26 nowych fotoradarów - pierwszy z nich już działa

Pierwszy z 26 nowych fotoradarów na polskich drogach został właśnie uruchomiony i już zbiera żniwo. Zobacz, gdzie staną kolejne urządzenia.

Znak D-51 fotoradar Shutterstock
Znak D-51 fotoradar, fot. shutterstock

W zachodniopomorskim CANARD uruchomiło pierwszy fotoradar z projektu rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Stacjonarne urządzenie rejestrujące kontroluje kierowców w Sianowie. Trwa proces rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Sianów na pierwszy ogień

Od kilku dni kontrole prędkości z wykorzystaniem pierwszego stacjonarnego urządzenia rejestrującego prowadzone są na drodze krajowej nr 6 w Sianowie. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Na tym odcinku drogi doszło już do serii poważnych zdarzeń drogowych, a w pobliżu nie ma urządzeń, które w systemie ciągłym nadzorowałyby kierujących – czytamy w uzasadnieniu.

Fotoradar przy DK 6źródło: CANARD
Fotoradar przy DK 6

Sukcesywnie uruchamiane będą kolejne z 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Wszystkie lokalizacje zostały wybrane na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, opracowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Do objęcia kontrolą wytypowano lokalizacje w 14 województwach. Najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Wszystkie urządzenia mają zostać uruchomione do końca lutego przyszłego roku – listę nowych fotoradarów publikowaliśmy już wcześniej (kliknij i zobacz).

Dodajmy, że prędkość będą rejestrowały fotoradary MultaRadar CD. Charakteryzuje je wysoka jakość utrwalonego materiału dowodowego, niska awaryjność, możliwość kontroli jednocześnie kilku pasów ruchu oraz utrzymanie ciągłości pracy w zmiennych i trudnych warunkach pogodowych. Koszt zakupu i montażu 26 stacjonarnych urządzeń wyniesie 5,7 mln zł.

Trwa rozbudowa systemu fotoradarowego

Zakup 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących to pierwszy etap rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD w ramach realizacji projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Projekt zakłada zakup aż 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach:

Zakupionych zostanie 11 przenośnych urządzeń rejestrujących, które będą wykorzystywane w miejscach niebezpiecznych, gdzie np. z przyczyn technicznych nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących. 247 urządzeń zostanie zainstalowanych w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i najbardziej wyeksploatowane urządzenia funkcjonujące w ramach systemu CANARD. Część urządzeń pracuje na polskich drogach już od dekady.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA