Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

5 najtrwalszych silników ostatniej dekady

W tym roku obchodzimy 10. rocznicę wprowadzenia do seryjnej produkcji filtrów DPF. To wydarzenie spowodowało zmniejszenie emisji CO2 i... problemy w dieslach. W silnikach benzynowych nie lepiej, ecotrendy wymuszają stosowanie małych pojemności i turbo, co skraca żywotność silników. Jednak jest jeszcze kilka jednostek napędowych, które zasługują na miano najmniej awaryjnych. Oto 5 z nich.

BMW 3

Honda 2.2 i-CTDi

Ten silnik montowano w Civicach, Accordach i modelu HR-V. Był bardzo trwały, ekonomiczny i dynamiczny. Moc 140 KM i 340 Nm sprawiała, że Accord przyspieszał do setki w niecałe 10 s, a przy tym zadowalał się 7 litrami na 100 km. Najważniejsze w tym silniku była jednak jego trwałość. To jednostka jeszcze sprzed ery filtrów DPF, więc jest dużo mniej problematyczny. Auta Hondy z tym silnikiem mogą przejechać nawet 400 tys. km bez większego remontu. Jedyne problemy może sprawiać pękający kolektor i zapychający się zawór EGR. Najmłodsze Hondy z tym motorem mają 6 lat.

 

BMW 3.0d

BMW od ponad 30 lat specjalizuje się w 3-litrowych silnikach z sześcioma cylindrami w rzędzie. Dobrze wychodzą im zarówno benzynowe, jak i diesle. Te drugie najlepsze są starsze, z jedną turbosprężarką (są też wersje z dwiema 35d/35i, a nawet z trzema 50d) i bez filtra DPF. Takie silniki można znaleźć w Serii 3 e46 (do 2005 r.) oraz Serii 5 e39 (do 2004 r.), jednak w tym przypadku mają co najmniej 200 tys. km przebiegu. Motor 3.0d jest produkowany od 1998 roku do teraz, wprowadzane są tylko modyfikacje i podnoszona jest moc. Charakteryzuje się bardzo dobrymi osiągami, niezwykłą charakterystyką pracy i umiarkowanym zużyciem paliwa (zarówno diesla jak i benzyna). Przy umiejętnym serwisowaniu, możliwy jest przebieg nawet 400 tys. km bez większych problemów. Rozwinięcie tego silnika można znaleźć w obecnych modelach BMW.

 

Volvo 2.3 i 2.5 R5

5-cylindrowe silniki Volvo może nie są mistrzami ekonomii, ale za to potrafią odwdzięczyć się niepowtarzalnym dźwiękiem, osiągami i wysoką trwałością. Pierwszy raz ten silnik pojawił się w Volvo 850 na początku lat 90. i miał pojemność 2 litrów i moc 126 KM. Później silnik rozwijano, pojawiał się w wersjach o pojemności 2.3, 2.5 z turbiną, bez, z manualną lub automatyczną skrzynią, z napędem na przód lub AWD. Szczególnie popularny stał się w modelu S40, S80, V70 oraz w Fordzie Focusie ST i RS. Najświeższe auta z tymi motorami pochodzą z 2010 roku (Focus RS).

Volvo - największy silnik w teście ma najwyższy moment obrotowy.

Ford 1.25 Duratec

Przestarzała jednostka 1.3 została zastąpiona tą o pojemności 1242 cm3 . Charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem paliwa oraz wysoką trwałością. Motor jest prosty w budowie, więc mało elementów ulega tu usterce, a nawet jeśli takowa się przytrafi to koszty naprawy nie odchudzą znacząco portfela. Dostępność części jest duża, a ich ceny są na bardzo przyzwoitym poziomie. Jednostkę 1.25 montowano w Fordzie Fiesta. Najmłodsze modele pochodzą z 2008 roku.

Silnik nigdy nie zawiódł.

 

Legendarny 1.9 TDI

Długo zastanawialiśmy się, czy ten silnik powinien znaleźć się na tej liście. Obawialiśmy się, że poleje się fala hejtu. Jednak zdecydowaliśmy się tutaj umieścić legendarnego "tedeika" z kilku powodów. Po pierwsze TDI pokonują w Polsce setki tysięcy kilometrów bez większych problemów. Powodem nienawiści do tych jednostek może być egzemplarz nieumiejętnie użytkowany (wydłużanie okresu pomiędzy wymianami oleju, stosowanie tanich nieodpowiednich olejów, ostra jazda bez chłodzenia turbiny) - to po drugie. A po trzecie motor 1.9 TDI, jeśli jest zdrowy, charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa, dobrymi osiągami, a przez ilość jeżdżących jednostek po naszych drogach, niskimi cenami części zamiennych (nie licząc turbo i pompowtrysków).

Oczywiście, TDI nie jest wolne od wad. Często, nawet właściwie użytkowane silniki cierpią na wadliwe pompowtryskiwacze piezoelektryczne, których naprawa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Może drażnić charakterystyka pracy, która nie należy do najlepszych. Zdarzają się też wycieki z turbosprężarek. O TDI można powiedzieć "ile ludzi, tyle opinii". Jednak mimo wszystko, uważamy, że to całkiem udana konstrukcja, występująca w licznych modelach VW, Skody, Seata, czy Audi.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  No tak, Francuskie silniki są do niczego tym bardziej 2,0HDI. Tylko o dziwo montowane są w Fordach, Volvo, Fiat i wiele innych marek o czym niby nikt nie wie, a użytkownicy tych silników jakoś sobie chwalą te motory (RHR).
  ~ktoś, 2017-10-14 19:31:51
 • avatar
  zgłoś
  A 1.6 crdi od KIA? Silnik bije na głowę wiele silników, również tu wymienionych. Nie ma dwumasy i jest na łańcuchu, ma już 10 lat, a samochody z przebiegami ponad 400k km nie są rzadkością. Jego kultura pracy jest wysoka, mały apetyt na paliwo, a niezawodności mogą mu zazdrościć niemieccy i japońscy producenci.
  ~janusz, 2017-05-12 07:33:42
 • avatar
  zgłoś
  NIEMIECKI WYDAWCA ? NIEMIECKI SUKCES ! ALE PRAWDA JEST PRAWDĄ I FAKTÓW NIC NIE ZMIENI ! BRAKUJE MI SILNIKA FIATA 1.9 JTD ( ALE TO WŁOSKI ? ) BRAK TEŻ BARDZO TRWAŁYCH JEDNOSTEK psa 2.2 HDI ( ALE TO FRANCUSKIE ?) A TAK "NAJLEPSZE" SĄ NIEMIECKIE NO JAKIŚ JEDEN JAPOŃCZYK CZY SZWED TO TAKI KWIATEK DO KOŻUCHA !!!
  ~Rhw, 2017-04-29 09:39:27
 • avatar
  zgłoś
  Volvo w swojej ofercie opiera sie wyłącznie na jednostkach dwu litrowych. O ile w kwesti Dieseli najwyższa moc oscyluje w okolicach 240KM , i jest to w miarę bezpieczny stosunek pojemności do mocy to o tyle 320 KM uzyskanych z dwóch litrów benzyniaka budzi moje obawy co do długiej żywotności tej jednostki mimo nowoczesnych rozwiązań w niej zastosowanych.
  ~Kar, 2017-03-11 20:10:58
 • avatar
  zgłoś
  Nie ma co się skupiać na przeszłości - teraz mamy inne czasy i inne wymagania w tej kwestii. Moim zdaniem Volvo robi teraz bardzo nowoczesne ale i wytrzymałe silniki, które są różniweż ekonomiczne.
  ~ramirez, 2017-02-19 16:59:31
 • avatar
  zgłoś
  Jak widzę przed sobą TDI-ka to jak najszybciej go wyprzedzam bo za tym smrodem nie da się jechać zbyt długo - powinni go zakazać jak najszybciej !
  ~as, 2017-02-19 14:41:41
 • avatar
  zgłoś
  Jak widzę przed sobą TDI-ka to jak najszybciej go wyprzedzam bo za tym smrodem nie da się jechać zbyt długo - powinni go zakazać jak najszybciej !
  ~as, 2017-02-19 14:41:28
 • avatar
  zgłoś
  Jak widzę przed sobą TDI-ka to jak najszybciej go wyprzedzam bo za tym smrodem nie da się jechać zbyt długo - powinni go zakazać jak najszybciej !
  ~as, 2017-02-19 14:41:15
 • avatar
  zgłoś
  Jak widzę przed sobą TDI-ka to jak najszybciej go wyprzedzam bo za tym smrodem nie da się jechać zbyt długo - powinni go zakazać jak najszybciej !
  ~as, 2017-02-19 14:41:03
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij