Południowej - Ushuaia. Póki co zapraszamy na film, w którym o projekcie opowiedzą sami uczestnicy.

źródło: www.racinggreenendurance.com

REKLAMA