4 tys. Seatów Leonów dla włoskiej policji i Carabinieri

Włoskie służby mundurowe, Carabinieri i Polizia di Stato, dostaną 4 tys. hiszpańskich kompaktów. Dlaczego nie włoskich, rodzimej produkcji? 

fot. tuttosport.com
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 143 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Carabinieri i Polizia di Stato, czyli podzielony na dwie instytucje odpowiednik polskiej policji, dostaną do dyspozycji nowe auta. Jednak nie będą one już włoskiej produkcji, jak miało to miejsce do tej pory. W przetargu ogłoszonym w ubiegłym roku przez ministero dell’Interno (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych), w którym udział brał m.in. Citroen, BMW, Fiat i Seat, najkorzystniejszą ofertę przedstawił właśnie ten ostatni. Hiszpański producent w przeciągu 3 lat ma dostarczyć nawet 4 tys. Leonów, mających zastąpić wysłużone już Fiaty Bravo.

REKLAMA

Pierwsze 206 egzemplarzy Seatów zostały już dostarczone włoskim służbom. Leony, z których od tej pory korzystać będą funkcjonariusze, napędzać będzie 2-litrowy diesel o mocy 150 KM. Sprzężony z 6-stopniową, manualną skrzynią biegów silnik zapewnia radiowozom całkiem niezłe osiągi: 8,6 s do pierwszej „setki” i prędkość maksymalna na poziomie 215 km/h. Poza charakterystyczną okleiną z daleka zdradzającą przynależność aut, Leony zostały wyposażone w szereg innych dodatkowych elementów przygotowujących je do pełnienia służby w szeregach Carabinieri i Polizia di Stato.

fot. tuttosport.com
 

No dobrze, ale dlaczego włoscy mundurowi nie skorzystać z aut rodzimej produkcji? „Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze” – tak najkrócej można uzasadnić ten wybór. Jak się okazuje, hiszpańska marka należąca do koncernu Volkswagena przebiła ofertę, jaką zaproponował rodzimy Fiat. Zgodnie z tym, co donoszą włoskie media, każdy z 4000 egzemplarzy Seata będzie kosztował Państwo Włoskie o 84 euro mniej niż to, które zaproponował Fiat. Warto dodać, że cena każdego samochodu (43,897 euro) to nie tylko koszt jego wyprodukowania i specjalnego wyposażenia, ale również koszt jego utrzymania przez 6 kolejnych lat lub 150 tys. km.

Szkoda, że mundurowi z Półwyspu Apenińskiego w swoich nowych pojazdach będą teraz mniej „włoscy” i że miłość do swojej motoryzacji „sprzedali” za 84 euro. Jeśli jednak pomnożymy tą śmieszną wydawałoby się kwotę razy 4 tys. egzemplarzy aut, wychodzi, że wsadzając stróżów prawa do Seatów, włoski rząd zaoszczędził aż 336 tys. euro. 

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA